12. 11. 2021 | Mladina 45 | Politika
Odvetnik za posebne naloge
Premierov odvetnik Franci Matoz je skupaj s kadri iz kroga SDS odigral pomembno vlogo v omrežju preplačanih bioplinarn, v katerem je poniknilo na desetine milijonov evrov
Franci Matoz na strankarskem srečanju SDS v Marezigah
© Luka Dakskobler
Odvetnik Franci Matoz je v dobrem letu vladavine Janeza Janše in SDS postal eden izmed najvplivnejših posameznikov v državi. Z izjemo samega Janše tako v tem trenutku bržkone ni človeka, ki bi imel več besede pri upravljanju državnega premoženja.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
12. 11. 2021 | Mladina 45 | Politika
Franci Matoz na strankarskem srečanju SDS v Marezigah
© Luka Dakskobler
Odvetnik Franci Matoz je v dobrem letu vladavine Janeza Janše in SDS postal eden izmed najvplivnejših posameznikov v državi. Z izjemo samega Janše tako v tem trenutku bržkone ni človeka, ki bi imel več besede pri upravljanju državnega premoženja.
V zadnjem mesecu je tako prišlo do razkritja nenavadne kupčije z bioplinarno v Bučečovcih, v kateri je odvetnik oziroma z njim povezan krog ustvaril nekaj milijonov dobička, v povezanih poslih pa se pojavljajo očitki o oškodovanju državne NLB in slabe banke DUTB. V teh transakcijah je Franci Matoz odigral pomembno vlogo, četudi je bil pri tem v konfliktu interesov. Premierov odvetnik pa je le eden izmed vidnih kadrov iz omrežja SDS, ki se pojavijo v zgodbi s preplačanimi bioplinarnami.
Piramidna igra
Opis dogajanja z bioplinarnami je treba začeti z Matjažem Kovačičem, izbrancem prve Janševe vlade (med letoma 2004 in 2008) za položaj predsednika uprave nekdanje druge največje državne banke NKBM. Kako globoke so njune povezave, je razkrila novinarka TV Slovenija Eugenija Carl, ki je že pred leti objavila elektronsko pošto, v kateri je bankir premiera obveščal o nameravanih in izvedenih poslih banke.
Prav Kovačičeva banka je namreč pred dobrim desetletjem najbolj velikodušno kreditirala gradnjo mreže bioplinarn, ki so jih zlasti v severovzhodni Sloveniji postavljali kmetje po navodilih menedžerjev razvpite poslovne skupine Keter. Pri tem pa je predsednik uprave NKBM zamolčal svoje prijateljske vezi z vodstvom družbe Keter, zlasti z enim izmed ustanoviteljev skupine, Tomom Begovičem; razkril jih je šele leta kasneje na pritisk medijev, ko je celotna shema neslavno propadla, večina vanjo vloženega denarja pa izginila.
Matoz uživa zaupanje Janeza Janše, navkljub svojim spornim poslom ali pa nemara prav zaradi njih.
Poleg mariborske banke je gradnjo bioplinarn s posojili podpirala tudi NLB, ki je kreditirala obrat v Bučečovcih, zaradi katerega je sedaj na očeh javnosti Franci Matoz. V vseh primerih so denarni tokovi tekli po podobnem modelu. Menedžerji skupine Keter so poiskali kmeta, ki ga je zanimala gradnja bioplinarne, in mu priskrbeli posojilo pri kateri od državnih bank. Keterjevci so pripravili poslovne načrte bioplinarn ter predračune, na podlagi katerih so bili določeni zneski posojil. In bančniki so podpisali, ne da bi trenili z očesom. Čeprav so bili predračuni prirejeni, projekcije poslovanja bioplinarn pa pretirano optimistične.
Ko se je recesiji pridružila stoletna suša, zaradi katere so obrati ostali brez surovin, se je celotna mreža bioplinarn sesedla sama vase. Leta 2015 je slaba banka DUTB že prodajala za 50 milijonov evrov terjatev do petih bioplinarn, brez uspeha. Kajti jasno je bilo, da so te družbe zgolj prazne lupine brez pravega premoženja.
V postelji z desnico
Večji del preplačanih milijonskih kreditov je namreč poniknil v nepreglednem poslovnem omrežju skupine Keter, ki je obsegalo podjetja po vsem svetu, od Brazilije do Balkana pa tudi do davčnih oaz, kot je nedavno razkril portal Oštro. Pomemben, četudi nikoli pojasnjen člen v Ketrovi verigi pa je bilo angleško podjetje Keter Organica Limited, ustanovljeno leta 2011. Med njegovimi lastniki je bil eden najvidnejših kadrov stranke SDS Peter Ješovnik. Leta 2013 ga je druga Janševa vlada imenovala za v. d. predsednika uprave Slovenske odškodninske družbe Sod, pri čemer je Komisiji za preprečevanje korupcije zamolčal svoje lastništvo v Ketrovi angleški družbi.
Kljub temu je Ješovnik vse do danes ostal v Janševem ožjem krogu – po nastopu tretje Janševe vlade je postal sekretar na ministrstvu za finance, pred nekaj meseci ga je vlada postavila za vodja slovenskega stalnega predstavništva pri OECD v Parizu. Kaj točno je izbranec SDS Peter Ješovnik počel v Keter Organica Limited in ali se je z denarjem prek kreditov za bioplinarne nemara napajala tudi stranka, se do danes ne ve.
To pa niso edine povezave med Ketrom in politiko. Skupina je bila več let generalni sponzor Blejskega strateškega foruma, Ketrovi menedžerji pa so bili redni udeleženci vladnih gospodarskih delegacij v tujini. In ko je druga vlada Janeza Janše obiskala Pomurje, je premier z obiskom ene izmed bioplinarn, ki jih je zgradil Keter, jasno pokazal svojo podporo. A Peter Ješovnik ni edina povezava med SDS in Ketrom.
V razvejenem prijateljskem omrežju Toma Begoviča, vrsto let vidnega člana mariborske »visoke družbe«, poleg Janševega bankirja Kovačiča najdemo Begovičeva soborca iz kickboksa, poslanca SDS Dejana Kaloha in Janševega davčnega svetovalca Roka Snežiča, nekdanjega državnega prvaka v kategoriji do 85 kilogramov. Vsi skupaj so trenirali v centru Tomaža Barade, nekdanjega občinskega svetnika na listi mariborskega župana Franca Kanglerja, danes sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve. Mimogrede, Keter je bil svoj čas med sponzorji Kanglerjeve volilne kampanje za župana.
Ko so bioplinarne začele propadati, banke pa pod novimi upravami terjati nazaj posojeni denar, so se Ketrovi menedžerji uspešno izognili upnikom po modelu, ki ga je svoj čas uspešno patentiral prav Janšev zaporniški cimer Snežič: denar so naložili po računih v tujini, svoje nepremičnine pa zavarovali z vpisi zaznamb, preužitkov in doživljenjskih služnostih pravic, nato pa razglasili osebne stečaje.
Kronski dragulj v Bučečovcih
In Franci Matoz? Ta je imel s skupino Keter in njenimi direktorji še posebej močne vezi; bil je namreč Begovičev odvetnik, Keter pa je v eni izmed svojih družb zaposlil Matozovo soprogo Natašo Matoz. Te povezave so koprskemu odvetniku omogočile, da je na sporen način prišel do najpomembnejše izmed bioplinarn, obrata v Bučečovcih.
Ta bioplinarna je bila med redkimi s perspektivo; gre za obrat, ki ga je skupina Keter s skoraj 20 milijonov evrov posojila pri NLB postavila zase. Keter je tej bioplinarni priskrbel večletne pogodbe o odkupu elektrike, država ji je vsako leto izdajala bogate subvencije, za nameček pa še zgradila daljnovod. Kljub temu je bilo tudi bančno posojilo za obrat v Bučečovcih krepko preplačano; leta 2015 je sodni cenilec celotno premoženje ocenil na skupaj 4,5 milijona evrov.
Takrat je bila bioplinarna že v stečaju; zakaj tako kot druge ni pristala na DUTB, se ne ve. Je pa sila nenavadno, saj so bili za to izpolnjeni vsi pogoji. Prav to srečno »naključje« je omogočilo Franciju Matozu, da je nato sklenil odličen, četudi močno sporen posel.
»Aktivnosti, ki niso združljive s častjo odvetništva«
Konec oktobra 2017 si je Matozova odvetniška pisarna pri banki Sberbank sposodila 1,8 milijona evrov. Denar je Matoz uporabil, da je prek podjetij, ki sta jih uradno obvladovala njegova soproga Nataša in odvetnikov prijatelj Igor Hrvatin, z ogromnim popustom od NLB odkupil terjatve do bioplinarne v Bučečovcih; državna banka se je odrekla skoraj 14 milijonom evrov.
Hrvatin (Matoz) je nato kupljene terjatve uporabil, da je s stečajnim upraviteljem bioplinarne Jožetom Podržajem sklenil dogovor in jih spremenil v lastništvo. Nato pa bioplinarno z dobičkom prodal naprej madžarski družbi Pannonia Gas, ki je v lasti irske korporacije ClonBio. Kupnina je bila 3,23 milijona plus dobrih 900.000 evrov, kolikor je znašal dolg do Sberbank. Drugače povedano: z minimalnim vložkom in praktično brez tveganja je na koncu Franci Matoz, formalno pa njegov prijatelj in soproga, zaslužil dobre tri milijone evrov.
S tem pa Matozovih kontroverznih bioplinskih kupčij še ni konec. Madžarsko-irski kupci so v opisanem nakupu za bioplinarno plačali ceno blizu tržne, skoraj sočasno pa so za precej manj denarja prišli še do enega tovrstnega obrata. Gre za bioplinarno v Dobrovniku, ki pa je bila v nasprotju z Bučečovci že pred leti prenesena na DUTB. Slednjo pa kot predsednik upravnega odbora vodi prav Franci Matoz. Kot je razkril portal Necenzurirano, je DUTB Pannoniji prodala dobrovniški obrat za vsega dva milijona evrov, kar je trikrat manj, kot je slaba banka v stečaju leta 2019 odštela za bioplinarno.
Ko je torej prodajal zase, je Franci Matoz iztržil dobro ceno – ko pa je prodajala državna DUTB, ki jo prav tako vodi Matoz, je istemu kupcu dala popuste, ki jih je težko razložiti po poslovni logiki. Zaradi tega so se pojavili sumi, da sta bila posla povezana in da je Matoz s Pannonio sklenil dogovor, po katerem ji je pošteno zaračunal »svojo« bioplinarno, v zameno pa prepustil, da so – na škodo DUTB – prepoceni prišli še do dobrovniškega obrata.
Ko je prodajal zase, je Matoz iztržil dobro ceno – ko pa je prodajala državna DUTB, ki jo prav tako vodi Matoz, je istemu kupcu dala popuste, ki jih je težko razložiti po poslovni logiki.
Odvetnik vse do danes očitkov ni javno zanikal, tudi na vprašanja Mladine se ni odzval. So pa njegove poslovne podvige komentirali v Odvetniški zbornici Slovenije. Kot je poročal Dnevnik, je njena komisija za etiko presodila, da »je škodoval ugledu odvetništva, ker se ukvarja s posli in aktivnostmi, ki niso združljivi s častjo in neodvisnostjo odvetništva, saj v imenu svoje odvetniške pisarne sklepa kreditne pogodbe v višini, ki ni sorazmerna z obsegom poslovanja odvetniške družbe, izposojeni denar pa ni namenjen za financiranje odvetniške dejavnosti, temveč za financiranje drugih, z odvetništvom nepovezanih družb«.
Seveda tovrstni ukori Franciju Matozu ne morejo zvezati rok. Matoz pač uživa zaupanje Janeza Janše, navkljub svojim spornim poslom ali pa nemara prav zaradi njih. Tako kot Kovačič, Ješovnik, Marinšek, Snežič.
Za drobiž do gazele
To pa ni edina odvetnikova dobičkonosna kupčija s podjetji iz Ketrove mreže. Že leta 2013 je skupina Keter Matozovi ženi Nataši prodala svoje podjetje Biologica, ki se ukvarja s predelavo nevarnih odpadkov. Kupnina je znašala simboličnih 7500 evrov, sumljivo malo za družbo, ki je leto poprej imela 162.000 evrov prihodkov in iz njih ustvarila 79.000 evrov čistega dobička. Že mesec dni po nakupu je Nataša Matoz Biologico prodala soprogu oziroma njegovi nepremičninski družbi. Trend poslovne uspešnosti pa se je nadaljeval, lani je Biologica zabeležila 660.000 evrov prihodkov in dobrih dvesto tisočakov čistega dobička – ni slabo za borih sedem tisočakov začetnega vložka.
POVEZANI ČLANKI:
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Matej Pirc, izvršni direktor DUTB
Odvetnik za posebne naloge
V tiskani in spletni reviji Mladina je bil 12. novembra 2021 objavljen članek avtorja Vasje Jagra z naslovom Odvetnik za posebne naloge. Novinar v poglavju Kronski dragulj v Bučečovcih piše tudi o upravljanju premoženja DUTB ter navaja netočne, tudi zavajajoče informacije, ki jih je povzel po drugem mediju in jih ni preveril v DUTB. Zato podajamo spodnje pojasnilo. Več