5. 11. 2020 | Politika
KPK zaznala korupcijska tveganja pri nabavi zaščitne opreme
"V času izrednih razmer je treba ravnati odgovorno, transparentno in v skladu z visoko stopnjo integritete," je poudaril predsednik KPK Robert Šumi
Predsednik KPK Robert Šumi na današnji tiskovni konferenci
© Mladina
Protikorupcijska komisija je na podlagi tematskega nadzora nabav zaščitne opreme v epidemiji zaznala vrsto korupcijskih tveganj in podala priporočila za njihovo odpravo. Ugotovila je sume kršitev protikorupcijskega zakona, zaradi česar bo izvedla preiskave, in sume kršitev s področja pristojnosti drugih organov. Te bodo poslali pristojnim organom.
Ugotovitve o sumih kršitev s področja pristojnosti drugih organov bo Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) poslala Državni revizijski komisiji, tržnemu inšpektoratu, računskemu sodišču, policiji, finančni upravi in Javni agenciji RS za zdravila in medicinske pripomočke, je na današnji novinarski konferenci ob predstavitvi tematskega nadzora nabav zaščitne opreme v času epidemije covida-19 povedal predsednik KPK Robert Šumi.
Ugotovitve o sumih kršitev s področja pristojnosti drugih organov bo Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) poslala Državni revizijski komisiji, tržnemu inšpektoratu, računskemu sodišču, policiji, finančni upravi in Javni agenciji RS za zdravila in medicinske pripomočke.
Na katere organe ali osebe konkretno se nanašajo sumi kršitev, na današnji novinarski konferenci še niso pojasnili. Je pa Šumi navedel, da bodo postopki, ki so v pristojnosti KPK, uvedeni kolikor je mogoče hitro. Računajo, da že ta mesec. Pri tem gre po njegovih besedah za več oseb, med katerimi so tudi javni uslužbenci.
Pri tematskem nadzoru je bila KPK osredotočena na nabavo zaščitnih mask v epidemiji in v določenem delu ventilatorjev.
V času izvajanja zaščitnih ukrepov, s katerimi se je Slovenija soočila spomladi in so bili potrebni za obvladovanje širjenja okužb z novim koronavirusom, so v KPK na podlagi informacij iz medijev, prejetih prijav in javnega razkritja, pridobili informacije o različnih sumih kršitev, ki so narekovale obravnavo oz. nadzor.
S poročilom in podanimi priporočili želi komisija pristojnim institucijam ponuditi pomoč pri upravljanju zaznanih korupcijskih tveganj z namenom učinkovitega in transparentnega izvajanja postopkov v prihodnje.
Kot je danes dejal Šumi, "razumejo zahtevnost in resnost situacije, v kateri je bilo treba ravnati hitro in učinkovito. Zavedamo se tudi, da so bili postopki nabave zaščitne opreme izvedeni v času izrednih razmer, ko je bila nujnost nabave zaščitnih sredstev z namenom varovanja državljanov prioritetna. Kljub temu pa poudarjamo, da je treba tudi v takih razmerah ravnati odgovorno, transparentno in v skladu z visoko stopnjo integritete," je dodal.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.