Boštjan Napotnik

 |  Mladina 24  |  Konzum

Novo v Novem mestu

Fink & Situla, Novo mesto

  • ocena: 4 / 5

Suši

Suši

Fink & Situla
Dilančeva cesta 1, Novo mesto
Tel.: 040 226 244 
Fink & Situla sta na vogalu glavnega trga odprta vsak dan od 10. do (trenutno) 22. ure.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Boštjan Napotnik

 |  Mladina 24  |  Konzum

  • ocena: 4 / 5

Suši

Suši

Njoki

Njoki

Fink & Situla
Dilančeva cesta 1, Novo mesto
Tel.: 040 226 244 
Fink & Situla sta na vogalu glavnega trga odprta vsak dan od 10. do (trenutno) 22. ure.

Ambient:
znotraj so velike mize pod posodobljenimi oboki, zadaj komforten vrt pod veliko lipo, v kleti še vinski kevder

Napitki:
pogled skozi steklene duri v vinsko vitrino in kevder daje občutek, da imajo od vsakega slovenskega prvokategornika kakšno buteljko; nekatere točijo tudi na kozarec

Vegetacija:
vegetarijanci bodo na jedilniku našli kakšno zanimivo reč, po predhodni najavi verjetno tudi vegani

Dostopnost:
glavna rudolfinska pijaca je zaprta za pleh, zatorej boš do Finka prodrl s kakšnega bližnjega parkirišča, za gibalno ovirane ni zaprek

Fino:
poširano jajce z lardom

Ne tako fino:
resno preslane omake glavnih jedi

Opisane jedi so sestavili v dve pozdrav-hladna-topla-glavna špuri (+ med dva razdeljena suši in sladica) in vsako zaračunali 40 evrov.

»Ja, poglej ti, kako je Zoki poinfluencal zaprte centre z zalitimi granitkami!« je med kotaljenjem po hribu od Anton Podbevšek teatra proti glavnemu novomeškemu trgu zadovoljno brundal vodja tokratne konzumske odprave. Ta se je – sodeč po izkušnjah s tamladim Finkom, ki je dolga leta operativno vodil gostilno Na gradu (Mladina, 51/2011), pred nekaj leti pa v domači Irči vasi pognal Hišo Fink (Mladina, 36/2018) – v precej novem pogonu nadejala tudi okusne košte, izbrane kapljice in pozorne postrežbe.

Vse to smo potem med lagodno preživetim večerom v udobni posodobljeni jedilnici tudi dobili, pa čeprav nam konceptualna smer jedilnika – razen jasno skomuniciranega dejstva, da gre za brezglutensko restavracijo – še vedno ni čisto jasna. Pričakovane bistrojske klasike – karpači, paštete & opečene rezine hrbtov – so prepletene s sušiji in teriyakijem, vmes pa se najde še kakšen s tartufatno smetano opremljen in s sveže nastrganimi črnimi poletnimi gomoljikami potresen njok in nekolikanj zajtrkovalno naravnana topla predjed, pri kateri poširano jajce podložijo s sotirano mešanico špargljev in šitak ter ga obložijo s topečo se tanko rezino mangaličinega larda.

Glede na bližino počasi tekoče Krke in na izkazano ribjo preteklost prenovljenega prostora bi sicer na jedilniku pričakovali tudi kakšno sladkovodno ribo, a je bila lahkotna kolekcija tunovo-lososovih nigirjev in uramakijev z japonske strani menija čisto všečna, to velja tudi za na ultra tanke rezine narezano sipo, postreženo s prav tako na tanko narezanim hrustljavim kromačem in drobno nakockanimi jagodami, kar je v kombinaciji z limetinim sokom in olivnim oljem precej nevtralnemu okusu mehkužca dalo prijeten karakter. Pri govejem karpaču za frišanje spodaj uporabljajo narezano solatje, zgoraj pa poleg naribanega staranega sira še granatno jabolko, kar ni čisto predvidljivo, je pa čisto fino.

Glavne jedi pri Finku in situli so precej klasično zasnovane okoli kosa mesa: sočen goveji file postrežejo z na enako debelino odrezano rezino telečjih jeter, obojemu priložijo zagozdo lahkotnega porovega narastka in za slovo od sezone še nekaj opečenih špargljev; razkoščičeno piščančje stegno je krasno mehko in sočno, postreženo s kepico nedolžnega riža in podobno mešanico zelenjadi kot ono poširano jajce tam zgoraj. Imata pa obe jedi isto težavo: tako zelo resno preslani omaki, da se v ustih ni čutilo nič kaj drugega kot res intenzivna kemična vez med natrijem in klorom, ki je niti izjemen in krepak osemletni cabernet sauvignon iz kleti Dolfo ni zmogel do konca izprati.

Bi pa ob lahkotni finalni jogurtno-yuzujevski tortici ter ravno prav prisotnem in pozornem natakarju Finku & Situli težko kaj resnega zamerili in očitali: Novo mesto je dobilo prijeten, udoben prostor z ravno prav zanimivo kuharijo, da se v njem lahko dobro počuti silno širok nabor gostov. Mestno.