2. 10. 2017 | Svet
Brglez bo španskemu veleposlaniku predal sporočilo, da nasilje nad Katalonci ni sprejemljivo
V pričakovanju izida katalonskega referenduma in iskanju poti naprej
Policijsko nasilje v Kataloniji
© YouTube
Danes bo verjetno znano, kako so na nedeljskem referendumu o samostojnosti Katalonije, ki so ga španske oblasti na vse načine, tudi nasilno, skušale preprečiti, glasovali Katalonci. V Španiji bodo medtem morali razmisliti, kako naprej. Medtem ko je španski premier Mariano Rajoy v Madridu dejal, da referenduma sploh ni bilo, je tiskovni predstavnik katalonske vlade Jordi Trull v Barceloni izrazil prepričanje, da bodo našteli več milijonov glasovnic.
Odločanje Kataloncev o samostojnosti je sicer povsem zasenčilo nasilje pripadnikov španskih varnostnih sil nad ljudmi, ki so želeli oddati svoj glas. Po trditvah uradne Barcelone je bilo v njem poškodovanih prek 840 ljudi.
Evropska politika je ob dogajanju v Kataloniji v nedeljo večinoma molčala, slišati je bilo le nekaj pozivov k reševanju spora med Madridom in Barcelono po mirni poti.
O tem, kako naprej, bodo danes v Madridu govorili predstavniki španskih parlamentarnih strank. Sestanek je sklical Rajoy, ki pa bo na njem verjetno deležen precej kritik iz vrst opozicije.
Evropska politika je ob dogajanju v Kataloniji v nedeljo večinoma molčala, slišati je bilo le nekaj pozivov k reševanju spora med Madridom in Barcelono po mirni poti.
Je pa predsednik DZ Milan Brglez sporočil, da bo danes na pogovor povabil španskega veleposlanika v Sloveniji, ki mu želi predati sporočilo, da nasilje nad Katalonci pri izražanju volje glede lastne samoodločbe ni sprejemljivo.
ON3x2wWZLHk
jH53_XjO_6E
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.