23. 4. 2021 | Mladina 16 | Družba
Arhitektura, ki tiho podpira življenje
Letošnja Pritzkerjeva nagrajenca Anne Lacaton in Jean-Philippe Vassal
Anne Lacaton in Jean-Philippe Vassal sta dokazala, da prostorski in družbeni razvoj ne sme in ne more biti del nepremičninskih špekulacij in da je arhitekturni poklic lahko družbeno angažiran in kritičen do obstoječih družbenih praks.
© Laurent Chalet
»Preoblikovanje že obstoječega daje možnost, da narediš več in bolje. Odloćitev za rušenje je sicer lažja, vendar zelo kratkoročna, saj pomeni zapravljeno priložnost. Z rušenjem se po nepotrebnem troši energija, zavrže material, predvsem pa se izgubi zgodovina,« je Anne Lacaton razložila, zakaj sta obnova in preoblikovanje že obstoječe arhitekture koristna in dobra za prebivalce, mesto in družbo. Poudarila je tudi, da ima rušenje negativne družbene posledice. Zanjo je rušenje akt nasilja. Prav zaradi tega stare stavbe raje obnavljata in jim dajeta povsem nove razsežnosti in pomene.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.