Jure Trampuš

 |  Mladina 44  |  Politika

Ljudje proti oblasti

Kje po svetu letos potekajo večji protesti zoper oblast?

Običajen dan v Hongkongu – protesti potekajo že vse od 9. julija

Običajen dan v Hongkongu – protesti potekajo že vse od 9. julija
© Profimedia

Alžirija

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Jure Trampuš

 |  Mladina 44  |  Politika

Običajen dan v Hongkongu – protesti potekajo že vse od 9. julija

Običajen dan v Hongkongu – protesti potekajo že vse od 9. julija
© Profimedia

Alžirija

Februarja so protestniki zahtevali, da večni predsednik Alžirije Abdelaziz Bouteflika ne kandidira na volitvah, ko pa je ta odstopil, so se pojavile zahteve po demokratizaciji države, umiku vojske iz politike, osvoboditvi zaprtih voditeljev opozicije. Novih predsedniških volitev še ni bilo, zato pa se v Alžiru skoraj vsak teden na ulicah zbere množica ljudi.

Bolivija

Po volitvah, na katerih je zmagal dosedanji predsednik Evo Morales, je opozicija organizirala stavko in demonstracije. Prepričani so namreč, da Moralesova zmaga ni bila poštena. Na protestih je bilo ranjenih več ljudi, spopadli pa so se tudi privrženci opozicije in vladajoče strani.

Čile

V Čilu, ki mu mnogi pravijo gospodarski čudež v Južni Ameriki, so protesti izbruhnili zaradi povišanja cen javnih vozovnic. Protestiralo je več kot milijon ljudi, ponekod pa so izbruhnili kaos, plenjenje trgovin, spopadi s policijo. Za nekaj dni je bilo v državi uvedeno tudi izredno stanje. Po podatkih naj bi v nasilju umrlo 20 ljudi, poškodovanih pa je bilo skoraj 600 demonstrantov. Čile je ena od najbolj razslojenih držav na svetu.

Ekvador

Zaradi cen goriva protestirajo tudi v Ekvadorju. Država je razglasila izredne razmere, v spopadih s policijo je umrlo vsaj sedem ljudi, več sto pa jih je bilo ranjenih. Ker je država preganjala voditelje protestov, se protestniški val najverjetneje ne bo umiril.

Etiopija

Že tako nemirno državo je prejšnji teden zajel še en val protestov. Aktivist Javar Mohamed je vladno stran obtožil, da je načrtovala napad nanj, sledili so spopadi med različnimi skupinami in predstavniki vlade. Protesti in nemiri naj bi skupno zahtevali vsaj 67 žrtev.

Gvineja

Ker si je gvinejski predsednik Alpha Condé zaželel spremembo ustave, da bi lahko znova kandidiral na volitvah, je na začetku oktobra protestiralo več tisoč ljudi. Policisti so med izgredi ubili okoli deset ljudi.

Haiti

Od februarja v državi potekajo protesti zaradi inflacije in koruptivnosti vladajoče elite. Protestniki so se večkrat spopadli s policijo, med njimi pa so tudi oborožene skupine posameznikov, ki plenijo trgovine. Umrlo je več ljudi.

Hongkong

Zaradi zakona, ki bi omogočal izročanje osumljencev kaznivih dejanj Kitajski, se od junija protestniki zbirajo na ulicah, postavljajo barikade in se spopadajo s policijo. Policija odgovarja z nasiljem, aretiranih je bilo več kot 2300 ljudi, vedno pogostejše pa so zahteve po neodvisnosti Hongkonga.

Irak

Zaradi korupcije, brezposelnosti, nedelujočih javnih storitev protestirajo tudi v Iraku. Za zdaj je bilo tam ubitih 190 ljudi, ranjenih jih je bilo nekaj tisoč. Iraški verski voditelj Ali Al Sistani je nezadovoljne protestnike in varnostne sile pozval k zadržanosti, da ne bi država zašla v brezpravje.

Katalonija

Med protesti, ki so zajeli Katalonijo zaradi obsodbe njenih političnih voditeljev, je bilo doslej ranjenih več kot 600 ljudi. Ker med Barcelono in Madridom ni nobenega političnega dialoga, se bodo protesti, z njimi pa verjetno tudi nasilje, nadaljevali.

Libanon

Junija je libanonski parlament sprejel varčevalni proračun, protesti pa so izbruhnili zaradi na videz banalnega vzroka – vlada je namreč načrtovala obdavčitev klicev prek aplikacije za sporočanje. Več sto tisoč protestnikov je prejšnjo nedeljo zahtevalo odstop vlade, njen odgovor pa je bil spravljiv, najprej so se znižale plače javnih funkcionarjev, hkrati pa je vlada odstopila od dviga davkov. Za zdaj večjega nasilja v Libanonu ni bilo.

Francija

Gibanje rumenih jopičev, ki se je v Franciji začelo novembra 2018, še ni zamrlo. Zadnji protest nezadovoljnih Francozov je bil konec septembra v Toulousu. Protestniki so med pohodom zahtevali boljše življenje, njihov slogan je bil: »Dovolj nam je životarjenja. Hočemo živeti!« Policija je proti protestnikom uporabila solzivec in vodne topove, nasilje pa naj bi začeli ravno njeni pripadniki.

Velika Britanija

Na začetku oktobra je okoljevarstvena skupina Extinction Rebellion v Londonu organizirala več različnih akcij, med drugimi so želeli blokirati tudi letališče London City. V nekaj dneh je bilo aretiranih več kot tisoč posameznikov.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.