16. 6. 2017 | Mladina 24 | Družba
Brezsrčnost
Postavljanje osebnih zamer pred zdravje otrok
© Borut Krajnc
Slabi odnosi med zdravniki v službi za kardiologijo ljubljanske Pediatrične klinike so starejši od nove zgradbe otroške bolnišnice. Segajo vsaj v leto 2005 in so preživeli številne zamenjave v vodstvu Kliničnega centra in dva strokovna direktorja Pediatrične klinike. Osrednji akterji pa so še danes enaki.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
16. 6. 2017 | Mladina 24 | Družba
© Borut Krajnc
Slabi odnosi med zdravniki v službi za kardiologijo ljubljanske Pediatrične klinike so starejši od nove zgradbe otroške bolnišnice. Segajo vsaj v leto 2005 in so preživeli številne zamenjave v vodstvu Kliničnega centra in dva strokovna direktorja Pediatrične klinike. Osrednji akterji pa so še danes enaki.
Specialist aritmolog Uroš Mazić na eni ter kardiologa Tomaž Podnar in Samo Vesel na drugi strani. To so zdravniki A, B in C iz poročila o varnostni analizi po lanskoletni nepotrebni smrti 14-letnega fanta na njihovem oddelku. »S strani zdravnika A bolnikovo stanje ni bilo prepoznano kot ogrožajoče in zato ni bil predstavljen za hitro kirurško zdravljenje. Medikamentozno zdravljenje ni bilo ustrezno. Končno šokovno stanje ni bilo prepoznano kot kardiogeni šok. Kasnejši potek dogajanja je pokazal, da bi bilo hitrejše ukrepanje na mestu. Zdravnik B in zdravnik C sta med hospitalizacijo prepoznala bolnikovo stanje kot nevarno, a zaradi izkušenj s slabimi medsebojnimi odnosi v potek dogajanja po rednem konziliju sistemsko nista aktivno posegla.« Razen omenjenih zdravnikov tako rekoč nihče drug ni zdržal na oddelku. Številni slovenski kardiologi pediatri in kirurgi so pobegnili v tujino. S področja kardiologije je odšlo več zdravnikov kot z vseh ostalih področij skupaj. Medicinske sestre so zaradi slabih odnosov na oddelku grozile z odhodom na kolektivni bolniški dopust, vodstvo Pediatrične klinike jim je moralo priskrbeti celo psihološko pomoč.
Kot kaže za zdaj, sta iz vojne kot zmagovalca izšla Tomaž Podnar in Samo Vesel. Postala sta nenadomestljiva. Čeprav varnostna analiza smrti 14-letnika zaključuje, da zaradi osebnih zamer nista naredila vsega, kar je bilo v njuni moči, je Podnar postal predstojnik oddelka.
Uroša Mazića pa je vodstvo Kliničnega centra, potem ko ga strokovni direktor Pediatrične klinike Rajko Kenda ni bil pripravljen odpustiti pred zaključkom vseh odprtih postopkov, premestilo na nefrološki oddelek. Kardiolog naj bi se ukvarjal z boleznimi ledvic. V službo za kardiologijo se, kot je na novinarski konferenci zatrdil direktor Kliničnega centra Andraž Kopač, ne bo vrnil. Interni strokovni nadzor naj bi v minulih mesecih odkril, da je Uroš Mazić v najmanj 22 primerih postavil napačno diagnozo, vendar pa dokumentacije o tem vodstvo Kliničnega centra do zdaj ni predložilo.
Po zatrjevanju vodstva so se razmere na kardiološkem oddelku v zadnjih mesecih umirile. »Mislim, da sedaj delajo veliko bolje, kot so delali,« je ta teden v Odmevih dejala strokovna direktorica Kliničnega centra Marija Pfeifer.
Vodstvo Pediatrične klinike trdi nasprotno. »Tega, ko ti nekdo na hodniku reče, da bo odšel takoj, ko dobi drugo službo, ni konec. Kljub temu da nam slikajo drugačno sliko,« je za TV Slovenija dejala poslovna direktorica Biserka Marolt Meden. Mlada kardiologinja na oddelku Ines Hribernik naj bi v zadnjih mesecih zaznala številne nepravilnosti pri zdravljenju, ki pa jih zaradi eksodusa otroških kardiologov ne more v Sloveniji nihče razen obtoženih verodostojno preveriti. Poleg tega so se s pismom na zdravstveno ministrico obrnili starši, ki protestirajo proti selitvi Uroša Mazića na drug oddelek, saj naj bi delo, ki ga je prej opravljal sam, po novem nepovezano izvajali kar trije različni ljudje.
Položaj otroške kardiologije v Sloveniji je zaskrbljujoč. Zdravniki z največ izkušnjami in največ pristojnostmi so tudi zdravniki z največ zamerami. Te pa so zameglile njihovo osnovno poslanstvo.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.