Stohastična politika

Gre za verbalno spodbudo s hierarhično višjega položaja, ki prek družabnih omrežij in medijev spodbudi teroristično dejanje, ne nujno neposredno povezano, a zaradi vzpostavljenega razpoloženja, ki takšno dejanje omogoča in legitimira – verjetno.

Komentar po enem izmed mnogih ameriških pokolov

Komentar po enem izmed mnogih ameriških pokolov
© Profimedia

V komentarjih o morilskih strelskih napadih (domači terorizem) v Teksasu in Ohiu je na severnoameriških televizijah, posebej na CNN, ki je s kritičnostjo do Trumpa pridobila precejšen ugled in verodostojnost, pomembno pojasnjevalno vlogo dobil izraz stohastični terorizem. V rabi je že kakšno desetletje, pojav Donalda Trumpa in njegova vloga pri spodbujanju skrajnih rasističnih stališč in morda tudi dejanj pa sta mu dala novo dimenzijo: gre za verbalno spodbudo s hierarhično (politično, socialno) višjega položaja, ki prek družabnih omrežij in medijev spodbudi teroristično dejanje, ne nujno neposredno povezano, konkretno nepredvidljivo (kdo, kaj, kje), a zaradi vzpostavljenega razpoloženja, ki takšno dejanje omogoča in legitimira – verjetno. Tako je vzpostavljena povezava, ne sicer neposredna in nedvoumna, med identiteto avtorja izjave in njenimi učinki, torej terorističnimi dejanji. Pomembno je vsekakor razumevanje oziroma priznanje, da besede spodbujajo dejanja, torej da mora svobodo izražanja spremljati neka odgovornost, ki je tudi zakonsko merljiva in lahko kazniva: podatki o domačem terorizmu v ZDA, pretežno belih supremacistov, so dejansko zastrašujoči. In končno, pomembno je, da je s tem ovrženo mnenje, prisotno tudi med intelektualno lenobnejšimi novinarji, da nekomu na visokem položaju, ki zlorabi svobodo izražanja s tem, ko krši humanistična načela in moralo ter prezira človekove pravice, »nihče nič ne more«. To mnenje tudi tukaj dobro poznamo.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.