Vasja Jager

 |  Mladina 51  |  Družba

Epidemija kot poslovna priložnost

Eden največjih zasebnikov v slovenskem zdravstvu Marko Bitenc, tesno povezan s SDS, z izdatno podporo aktualne oblasti izvaja milijonske naložbe na zemljiščih, ki mu jih je sredi epidemije prodala Klinika Golnik

Marko Bitenc

Marko Bitenc

Tudi v času epidemije vlada Janeza Janše ni popustila v svojih prizadevanjih za krepitev položaja zasebnikov v zdravstvu. Četudi daleč največji del bremena spoprijemanja s koronavirusno boleznijo nosijo javni zavodi, ki so zato že dodobra kadrovsko in finančno izčrpani, vlada zamuja s sistemskimi rešitvami na tem področju, obenem pa sredi epidemije vleče poteze, od katerih bodo imela korist predvsem zasebna podjetja na področju zdravstva in sociale. Med njimi si lahko največ obeta poslovni imperij kirurga Marka Bitenca, podpornika Janševe SDS in enega najvplivnejših posameznikov v slovenskem zdravstvu. Pri tem mu izdatno pomagajo tudi vladni prvoborci proti epidemiji covid-19.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Vasja Jager

 |  Mladina 51  |  Družba

Marko Bitenc

Marko Bitenc

Tudi v času epidemije vlada Janeza Janše ni popustila v svojih prizadevanjih za krepitev položaja zasebnikov v zdravstvu. Četudi daleč največji del bremena spoprijemanja s koronavirusno boleznijo nosijo javni zavodi, ki so zato že dodobra kadrovsko in finančno izčrpani, vlada zamuja s sistemskimi rešitvami na tem področju, obenem pa sredi epidemije vleče poteze, od katerih bodo imela korist predvsem zasebna podjetja na področju zdravstva in sociale. Med njimi si lahko največ obeta poslovni imperij kirurga Marka Bitenca, podpornika Janševe SDS in enega najvplivnejših posameznikov v slovenskem zdravstvu. Pri tem mu izdatno pomagajo tudi vladni prvoborci proti epidemiji covid-19.

V zadnjem času je med najbolj izpostavljenimi obrazi vladnega boja zoper epidemijo pulmolog Aleš Rozman, direktor Klinike Golnik, ki je specializirana za zdravljenje bolezni dihal in kot taka ena ključnih bolnišnic za zdravljenje bolnikov s koronavirusno boleznijo. Rozman je član strokovne skupine Bojane Beović, v nasprotju s svojim nekdanjim kolegom v njej, epidemiologom Mariem Fafanglom, pa je neprimerno bolj naklonjen vsem vladnim ukrepom.

A med razmahom epidemije je Rozman našel čas za izvajanje nekaterih poslovnih transakcij. Poleti je tako v imenu države in s soglasjem ministra za zdravje Tomaža Gantarja na javni dražbi prodal 5400 kvadratov veliko zemljišče tik ob Kliniki Golnik. Zemljišče je že ves čas namenjeno za zdraviliško dejavnost. To je storil, četudi je bilo tedaj že kristalno jasno, da bolnišnici primanjkuje prostora in da bi v prihodnosti bolnišnica Golnik potrebovala dodatne zmogljivosti za zdravljenje. Ne nazadnje je to sam priznal tudi Aleš Rozman; že konec aprila je v pogovoru za Radio Slovenija opozoril, da bi njegova bolnišnica »nujno potrebovala nov izolacijski oddelek«. Kljub tej zavesti je zemljišče prodal, kupec pa je njegov kolega Marko Bitenc oziroma njegovo krovno podjetje Kirurgija Bitenc. Gre za enega najvplivnejših ljudi v slovenskem zdravstvu, ki je prav tako zelo blizu sedanji oblasti.

Za javno kliniko neuporabno, za zasebnika zlata vredno

Takole so Marka Bitenca predstavili v strankarskem glasilu SDS Demokracija: »Je ugledni zdravnik-kirurg, ki že dolga leta sodeluje z SDS, bivši predsednik Zdravniške zbornice Slovenije, pa tudi Veliki mojster, torej šef slovenskih prostozidarjev, zelo vpliven človek v slovenskem zdravstvenem polju, član svetovalne skupine ekspertov za boj proti koronavirusu, ki jo je imenoval minister za zdravje Tomaž Gantar.« V tej skupini ekspertov pa kot rečeno torakalnemu kirurgu Bitencu dela družbo tudi Aleš Rozman. Sodelujeta tudi v zdravstvenem svetu, ključnem svetovalnem telesu, ki Gantarjevemu resorju pomaga pri oblikovanju zdravstvenih politik; Rozman je njegov predsednik, Marko Bitenc pa med člani.

Kirurgija Bitenc je zemljišča Klinike Golnik kupila na javni dražbi, na katero se je sredi razmer, v katerih se je znašla zaradi epidemije, seveda prijavila kot edini zainteresirani ponudnik.

Bitenčeva Kirurgija je sicer na Golniku prisotna že več let, od 2007 prav od Klinike Golnik najema prostore za zasebno izvajanje bolnišnične dejavnosti. A šele sedaj, v času tretje vlade Janeza Janše, ki epidemijo na vsakem koraku izkorišča za uveljavljanje zasebnih interesov z njo povezanih posameznikov, je njenemu podporniku Marku Bitencu uspel veliki met – z nakupom zemljišč na Golniku je namreč dobil lokacijo za projekt gradnje lastne zasebne bolnišnice in butičnega doma za starejše. To mu ne bi uspelo brez sodelovanja s sedanjimi nosilci oblasti; njihov interes, da Bitenc doseže svoje, se zdi resnično velik.

Kirurgija Bitenc je zemljišča Klinike Golnik kupila na javni dražbi, na katero se je prijavila kot – kakopak – edini zainteresirani ponudnik. Cena, ki jo je od nje za zemljišča zahtevala država oziroma v njenem imenu Rozmanova klinika, je bila resnično ugodna, za omenjenih 5400 kvadratov je znašala 458 tisoč evrov oziroma 84 evrov za kvadrat. Pri čemer ne govorimo o kakšni neurejeni goščavi, temveč o zemljiščih z urejeno namembnostjo. Toda na Golniku so presodili, da tega prostora ne potrebujejo več; že leta 2017, še v mandatu prejšnjega direktorja, je bil sprejet sklep o njegovi prodaji, so nam pojasnili. »Zaradi zgodovinskih razlogov ima Klinika v upravljanju tudi nepremičnine, ki niso potrebne za njeno osnovno, torej zdravstveno dejavnost, povzročajo pa stroške, ki jih ustanovitelj, to je država, posebej ne pokriva. Zato Klinika s soglasjem ustanovitelja postopoma odsvaja vse nepremičnine, ki niso potrebne za izvajanje njene osnovne dejavnosti.« A če bi to držalo, bi morale biti te nepremičnine nezanimive tudi za Kirurgijo Bitenc. Tako pa so bile vse prej kot to. V nasprotju z Alešem Rozmanom je Marko Bitenc v epidemiji korone, pod katero sedaj klecajo javni zavodi, kot dober poslovnež prepoznal prvovrstno priložnost, v zemljiščih okoli Golnika pa prostor za širitev zmogljivosti, s katerimi jo bo izkoristil. »Glede na zelo okrnjene zmogljivosti bolnišnic in domov za starejše, kar se je še zlasti pokazalo v sedanjih koronarazmerah, smo se odločili za to investicijo. Naš koncept je v povezanosti doma za starejše in bolnišnice, v okviru tega bo zagotovljena celovita zdravstvena in socialna oskrba,« je povedal za Gorenjski glas.

S čim se v resnici ukvarjata Cigler Kralj in Gantar 

Poleg Rozmana so Bitencu močno šli na roko tudi drugi predstavniki sedanje vlade. Med njimi je minister za delo in socialne zadeve Janez Cigler Kralj, sicer eden izmed najodgovornejših za sedanje katastrofalno stanje po domovih za starejše. Njegovo ministrstvo je junija objavilo razpis, s katerim bo podelilo koncesije za 1100 dodatnih postelj v domovih za starejše, ki jih bo izbranim ponudnikom financirala država. Seveda je bila med podjetji, ki so se do 1. oktobra prijavila na Ciglerjev razpis, tudi Kirurgija Bitenc.

Ta se je približno v istem času prijavila na javno dražbo Klinike Golnik za nakup omenjenih zemljišč, ker pa do zaključka razpisa nakup še ni bil speljan, so na ministrstvu za delo Bitenčevo vlogo za koncesijo označili za nepopolno. A Marko Bitenc se s tem ne obremenjuje preveč; za Žurnal 24 je zatrdil, da »projekt ni odvisen od koncesije«. Če ne bo dobil denarja za izvajanje javnih programov za oskrbo »običajnih« starostnikov, ga bo pač iskal na trgu in zgradil luksuzni dom za premožne.

Bitenc očitno računa na sredstva iz razpisa za evropski denar, katerega opis se zdi kakor narejen prav za njegov projekt.

Za dokončanje naložb na Golniku tako Marku Bitencu manjka samo še denar; vrednost načrtovanih projektov je ocenjena na minimalno 10 milijonov evrov. Vendar pa je finančna konstrukcija tudi že vidna. Na tej točki namreč v igro vstopi še zadnji izmed trojice ključnih »dobrotnikov« Marka Bitenca iz kroga Janševe oblasti – minister za zdravje Tomaž Gantar. Ta je s svojim soglasjem Kirurgiji Bitenc sploh omogočil vpis lastništva na zemljišča na Golniku. Ob tem pa Gantarjevo ministrstvo že nekaj časa pripravlja bogate razpise, od katerih si lahko Bitenc obeta sredstva, s katerimi bi utegnil financirati izvedbo svojih naložb.

Razpisi po meri

Prva potencialna finančna injekcija za Kirurgijo Bitenc sta dva Gantarjeva kontroverzna razpisa za skrajševanje čakalnih dob v skupni vrednosti 42 milijonov evrov. Kot je že poleti v pogovoru za Mladino opozoril nekdanji minister za zdravje Dušan Keber, bo ministrstvo za zdravje s tem omogočilo zasebnikom, da bodo »pobirali smetano« in se prijavljali izključno za opravljanje manj zahtevnih in obenem bolje plačanih dejavnosti. Drugi, kot vse kaže ključni vir, na katerega lahko računa Marko Bitenc, pa je prav poseben v množici ukrepov, s katerimi bo Janševa ekipa razdelila za več kot 10 milijard sredstev, ki jih je dobila od evropske komisije za spodbujanje okrevanja po epidemiji. Gre za osem milijonov evrov vreden razpis za sofinanciranje gradnje domov za starejše in bolnišnic na istem mestu; opis tega projekta se bere skorajda kot predstavitev Bitenčeve naložbe na Golniku: »Investiranje v izgradnjo zmogljivosti za izvajanje zdravstveno-socialne oskrbe in krepitev deinstitucionalizacije, da na isti lokaciji omogočimo organizacijsko-strokovno-poslovni model celovite, kakovostne, varne in uporabnikom prijazne obravnave.«

Podobnost ne zbuja začudenja, saj je Marko Bitenc po naših neuradnih informacijah dejansko sodeloval pri sestavljanju opredelitve tega razpisa. Časovnica izvedbe del, predvidena v dokumentu, je določena med januarjem 2021 in decembrom 2022 – kar povsem sovpada z napovedmi Marka Bitenca, da bodo kapacitete na Golniku dokončane do konca leta 2022.

Kje bo stara leta preživljal Janez Janša

Ostane le še vprašanje kadrov, ki bodo delali v Bitenčevi bolnišnici in domu starejših. Na prvi pogled bi pričakovali, da bo to za njunega lastnika velik izziv – če gre sklepati po aktualnem stanju v grozljivo preobremenjenih javnih bolnišnicah in domovih za starejše, je v vsej državi že nemogoče dobiti dodatne zdravnike, medicinske sestre, negovalce in strežnice. Toda Kirurgija Bitenc pač ni javni zavod in zato ne pričakuje zapletov pri iskanju kadrov za svojo bolnišnico in dom na Golniku. »S kadrom nikoli nisem imel težav,« je Marko Bitenc suvereno zatrdil za Žurnal 24. To je razumljivo, saj lahko kot zasebnik bolje plačuje svoje sodelavce in jih tudi ustrezno nagrajuje glede na učinek; dodatno pogodbeno delo zanj se za zdravnike, sicer zaposlene v javnih zavodih, gotovo splača. Gradnja prave bolnišnice ob obstoječi državni kliniki na Golniku bi za osebje slednje nedvomno pomenila priložnost za dodaten angažma. Kot so nam pojasnili iz Klinike Golnik, ima za zdaj dovoljenje za delo pri Bitencu zgolj en njihov zdravnik.

V času, ko navadni državljani trepečejo pred virusom, malo gospodarstvo umira na obroke, šole in vrtci ostajajo zaprti, smrtni davek po »navadnih« domovih za starejše pa narašča iz dneva v dan, se Janševi prvoborci boja zoper epidemijo ukvarjajo s takšnimi projekti. Poceni prodajajo zemljišča ene ključnih javnih bolnišnic za zdravljenje bolnikov s covid-19, četudi bi ta nujno potrebovala dodatne zmogljivosti. Podeljujejo koncesije, s katerimi bodo privatizirali sistem socialnega varstva starejših. Pripravljajo razpise, napisane po meri izbranih zasebnikov.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.