22. 7. 2020 | Politika
Solidarnost med narodi v času pandemije
Spominska slovesnost pri Ruski kapelici pod Vršičem
Ruska kapelica pod Vršičem
© Wikipedia
Letošnja tradicionalna spominska slovesnost pri Ruski kapelici pod Vršičem se bo začela v soboto, 25. julija s spominsko slovesnostjo, ki bo posvečena solidarnosti in povezanosti med narodi v času pandemije novega koronavirusa. Letos ne bo spremljevalnega programa, ki je v preteklih letih odprl in končal spominske slovesnosti.
Častni pokrovitelj in slavnostni govornik letošnje spominske slovesnosti bo predsednik državnega sveta Alojz Kovšca. Slovesnost organizirajo rusko veleposlaništvo v Sloveniji, občina Kranjska Gora, Fundacija Ruski mir in Društvo Slovenija Rusija.
Letošnje dogajanje bo zaradi pandemije tako številčno kot programsko okrnjeno in bo potekalo ob strogih zaščitnih ukrepih.
Zato za razliko od prejšnjih let na slovesnosti ne bo delegacije visokih političnih in drugih predstavnikov iz Rusije. V imenu Ruske pravoslavne cerkve bo v Slovenijo prišel nadškof Podolskij Tihon iz Berlina, ki je predstavnik Ruske pravoslavne cerkve v Evropi.
Na slovenski strani je napovedana udeležba predsednika Boruta Pahorja, zunanjega ministra Anžeta Logarja, ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška in ministrice za kmetijstvo Aleksandre Pivec.
Ruski veleposlanik v Sloveniji Timur Ejvazov je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil, da je bila slovesnost zaradi pandemije dolgo pod vprašajem, dejstvo, da kljub vsemu bo, pa ruska stran zelo ceni. Dodal je, da so odnosi med Slovenijo in Rusijo na visoki ravni in se zavzel za nadaljnjo nadgradnjo odnosov med državama na vseh področjih.
Predsednik društva Slovenija Rusija in bivši slovenski veleposlanik v Rusiji Saša Ivan Geržina je dejal, da so se prav zaradi tradicije, ki zaznamuje slovesnosti ob Ruski kapelici, odločili, da bodo slovesnost pripravili tudi letos. Kapelica se je po njegovih besedah dejansko že spremenila iz simbola vojne v simbol miru, solidarnosti in prijateljstva.
Kranjskogorski župan Janez Hrovat je izrazil pričakovanje, da bo prihodnje leto slovesnost, ki je po njegovih besedah simbol prijateljstva med slovenskim in ruskim narodom, potekala v običajnih okvirih.
Predsednik društva Slovenija Rusija in bivši slovenski veleposlanik v Rusiji Saša Ivan Geržina je dejal, da so se prav zaradi tradicije, ki zaznamuje slovesnosti ob Ruski kapelici, odločili, da bodo slovesnost pripravili tudi letos.
Spominske slovesnosti se bodo začele v petek zvečer s katoliško spominsko mašo v Kranjski Gori. V soboto ob 10. uri se bo pri kapelici začela spominska slovesnost, sledilo bo prijateljsko srečanje članov Društva Slovenija Rusija v središču Kranjske Gore. Zaradi protikoronskih ukrepov je udeležba na letošnji slovesnosti omejena na 200 ljudi. Za prisotnost so bile potrebne predhodne prijave. V preteklosti se je spominske slovesnosti udeležilo več tisoč ljudi.
Predstavnik organizacijskega odbora za spominsko slovesnost Simon Oblak, ki tudi skrbi za obiske Ruske kapelice, je povedal, da je bilo lani med obiskovalci kapelice 90 odstotkov tujcev. Skupno je kapelico obiskalo najmanj 10.000 ljudi. Letos za razliko od preteklih let prevladujejo Slovenci, ki jih je po njegovi oceni kar 95 odstotkov.
Rusko kapelico pod Vršičem so leta 1916 med prvo svetovno vojno zgradili preživeli ruski vojni ujetniki v spomin na umrle tovariše, ki jih je med gradnjo ceste čez Vršič zasul snežni plaz. V njihov spomin so sami postavili leseno kapelico v pravoslavnem slogu.
Po prvi svetovni vojni so za kapelico skrbeli domačini in jo ogradili. Po rekonstrukciji ceste leta 1937 so našli številne grobove umrlih ruskih ujetnikov, posmrtne ostanke so pokopali v kostnici ob kapelici, nad katero so postavili piramido, na njej pa napis Sinovom Rusije.
Lesena kapelica je z leti strohnela, zato so jo leta 1991 konzervirali in obnovili dotrajane dele, obnovili pa so tudi grobove ruskih ujetnikov pri Erjavčevi koči ter očistili in obnovili grob neznanega vojaka ob kapelici. Leta 2006 je bila kapelica v celoti obnovljena. Ob stoti obletnici kapelice jo je obiskal ruski predsednik Vladimir Putin.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.