26. 4. 2018 | Mladina 17 | Politika
Pogovoriti se moramo o vojski
Mladinina peticija »Ukinimo vojsko« je stara osem let, politika pa na vprašanje, kakšno vojsko potrebujemo, še vedno ne pozna pravega odgovora
Proslava ob Dnevu slovenske vojske
© Borut Krajnc
Vlada je na eni izmed zadnjih sej tako na tiho, brez medijskega trušča sprejela sklep, po katerem bo Slovenska vojska v prihodnjih letih dobila več denarja. Konkretneje: srednjeročni obrambni načrt predvideva, da se bo vojaški proračun od leta 2018 vsako leto povečal za 43 milijonov evrov, dokler leta 2023 ne bo dosegel 679 milijonov evrov na leto. Za marsikoga je to še premalo, saj naj bi delež obrambnih izdatkov takrat, če bo spreminjanje BDP takšno, kot se predvideva, znašal »zgolj« 1,11 odstotka, ne pa dva odstotka, kakor »priporoča« Nato.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Marko Kržan, poslanska skupina Levica
Pogovoriti se moramo o vojski
Novinar članka Jure Trampuš je zapisal, da »Levica za zdaj ne zna ponuditi jasnega odgovora [na vprašanje], kaj bo z naborništvom, če bomo res zapustili Nato« in da »nekateri v stranki ponovno uveljavitev naborništva podpirajo, drugi razmišljajo o kombinaciji naborniške in poklicne vojske«. Več