Staš Zgonik

 |  Mladina 10  |  Družba

Zaostajanje ur na pečicah

Nestabilnost v evropskem električnem omrežju

Ste zadnje tedne opazili, da vam ura na pečici ali katerem drugem gospodinjskem aparatu zaostaja za nekaj minut? Razlog naj bi se skrival v Srbiji in na Kosovu.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Staš Zgonik

 |  Mladina 10  |  Družba

Ste zadnje tedne opazili, da vam ura na pečici ali katerem drugem gospodinjskem aparatu zaostaja za nekaj minut? Razlog naj bi se skrival v Srbiji in na Kosovu.

Ure na pečicah se za ohranjanje točnosti praviloma zanašajo na frekvenco električnega omrežja. Ta je v Evropi določena pri 50 hercih. To pomeni, da naj bi se vsi rotorji elektrarn, vključenih v omrežje, zavrteli 50-krat na sekundo.

Glavna naloga operaterjev omrežja je izravnavanje frekvence. Če je poraba večja od proizvodnje, se bo celoten sistem začel upočasnjevati in frekvenca bo zanihala navzdol. Dobra analogija za to je avtomobil, ki zapelje v klanec in se upočasni, zaradi česar je treba dodati plin. Če je proizvodnja večja od porabe, frekvenca zaniha navzgor in operaterji morajo kdaj kakšno elektrarno tudi ustaviti.

Ker proces usklajevanja poteka na ravni tako rekoč celotne celinske Evrope, so odmiki od ustaljene frekvence praviloma izredno majhni in se hitro izravnavajo. Operaterji težijo k temu, da bi bila povprečna dnevna frekvenca točno 50 hercev. Na njihovo uspešnost pri tem se zanašajo tudi ure na pečicah.

A od sredine januarja je povprečna frekvenca v evropskem omrežju znašala 49,996 herca. Zaradi tega se je na urah, ki so vezane nanjo, nabralo kar za približno šest minut zamude. To se ni zgodilo še nikoli. V Evropski mreži operaterjev prenosnih omrežij (ENTSO-E) so ta teden prst uperili v Srbijo in na Kosovo.

Politični spori med Beogradom in Prištino glede pristojnosti pri uravnavanju prenosnega omrežja naj bi bili povzročili, da Kosovo že več kot mesec in pol iz omrežja jemlje več elektrike, kot je vanj pošlje, Srbija, ki je odgovorna za izravnavo razlik, pa tega za Kosovo ni pripravljena početi. Razlike se je nabralo že za več kot sto gigavatnih ur. »Neusklajenost se mora nehati,« so zapisali pri ENTSO-e. »Evropske in nacionalne oblasti pozivamo k takojšnjemu ukrepanju.« Po sklenitvi ustreznega dogovora bo po njihovem mnenju trajalo nekaj tednov, da se bo sistem znova popolnoma stabiliziral in da bodo ure spet kazale pravi čas.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.