STA

 |  Svet

Prepoved trgovine s pasjim mesom

Južnokorejski parlament je sprejel zakon, ki prepoveduje vzrejo, zakol in prodajo psov za meso

Južnokorejski parlament je danes soglasno sprejel zakon, ki prepoveduje vzrejo, zakol in prodajo psov za meso, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Gre za tradicionalno prakso, ki že dolga leta povzroča delitve v azijski državi.

Za zakon je glasovalo 208 poslancev, proti ni bil nihče. Veljati bo začel po triletnem prehodnem obdobju in ko ga bo dokončno potrdil predsednik Yoon Suk-yeol.

Za vzrejo, prodajo in zakol psov za meso nova zakonodaja predvideva do tri leta zapora ali denarno kazen 30 milijonov vonov (21.000 evrov). Obenem predvideva odškodnino za tiste, ki se ukvarjajo z vzrejo in prodajo psov za prehrano.

Pasje meso je že dolgo del južnokorejske kuhinje. Nekoč naj bi za prehrano vsako leto ubili do milijon psov, vendar se je poraba v zadnjem času močno zmanjšala, saj imajo Južnokorejci pse vse pogosteje za hišne ljubljenčke. Zakonodaja je doslej prepovedovala kruto ubijanje psov in mačk, ne pa tudi uživanja njihovega mesa.

Uživanje pasjega mesa velja za tabu med mlajšimi Južnokorejci, ki živijo v mestih, za prepoved te prakse pa so si prizadevali tudi zagovorniki pravic živali. Ti so novo zakonodajo označili za zgodovinsko.

Za prepoved si je prizadeval tudi predsednik Yoon, ki velja za ljubitelja živali in je skupaj s prvo damo Kim Keon-hee, glasno kritičarko uživanja pasjega mesa, posvojil več potepuških psov in mačk.

Dosedanja prizadevanja za prepoved pasjega mesa so naletela na ostro nasprotovanje kmetov, ki vzrejajo pse za prehrano. Po podatkih južnokorejske vlade, na katere se sklicuje AFP, okoli 1100 pasjih farm v državi vsako leto vzredi več 100.000 psov, ki jih strežejo v restavracijah po vsej državi.

V najnovejši raziskavi, ki jo je v ponedeljek objavil think tank Animal Welfare Awareness, Research and Education s sedežem v Seulu, je 90 odstotkov vprašanih izjavilo, da v prihodnosti ne bodo jedli pasjega mesa.

JFEztbo1GLA

-wh05xL1GD4

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.