IK, STA

 |  Politika

Janša: »Gantar naj se posveti pripravam na cepljenje, ne rušenju vlade«

"Tudi številne druge stvari morajo teči, ne glede na to, ali je neki stranki bolj všeč ena ali druga barva," je dejal premier Janez Janša

Tomaž Gantar / Janez Janša

Tomaž Gantar / Janez Janša
© arhiv Mladine

Premier Janez Janša si želi, da bi se minister za zdravje Tomaž Gantar posvetil pripravam na cepljenje proti covidu-19, "ne pa da se ukvarja z rušenjem vlade". Pri cepljenju gre namreč za zahtevno logistično operacijo in najbolj zahteven del spopada z epidemijo, zato politična nestabilnost ne bo koristila nikomur, je dejal predsednik vlade, katerega koaliciji te dni preti razpad. 

Cepivo proti koronavirusu, ki ga bo zagotovila EU, je po Janševih besedah velika stvar, "luč na koncu tunela". Žal pa je to zahtevna logistična operacija in bi si vsi želeli, da politične turbulence ne vplivajo na to, da bo to uspešno izpeljano, jo ob robu slovesnosti ob 30. obletnici prvega javnega postroja brigade Moris v Kočevski Reki dejal Janša.

Premier je ministru za zdravje Gantarju dejal, naj svoj čas posvetil temu, da bo država pripravljena na cepljenje in ga okaral, da se ukvarja z rušenjem Janševe vlade. "Tudi številne druge stvari morajo teči, ne glede na to, ali je neki stranki bolj všeč ena ali druga barva," je dodal.

Janša še vedno trdi, da v tej sestavi državnega zbora "bolj stabilne vlade od sedanje ni mogoče sestaviti".

"Če bo kdo majal to strukturo, bodo nove predčasne volitve slej kot prej pred nami," je komentiral poskuse oblikovanja nove vlade. Volilna kampanja ali tedni politične nestabilnosti v času, ko pričakujemo najbolj zahteven del spopada z epidemijo, pa nikomur ne koristi, je še vedno prepričan. In to kljub temu, da se njegova vlada neuspešno spopada z epidemijo.

Premier je prepričan, da v njegovi vladi sodelujejo programsko različne stranke, ki pa so "kljub temu, da različno mislimo o preteklosti, sposobne sodelovati glede izzivov sedanjosti in prihodnosti". Kakršna koli izključevalna politika pa je v tem času katastrofa za ljudi, je še poudaril Janša, ki si očitno besedo "izključevalna politika" razlaga po svoje, saj ravno v času njegove vlade in izrednih zdravstvenih razmer v državi prihaja do številnih menjav na vrhovih pomembnih javnih institucij. Poleg agresivnega kadrovanja pa smo priča tudi poskusom podrejanja javnim medijem, kot sta RTV Slovenija in STA. 

Glede cepljenja proti covidu-19 je še opozoril, da gre za velik zalogaj, ki ga bodo izvedli nekje do začetka poletja. Preden bo cepivo začelo delovati, namreč potrebujemo precepljenost do 70 odstotkov prebivalstva. Do takrat pa bo treba po njegovih besedah kombinirati pametno uporabo cepiva pri najbolj rizičnih skupinah z veljavnostjo nekaterih omejevalnih ukrepov.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.