Staš Zgonik

 |  Mladina 25  |  Družba

Ptički z zlepljenimi kljunčki

Dobronamerne lažne novice 

Mestna občina Ljubljana v okviru ozaveščevalne akcije »Človek, čuvaj svoje mesto«, med drugim občane opozarja na neprimernost odmetavanja žvečilnih gumijev na tla. Jasno, odvržene žvečilke kazijo videz mesta in uničujejo tlakovce. A to naj sploh še ne bi bilo vse. Na občini trdijo, da odvrženi žvečilni gumiji škodujejo živalim. »Ptice jih zamenjajo za hrano, zaradi zalepljenega kljuna pa lahko celo poginejo,« so prejšnji teden zapisali v sporočilu za javnost.

Poizvedba v zvezi s tem v spletnem iskalniku med slovenskimi spletnimi stranmi ne ponudi nikakršnih dodatnih utemeljitev v prid svarilu. Poizvedba v angleškem jeziku ponudi predvsem zadetke strani, ki se ukvarjajo z razbijanjem mitov. Trditev, da odvržene žvečilke škodujejo pticam, ker jih te menda lahko zamenjajo za košček kruha, očitno že več let kroži po družabnih omrežjih, navadno opremljena s srce parajočo sliko mrtve lastovke (te se sicer prehranjujejo z žuželkami, lovijo pa jih v letu).

Za strokovno mnenje smo poklicali ornitologa Tomaža Jančarja. Vprašanje ga je presenetilo. »Nikoli nisem slišal, da bi imel kakšen ptič težave z žvečilnim gumijem.«

Svetoval nam je, naj se obrnemo še na strokovnjake z Veterinarske fakultete. Dr. Jožko Račnik, vodja tamkajšnje Klinike za ptice, male sesalce in plazilce, mu pritrjuje. »Takega primera se ne spomnim. Vidimo dosti ptic, tudi prostoživečih, a mislim, da še nisem videl te strukture na kljunu, v kljunu, v perju ali na nogah.«

So torej na ljubljanski občini nasedli lažni novici s Facebooka? »Ob idejnem snovanju kampanje smo na spletu zasledili več poljudnih prispevkov z informacijo, da lahko žvečilne gumije ptice zamenjajo za hrano, zaradi zalepljenega kljuna pa lahko tudi poginejo. S tem ne trdimo, da se bo to zagotovo zgodilo, le izražamo skrb za živali.« Kot trdijo, je skrb upravičena, sploh zaradi opozoril o težavah z odpadno plastiko v okolju. »Četudi pred objavo informacije nismo pridobili strokovne potrditve tega podatka kot gotovega dejstva, obstajajo strokovne podlage, ki upravičujejo takšno logično sklepanje. Informacija je zanimiva in daje dodano vrednost osnovnemu namenu kampanje.«

Osnovni namen je plemenit in nemarno odmetavanje žvečilnih gumijev je neprimerno. Toda resničnih argumentov temu v prid je dovolj, da ni treba posegati po lažnih.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.