25. 5. 2018 | Mladina 21 | Pisma bralcev
Zdaj, če ne kdaj?
V teh dneh, ko politične stranke medsebojno tekmujejo za volilne glasove na prihajajočih državnozborskih volitvah, slišimo najrazličnejše obljube o tem, kako nam bo dobro, če njim damo svoj glas! Vse lepo in prav, tekma je tekma in še kako si kaže zapomniti, kaj nam posamezniki in njihove politične opcije obljubljajo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
25. 5. 2018 | Mladina 21 | Pisma bralcev
V teh dneh, ko politične stranke medsebojno tekmujejo za volilne glasove na prihajajočih državnozborskih volitvah, slišimo najrazličnejše obljube o tem, kako nam bo dobro, če njim damo svoj glas! Vse lepo in prav, tekma je tekma in še kako si kaže zapomniti, kaj nam posamezniki in njihove politične opcije obljubljajo.
Istočasno pa nobena od ponudnic nič ne govori o nadvse aktualni problematiki stanovanjske politike. Dejstvo je, da od zgodnjih devetdesetih let v naši državi nimamo stalnega vira za gradnjo stanovanj. Država je (Jazbinškov zakon) razprodala stanovanja, ki so bila zgrajena iz prispevkov vseh zaposlenih … - in potem pozabila, da se prebivalstvo stara (velika potreba po oskrbovanih stanovanjih!) in da prihajajo mladi, ki potrebujejo svoj prostor pod soncem.
Naj spomnim oziroma opozorim na 78. člen Ustave Republike Slovenije, ki določa, da: »Država ustvarja možnosti, da si državljani lahko pridobijo primerno stanovanje«. Zastavlja se vprašanje, ali se politični akterji sploh zavedajo obveznosti, ki jim jih navedeni člen ustave določa? Na to smo Združenje Stanovanjskih skladov decidirano opozorili na javni tribuni, ki je bila 28. marca 2018 na sedežu GZS. Na dogodek smo povabili vse politične stranke - udeležila pa se je zgolj ena sama stranka. Drugih problematika očitno ni zanimala, kar se nazorno vidi tudi iz zdajšnjih predvolilnih aktivnosti.
Po zbranih podatkih imamo v naši državi skoraj 92 % lastniških stanovanj: zgolj na tem področju smo se približali »obljubljeni« drugi Švici! Na drugi strani primanjkuje v državi vsaj 10.000 stanovanj – v tej številki so zajeti zgolj tisti, ki so prijavljeni na razpise javnih stanovanjskih skladov o dodeljevanju stanovanj v neprofitni najem. Kakšne so dejanske potrebe mladih, ki nadvse težko dobijo redno zaposlitev in s tem postanejo kreditno sposobni za samostojno pot v življenje - zaradi česar masovno uhajajo v tujino »s trebuhom za kruhom« - lahko le ugibamo? K temu je potrebno prišteti še okoli 8.500 prijav oziroma prošenj pripadnikov starejše generacije, ki so še kako potrebni pomoči države za tretje obdobje svojega življenja! Skratka – potrebe so resnično velike! In zato je treba takoj in odločno ukrepati, najti sistemsko rešitev in jo uresničevati!
Zdaj, če ne kdaj?
Naj ob tem opozorim, da od zgodnjih devetdesetih let ni nikakršnega stalnega vira za gradnjo stanovanj! Čeprav Ustava Republike Slovenije nalaga državi, da mora ustvarjati pogoje, da državljani pridejo do primernega stanovanja – tega vlade doslej niso upoštevale! Posledica zavestne nezavzetosti politike se izkazuje tudi skozi abnormalna dogajanja na trgu nepremičnin! Naj kot primer navedem neverjetno razliko med cenami stanovanj v Novi Gorici in sosednji Gorici: z denarjem, ki ga mora zainteresirani kupec nameniti za nakup več kot 80 m2 v sosednji Gorici, bi na območju Nove Gorice lahko kupil zgolj 50 m2 veliko stanovanje.
Nikakor ne smemo niti mimo dejstva, da je ogromno praznih stanovanj (po neuradnih podatkih naj bi jih bilo 170.000 ?!?), ki so olastninjena. Tudi tukaj bi država oziroma politika - z ustrezno davčno zakonodajo - relativno hitro dosegla odločilen premik.
In politika oziroma država ne stori nič.
Kaj bi pa lahko postorila država oziroma politika?
Na omenjeni tribuni smo v Združenju stanovanjskih skladov predlagali naslednje ukrepe, ki bi omogočili aktivno uresničevanje ReNSP15-25 (Resolucije nacionalnega stanovanjskega programa 2015 - 2025): 1. zagotovi se stalni - sistemski - vir za gradnjo najemnih stanovanj za mlado in starejšo generacijo – npr. 2% od plačane dohodnine, kot je to praksa v sosednji Avstriji; 2. zakonsko se določi t.i. stroškovna najemnina in uvedba stanovanjskega dodatka, kar bi: a. odpravilo prikrito subvencioniranje b. omogočilo bolj enakomerno obremenitev vseh najemnikov z bivanjskimi stroški c. vzpodbudilo gradnjo najemnih stanovanjskih enot - stanovanj d. vzpostavilo realno sliko ponudbe in povpraševanja po javnih najemnih stanovanjih 3. vzpostavi se učinkovit sistem preverjanja najemnikov po 90. členu Stanovanjskega zakona (SZ-1) … Skratka - upajmo, da ne bo nova koalicija naredila zgolj novo resolucijo!!!
Če želimo preprečiti uhajanje izobraženih, kompetentnih mladih iz države …, če želimo starejšim zagotoviti človeka dostojne življenjske bivanjske pogoje za »tretje življenjsko obdobje« …, če želimo zagotoviti »svetlo prihodnost« samostojne države, potem mora nova vlada storiti odločilne korake k zagotavljanju pogojev, ki jih določa oziroma zahteva 87. člen Ustave Republike Slovenije.
V nasprotnem primeru nas bodo mladi izobraženci upravičeno zapuščali in odhajali tja, kjer bodo dobili dostojno zaposlitev in ustrezne stanovanjske pogoje za življenje. In vsi tisti, ki bo(do)mo ostali v državi, bo(do) mo izgubili realne možnosti za boljši jutri in nas bodo - čez čas - uvrstili med zanimiva prizorišča snemanja novega dokumentarnega filma o »Revni Evropi« http://4d.rtvslo.si/arhiv/tuji-dokumentarni-filmi-in-oddaje/174537657 (8.5.2018).
Iz navedenih razlogov apeliram na vse politične stranke in njihove akterje, da posebno pozornost posvetijo problematiki, od katere je odvisna naša bodočnost. Istočasno pozivam vse volivce, ki imajo volilno pravico, da so pozorni pri svoji odločitvi, komu bodo zaupali svoj glas! Upam, da se ne bo zgodilo to, kar je zadnje čase še kako aktualno in bo treba celo Ustavno sodišče Republike Slovenije povprašati, kaj meni o problematiki ne-uresničevanja 78. člena Ustave Republike Slovenije! Odgovornost je, po mojem globokem prepričanju, povsem jasna!
Glavni članek
Zdaj, če ne, kdaj?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.