Škodljivi dim
V Sloveniji vsako leto zaradi onesnaženega zraka prezgodaj umre od 800 do 1300 ljudi. Zakaj ne bi omejili uporabe lesa za ogrevanje, če je ta eden od glavnih virov nevarnih izpustov?
13. januar zjutraj: Pogled iz Goričan proti Medvodam (slika je simbolična)
© : Žiga Živulović jr, BOBO
V Sloveniji danes tako rekoč nobeno gospodinjstvo za primarni vir ogrevanja ne uporablja premoga. To je logično, država je že daljnega leta 1994 začela omejevati uporabo premoga ali koksa, pri katerem je vsebnost žvepla previsoka. Postopno omejevanje se je začelo že v socializmu, saj so bila mesta, kjer so gospodinjstva za ogrevanje uporabljala velenjski lignit ali zasavski rjavi premog, izredno onesnažena. Premog takrat ni bil drag, ponekod so ga rudarji dobivali zastonj, v uporabi so bile tako imenovane kolnkarte, s katerimi so rudarji prosto razpolagali. V preteklosti je tako pred klasirnico Premogovnika Velenje v kurilni sezoni stala kolona tovornjakov, ki so lignit razvažali od hiše do hiše. A kot zapisano, čas premoga je minil. Prodaja premoga fizičnim osebam se je v Velenju končala leta 2003.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.