29. 10. 2021 | Mladina 43 | Družba
Zdravniki dvoživke
Kdaj bodo v bolnišnicah nehali podpirati specialiste, ki delajo še pri zasebnikih in s tem ustvarjajo čakalne vrste v javnem sektorju?
Čakalne dobe za specialistične storitve ostajajo dolge ali pa se celo podaljšujejo, na stotine zdravnikov pa služi dodaten denar s honorarnim delom za zasebne izvajalce. Številnim je cilj, da zberejo zadosti kapitala, da gredo na svoje in še sami pridobijo koncesijo, s tem pa tudi privilegij, da prosto razpolagajo s svojim časom in denarjem ter si izbirajo paciente
© Borut Krajnc
Zdravniki zasebniki, sicer redno zaposleni v državnih bolnišnicah in zdravstvenih domovih, so ena večjih anomalij slovenskega zdravstva. Številni med njimi, četudi imajo zagotovljene vse prednosti varne in dobro plačane javne službe, namenjajo veliko energije in časa pridobivanju dodatnega zaslužka z delom v zasebnih ambulantah in klinikah, ki delujejo na podlagi koncesij in jih plačuje javna zdravstvena blagajna. Tako se je v Sloveniji že vzpostavil vzporedni zdravstveni sistem z bistveno manj nadzora in tudi družbene odgovornosti, v katerega odtekata kader in denar, ki bi še kako prav prišla javnim bolnišnicam in zdravstvenim domovom.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Doc. dr. Branka Žegura Andrić, dr. med.
Zdravniki dvoživke
Spoštovani. Več