Monika Weiss

 |  Mladina 36  |  Družba

Kako župnik poziva farane, naj vendarle podprejo cerkev

Šentviški zvonovi

© Wikipedia

»Dejstvo je, da so župnije v času corone najbolj nastradale. Skoraj vse ustanove so dobile vsaj neka nadomestila, župnije pa nič. Od oktobra do velike noči ni bilo dohodka niti za elektriko, zato nismo mogli nič prihraniti za zvonove.« Tako v župnijskem oznanilu faranom trka na vest župnik iz Župnijskega urada sv. Vida iz Vidma pri Ptuju, ki je naročil izdelavo dveh zvonov. Pri tem zamolči, da je vsak verski uslužbenec RKC od oktobra lani do vključno junija letos na mesec brezpogojno prejemal 700 evrov temeljnega dohodka, za kar je bilo porabljenih približno pet milijonov evrov javnega denarja.

A tukaj se ne ustavi. V oznanilih faranom postreže z anekdoto in jim z navajanjem »uglednega župljana« pove, da ne znajo varčevati, saj bi sicer brez težav župniji donirali vsak vsaj sto evrov, in naj raje, kot da vlagajo v avte, donirajo za zvonova, ki pomenita strošek »dveh malo boljših avtov«. Gre za zvonova, težka 360 in 230 kilogramov. Izdelala ju bo livarna v Innsbrucku, ki je od lani ceno zvišala s 43 tisoč na 51 tisoč evrov. Župnik je tretjino zneska že nakazal. »Če bi še čakali, smo še na slabšem, ker cene kovin hitro naraščajo.«

Na farane, od katerih želi višje donacije, pritiska z besedami: »Zvonovi so naši – vsem bodo zvonili. Zagotovo se strinjate, da bi naj ne delali razlike pri zvonjenju rajnim med tistimi, ki so dali za zvonove, in tistimi, ki niso nič darovali.« Možnost, da gospodinjstvom, ki sama nimajo denarja, ni treba darovati, v župnijskih oznanilih ni omenjena. Zgolj: »Ker nekateri nočejo nič dati, morajo drugi dati več.«

Iz župnijskih oznanil izvemo, da je od več kot tisoč gospodinjstev za zvonove darovala desetina, številna od teh pa so namesto pričakovanih sto evrov darovala »le 50 evrov«. Finančne slike očitno ne popravlja niti 14 botrov, ki so darovali večje zneske. Najradodarnejši, trije biserni botri, vsak vsaj tisočaka. V oznanilih župnik napove tudi finančno soudeležbo občine Videm, ki naj bi prenovila stolpno uro: »Saj zvonovi pomenijo pridobitev za kraj.« Župan občine je sicer nekdanji poslanec vladne stranke SDS Branko Marinič, ki ga je aprila 2012 sodišče spoznalo za krivega napeljevanja k ponarejanju uradne listine in ga obsodilo na pogojno kazen petih mesecev zapora.

Kakorkoli, pri vsem tem župnik napove, da se »bomo udeležili vlivanja zvonov v Innsbrucku«. Ter zaključi z mislijo: »Urejenemu pokopališču paše tudi urejeno zvonjenje.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.