DK, STA

 |  Družba

Tudi zdravniki družinske medicine za dostopno javno zdravstvo

Izrekli so podporo tudi vsem zdravnikom, ki se na terenu trudijo, da vsak bolnik dobi takšno obravnavo, kot si jo zasluži

© Borut Krajnc

Zdravniki družinske medicine so v javnem pismu zapisali, da se kljub krizi trudijo za ohranitev čim večje dostopnosti in javnega zdravstva. Obenem se zavedajo stisk, s katerimi se soočajo bolniki, ki težje pridejo do zdravnika. "Razumemo, da je to za njih hudo," so zapisali. Izpostavili so pomembnost racionalnega koriščenja zdravstvenih storitev.

V pismu so opozorili, da se je v času krize njihovo delo bistveno spremenilo. Spomnili so, da sta bila osnovno zdravstvo in družinska medicina že pred krizo na robu zmogljivosti, zdaj pa se je nanje "zgrnila množica novih zahtev", med katerimi nekaterih objektivno ne morejo rešiti, trudijo pa se, da težave čim bolj olajšajo.

Zapisali so, da si bodo prizadevali za čim večjo dostopnost, zato tiste, ki znajo delati z računalnikom, pozivajo, da se usmerijo na telemedicinske storitve, ki jih bodo še nadgradili. Telefonske linije pa naj prihranijo za najranljivejše.

Podpisniki so še zapisali, da se zavedajo težav, s katerimi se soočajo bolniki s kroničnimi ali akutnimi boleznimi. Opozorili so, da prihaja v zvezi s tem do kritike njihovega dela. Zaradi stisk po njihovih navedbah prihaja tudi do izbruhov jeze in nezadovoljstva, zato je v tej situaciji še posebej pomembno, da bolniki racionalno koristijo njihove storitve. "Naši viri so omejeni in naši timi marsikje delujejo v okrnjeni obliki," so spomnili.

Zapisali so, da si bodo prizadevali za čim večjo dostopnost, zato tiste, ki znajo delati z računalnikom, pozivajo, da se usmerijo na telemedicinske storitve, ki jih bodo še nadgradili. Telefonske linije pa naj prihranijo za najranljivejše.

Ob tem so izrekli podporo vsem zdravnikom družinske medicine, ki se na terenu trudijo, da vsak bolnik dobi takšno obravnavo, kot si jo zasluži. Zahvalili so se tudi vsem članom tima družinske medicine, predvsem medicinskim sestram.

Pod javno izjavo so se podpisali dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab, predstojnica katedre za družinsko medicino na mariborski medicinski fakulteti Zalika Klemenc Ketiš, predsednica Združenja zdravnikov družinske medicine in predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za družinsko medicino Danica Rotar Pavlič ter predsednica Strokovnega sveta družinske medicine Davorina Petek.

PREBERITE TUDI:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.