20. 11. 2020 | Mladina 47 | Politika
Janša – novi evropski avtokrat
Janez Janša je v pismu evropskim voditeljem podprl Poljsko in Madžarsko, ki nasprotujeta temu, da je dostop do evropskih finančnih sredstev povezan s spoštovanjem prava
Milan Zver, Viktor Orbán in Janez Janša
Poljska in Madžarska sta v ponedeljek onemogočili sprejem evropske uredbe o finančnih virih, povezanih s sredstvi za obnovo Evrope, ki jo je prizadela epidemija, kar je bilo pričakovano. Gre za politično izsiljevanje. Ti dve državi sta namreč že med pogajanji o evropskem proračunu nasprotovali kakršnemukoli pogojevanju prejemanja evropskih sredstev. Že takrat sta, priključila pa sta se jima tudi Janez Janša in Slovenija, trdili, da se termin »spoštovanje pravne države« lahko zlorabi. Imata prav, vendar ta termin zlorabljata ravno ti državi, ki sta že tri leta v postopkih zaradi kršitve vrednot Evropske unije, kot jih določata Pogodba o Evropski uniji in njen 7. člen.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
20. 11. 2020 | Mladina 47 | Politika
Milan Zver, Viktor Orbán in Janez Janša
Poljska in Madžarska sta v ponedeljek onemogočili sprejem evropske uredbe o finančnih virih, povezanih s sredstvi za obnovo Evrope, ki jo je prizadela epidemija, kar je bilo pričakovano. Gre za politično izsiljevanje. Ti dve državi sta namreč že med pogajanji o evropskem proračunu nasprotovali kakršnemukoli pogojevanju prejemanja evropskih sredstev. Že takrat sta, priključila pa sta se jima tudi Janez Janša in Slovenija, trdili, da se termin »spoštovanje pravne države« lahko zlorabi. Imata prav, vendar ta termin zlorabljata ravno ti državi, ki sta že tri leta v postopkih zaradi kršitve vrednot Evropske unije, kot jih določata Pogodba o Evropski uniji in njen 7. člen.
Poljski evropska komisija tako očita kršitve evropskega prava zaradi zakonodaje, ki v tej državi ureja delovanje ustavnega in drugih sodišč. Na Madžarskem pa je seznam kršitev še daljši – povezan je s temeljnimi načeli demokracije, političnih svoboščin, z akademsko svobodo, s svobodo izražanja. Poljska in Madžarska sta med največjimi prejemniki finančnih sredstev v EU, kakršnokoli zmanjšanje tega neto priliva evrov pa bi seveda ogrozilo stabilnost njunih oblastnih elit in programa, ki ga izvajajo.
Janez Janša je že večkrat podprl njun pogled, tudi na julijskem vrhu evropskega sveta. Minuli torek je recimo v slovenskem parlamentu razlagal o tem, da se gre Bruselj nevarne politične igrice, zadaj naj bi bila prevara, politična zloraba pojma o pravu. »Vladavina prava pomeni, da na koncu odloča neodvisen organ, nepolitični organ. Se pravi, če mi tukaj v slovenskem parlamentu ali pa nekje v evropskem parlamentu sprejmemo nekaj z večino, je to pač politična odločitev, je to odločitev zakonodajnega telesa,« je pojasnjeval pred slovenskimi poslanci. »Predstavljajte si, da mi dobimo neke informacije, da se obvoznica okoli Amsterdama financira na nekoliko čuden način, in predlagamo, da se to financiranje zaustavi v Sloveniji. Predstavljajte si reakcijo na Nizozemskem. Ne glede na to, kaj se bo zgodilo potem na koncu tega postopka. Jaz vam zagotavljam, da bo v roku enega leta potem Nizozemska sprožila nek postopek glede financiranja nekega projekta v Sloveniji samo zaradi tega, ker bo to javnost zahtevala. To je konec Evropske unije.« V teh besedah je veliko poenostavljanja in zavajanja. Janša to ve. Evropska unija je politični projekt. Tudi pogodbo o temeljnih vrednotah Evropske unije so podpisali politiki. Prav tako so se politiki dogovorili tudi o načinu razdeljevanja in višini evropskih sredstev. Evropski politiki sprejmejo uredbo s pravno veljavo. In velika večina evropskih politikov, držav očita Poljski in Madžarski, da ne spoštujeta zavez o skupnih vrednotah.
Ne gre za obvoznice, za postavljanje tovarn, za energetske prenove starih stavb ali pa čistilne naprave, financirane s sredstvi kakšnega evropskega sklada. Države, ki so se vključile v Evropsko unijo, so se zavezale k spoštovanju njenih vrednot, naštetih v drugem členu Pogodbe o EU, zavezale so se k spoštovanju svobode, demokracije, k zavzemanju za enakost, za pravno državo in podobno. In če obstaja očitno tveganje, da kakšna država huje in vztrajno krši te vrednote, obstajajo tudi dogovorjeni mehanizmi, kaj storiti s takšno državo. Večina evropskih držav se danes strinja z načelom o pogojevanju evropskih sredstev z vladavino prava, a Madžarska in Poljska sta ravno zaradi tega blokirali sprejetje dogovora o večletnem proračunu, za katerega pa je potrebno soglasje.
»Ravnanje Madžarske in Poljske je neodgovorno. To, da EU temelji na vladavini prava in demokraciji, nikoli ne sme biti predmet pogajanj.«
– Ljudmila Novak, evropska poslanka
Vrnimo se v Slovenijo. Nista le Madžarska in Poljska takšni, enako razmišlja tudi Janez Janša. Ta je v torek poslal pismo vsem predsednikom evropskih vlad, pa tudi predsednici evropske komisije Ursuli von der Leyen in predsedniku evropskega sveta Charlesu Michelu, v katerem se je postavil na stran Poljske in Madžarske. Njegova argumentacija je enaka tisti iz slovenskega parlamenta, pojem »vladavina prava« naj bi se zlorabljal. Janša je v pismu stopil še dlje, namignil je, da se Evropska unija oddaljuje od demokracije. »Tisti med nami, ki smo del življenja prebili pod totalitarnimi režimi, vemo, da se odstopanje od realnosti začne, ko procesi ali ustanove dobijo imena, ki pomenijo ravno obratno od njihovega bistva«. Enako trdi Viktor Orbán, ki je v ponedeljek EU primerjal s Sovjetsko zvezo. Janša je nato v vse skupaj vpletel tudi samega sebe. »Sprožili so celo postopek po 7. členu pogodbe o EU, čeprav v nobeni od teh držav ni bilo in še zdaj ni zlorabe sodstva za politične cilje in nobena ni imela niti enega političnega zapornika, kaj šele primera kraje volitev kot v Sloveniji.«
Seveda bi lahko trdili, da gre za pogajanja, za boj za suverenost, za pogum Slovenije, Madžarske in Poljske, ki se nočejo ukloniti evropskim diktatom. A resnica je bolj prozaična. Politika je igra interesov in moči. Evropska sredstva Viktorju Orbánu omogočajo politično preživetje. Z njo je ustvaril klan oligarhov in članov stranke Fidesz, ki s pomočjo korupcije in poneverb vladajo državi. Kar ima svoj »odmev« tudi v Sloveniji. Orbán in finančna sredstva njegovih madžarskih prijateljev so omogočili rast propagandnega aparata stranke SDS. In zdaj je Janša Orbánu dolžan vrniti uslugo. Zato ga brani, zato naj bi Madžarska znova sodelovala pri gradnji drugega tira, zato je madžarska družba TV2 prevzela Planet TV. Ključno vprašanje je vedno denar.
Danes je celotna država talka Janševih osebnih frustracij in njegovih osebnih političnih interesov.
Morda so to začeli spoznavati tudi koalicijski partnerji. Predsednik NSi Matej Tonin je zapisal, »da pismo predstavlja mnenje premierja, saj vlada o njem ni odločala«, minister za zdravje in začasni vodja DeSUS Tomaž Gantar pa, da pismo predsednika vlade evropskim voditeljem »zagotovo ne koristi interesom Slovenije, postavlja nas med problematične države, kamor nikoli nismo sodili. To terja resno razpravo.« Pismo so obsodili tudi v SMC, celo zadržani Zdravko Počivalšek je zapisal, da se z nekaterimi poudarki predsednika vlade ne strinja, »vendar pa to osnovno sporočilo v pismu ne pride do izraza, ker ga povsem zasenčijo nepotrebne izjave o ukradenih volitvah in drugih osebnih pogledih predsednika vlade.« A ni se za slepiti, Počivalšek je Janšo podprl, všeč bi mu bil bolj miren pogled, drugačni verbalni akcenti, še posebej, ker smo v epidemiji, a obsodbe Poljske in Madžarske, njunega izsiljevanja na evropskem nivoju in spornih politik v teh državah, Počivalšek ni izustil. Ostaja z Janšo. Ne gre za politiziranje, pač za vprašanje demokracije in njenih meja.
Počivalšek ni dolgo v politiki, ne razume je, vseeno mu je za pomembne detajle, sporočila, kontekste. Pravo naravo Orbána, pa tudi Janeza Janše je že pred časom spoznala tudi evropska poslanka Ljudmila Novak. V torek zvečer je recimo zapisala: »Ravnanje Madžarske in Poljske je neodgovorno. To, da EU temelji na vladavini prava in demokraciji, nikoli ne sme biti predmet pogajanj. Žalostno je, da obe državi želita v tej hudi zdravstveni krizi držati za talca celotno Unijo.« Nato je dodala, da upa, da bo EU tokrat pokazala, da misli zelo resno, »in kljub grožnjam obeh držav uveljavila mehanizem vladavine prava in nakazala denar tistim, ki želijo spoštovati naše skupne temeljne povojne vrednote. Pri tem moramo vztrajati.« Enako trdi tudi Manfred Weber, vodja EPP v evropskem parlamentu. Dejal je, da ne bodo privolili v porabo evropskega denarja, če to ne vključuje zavezujočega mehanizma pravne države. »Neodvisni sodniki in svobodni mediji so temelji naše demokracije in naše svobode. Glede tega ne bomo sklepali kompromisov.«
Madžarska je mafijska država, kjer njeni voditelji izkoriščajo politične mehanizme za osebne interese. Poljska je država, kjer je politično nastavljeno ustavno sodišče prepovedalo splav. Namesto da bi se Slovenija postavila na stran spoštovanja evropskih vrednot, njen premier sodeluje v političnih igricah Viktorja Orbána in poljske vlade in vse to brezsramno počne sredi epidemije. Kakšni so interesi slovenske vlade? Kakšni so interesi Slovenije? Kam spadamo? Kaj zagovarjamo? Zakaj smo člani Evropske unije? Samo v avtokracijah se razsvetljeni vladar usede za mizo in mimo parlamenta, mimo zunanjega ministrstva, mimo posvetovanja s političnimi partnerji, mimo dolgoročnih strategij napiše voditeljem drugih držav neko pismo, ki v resnici škodi interesom države, ki jo vodi, in ljudem, ki v njej živijo.
Christiaan Hetzner je nemški novinar, prihaja iz Frankfurta, piše o avtomobilski industriji, pa tudi o politiki, financah, tehnologiji. »Mislil sem, da je Slovenija vzor novim državam v EU,« je v sredo napisal na Twitterju. »Sprejela je evro, ima razmeroma visok BDP na prebivalca. Navdušen sem bil nad Ljubljano, ko sem jo obiskal. Zdaj pa zvem, da je njen premier naklonjen Trumpu in Orbánu.« Ja, točno tja je Janša umestil Slovenijo. Med Orbána in Trumpa.
Vodilni evropski portal Politico Janeza Janše v naslovih ne imenuje več z njegovim imenom. Naslov članka o zadnjem Janševem pismu se je glasil »Maršal Twito piše pismo«.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Staš Kotarac Guček, Renče
Janša – novi evropski avtokrat
Kot petarda je v slovenskem prostoru odjeknilo novo pismo slovenskega premiera evropskim voditeljem. Samo vsebino pisma je skoraj nesmiselno komentirati, tudi zato, ker se bodo z njo izdatno ukvarjali prav vsi k temu poklicani. Vrstijo se notranjepolitični odzivi, domača in tuja novinarska mnenja, kolumnistične sodbe, spletni izlivi državljanov. Več