Ustavni sodnik kot »ddr. Jekyll in gospod Hyde«
Pravnik, politolog Iztok Simoniti odgovarja na zapis nekdanjega ustavnega sodnika Matevža Krivica
Ustavni sodnik Klemen Jaklič
© Daniel Novakovič, STA
Ali ustavnemu sodišču upada ugled zaradi »nesprejemljivih ali sprejemljivih« (kot trdi Matevž Krivic) kritik ali pa so kritike posledica upada ugleda? Vsekakor drugo. Kot državljan seveda nisem zainteresiran za upad ugleda vrha pravosodja, saj to ogroža demokracijo. Vendar pa bo ugled ustavnega sodišča upravičeno še bolj padal, dokler bo »levo-desna nazorskost« kriterij za izbor sodnikov. »Nazorskost« – kot kažejo tudi sodbe – si neznosno podreja pravo. Civilna družba kritizira sodišče nad sodišči. To je dobro, saj o pravu kot postulatu demokracije in tega, kar je družbeni prav, ne (z) morejo razpravljati samo pravniki. Žal je v kritiki ustavnega sodišča presramežljivo celotno preostalo pravosodje, čeprav »nazorsko« ustavno sodišče zelo škodi celotni veji oblasti, saj mu, zaradi nazorskosti, ni ne zgled, ne opora, ne zaveznik. Matevž Krivic tu ni del civilne družbe, ampak je kot navijač »nazorskosti« kriv za upad ugleda ustavnega sodišča.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Matevž Krivic, Spodnje Pirniče
Ustavni sodnik kot „ddr. Jekyll in gospod Hyde“
Gospa Polona Jamnik najprej korektno povzame misli iz moje polemike, nato pa ji, domnevam, koncentracija popusti in postane površna. Najprej v svojem vprašanju, kdo v resnici povečuje politično razklanost pri nas: „Jaklič s svojimi izjavami ali novinar, ki jih ‘predstavi’? Ga res novinar ‘demonizira’ z opisovanjem njegovega delovanja?“ Tu mi je ga. Več
Franci Gerbec, Kremenica
Ustavni sodnik kot »ddr.Jekyll in gospod Hyde«
Če je država ujeta v neko ideologijo, izvajalci oblasti niso več suvereni in neodvisni v svojih odločitvah in to se potem odrazi v zaključkih, ki so ali pa niso dobri za državo. Dolgoročno pa pomeni, vedno in povsod, da se ideologija lahko sprevrže v diktatorski režim. To se vidi zelo nazorno v pretekli zgodovini, ko so posamezne ideologije povzročile prave tragedije: kolonizacija nerazvitih držav, proletarska... Več