Monika Weiss

 |  Mladina 6  |  Družba

Kdo je dobil milijon evrov?

Ena od nenavadnosti, ki jih je razkrila afera Litijska cesta 51, je »več kot milijon evrov«, ki naj bi jih prodajalec stavbe Sebastjan Vežnaver po opravljenem poslu nakazal odvetnici Nini Zidar Klemenčič

Sanjske vsote za naj odvetnico Nino Zidar Klemenčič (na fotografiji na izboru za naj pravnico leta 2014)

Sanjske vsote za naj odvetnico Nino Zidar Klemenčič (na fotografiji na izboru za naj pravnico leta 2014)
© Borut Krajnc

»Bogato in skrajno nenavadno,« – sta dva izmed odzivov, ki smo jih v zadnjih dneh dobili od sogovornikov, zlasti odvetnikov, ko smo jih spraševali o »več kot milijon evrov visokem plačilu«, ki ga je v 7,7-milijonskem poslu s stavbo na Litijski cesti v Ljubljani prejela odvetnica Nina Zidar Klemenčič. Ta tudi nam tolikšnega plačila ni zanikala – zatrdila je le, da plačilo »ne vsebuje nobenih plačil za ali tretjim osebam«. A to ni vse: njena vloga pri Litijski odpira še eno pomembno vprašanje, namreč o njeni (dvojni?) vlogi pri pravnem svetovanju državni avtocestni družbi Dars.

Da je odvetnica Nina Zidar Klemenčič od prodajalca stavbe na Litijski, podjetnika Sebastjana Vežnaverja, prejela plačilo v višini »več kot milijon evrov«, je prvi razkril portal Necenzurirano, in sicer je to brez ovinkarjenja in dvomov zapisal že 16. januarja. Odvetnica portalu zneska ni ne zanikala ne potrdila, prav tako ne voditeljici oddaje Tarča Eriki Žnidaršič na RTV nekaj dni kasneje: »Zaradi zaupnosti med stranko in odvetnikom ne morem razkrivati dogovorov, ki jih ima naša odvetniška družba s stranko, vsekakor pa je šlo za dogovor, ki je bil skladen z zakonom o odvetništvu in ki bi veljal enako, ne glede na to, kdo bi bil kupec,« je povedala v Tarči. In še: »Šlo je za podoben dogovor, kot ga ima odvetniška družba tudi v nekaterih drugih primerih naložbenih nepremičnin.« Te izjave je bilo mogoče razumeti, kot da je bilo plačilo vezano le na konkretni posel, torej na prodajo stavbe na Litijski. Zdaj v odvetniški pisarni tega ne navajajo več, ampak zatrjujejo, da je bilo v tem nakazilu tudi plačilo za druge storitve, ki jih je odvetniška družba opravila za isto stranko, torej Vežnaverja, s katerim pa sodelujejo »že dalj časa«.

Odvetnico Zidar Klemenčič smo prosili za navedbo konkretnih storitev, ki jih je njena odvetniška družba opravila za stranko, torej Vežnaverja, da je prišla do kar milijona evrov plačila. A ni bila konkretna. Razkrila ni niti, kako mu zaračunava storitve (po urnih postavkah, odvetniški tarifi ipd.), ne kaj konkretno misli, ko javno ponavlja, da je bila pogodba z Vežnaverjem »v skladu z zakonom o odvetništvu«. Konkretna je bila le pri navedbi, da ji je Vežnaver z milijonom plačal tudi storitve za nazaj, da je plačilo zanjo in da torej »ne pere denarja«. Takole so zapisali v uradnem odgovoru odvetniške pisarne: »V oddaji Tarča je odvetnica Nina Zidar Klemenčič pojasnila, da zaradi spoštovanja odnosa zaupnosti med stranko in odvetnikom ne bo komentirala plačila, ki ga je odvetniška družba prejela za opravljeno delo ter da je bilo plačilo skladno z Zakonom o odvetništvu. V nadaljevanju smo, čeprav tega nismo dolžni razkriti in v soglasju s stranko, medijem pojasnili, da navedbe o višini plačila za opravljeno delo, vezano na pravno svetovanje in zastopanje pri prodaji predmetne nepremičnine, ne držijo. Odvetniška družba Zidar Klemenčič s stranko sodeluje že dolgo časa in ima z njo sklenjen dogovor, skladen z Zakonom o odvetništvu, v katerem je dogovorjena tudi časovnica plačil za v daljšem časovnem obdobju opravljene storitve na več zadevah. Plačilo za opravljeno delo je prejela Odvetniška družba Zidar Klemenčič (družba ima dve družbenici), in sicer na TRR, odprt v Republiki Sloveniji. Plačilo, ki ga je prejela odvetniška družba Zidar Klemenčič za opravljeno delo, ne vsebuje nobenih plačil za ali tretjim osebam.« Ob Nini Zidar Klemenčič je družbenica še Barica Zidar, kažejo uradne baze.

Iz javno dostopnih podatkov je sicer vidno, da je imela odvetniška družba Zidar Klemenčič leta 2022 skupno 624.111 evrov čistih prihodkov, torej krepko manj kot milijon evrov, kolikor naj bi konec 2023 dobila zgolj od ene stranke, Sebastjana Vežnaverja.

Odvetnica Zidar Klemenčič je torej delala za Dars in za Vežnaverja, katerega prijatelj in poslovni partner pa je pogodbenik Darsa Enes Draganović – ki pa je tudi financer nakupa stavbe na Litijski.

Več odvetnikov, zlasti specializiranih za nepremičninske posle iz različnih koncev države, smo prosili za mnenje o plačilu, ki ga je odvetniška družba Nina Zidar Klemenčič dobila takoj po prodaji stavbe na Litijski cesti državi od svoje stranke, poslovneža Sebastjana Vežnaverja. Ta naj bi od kupnine 7,7 milijona evrov, ki jo je dobil od države tik pred novim letom, po zatrjevanju medijev nakazal »več kot milijon evrov« ali vsaj 13 odstotkov odvetnici oziroma njeni odvetniški družbi. Večina odvetnikov se ni želela javno izpostaviti, a prav vsi sogovorniki so bili enotni, da sta posel prodaje, vredne 7,7 milijona evrov, in plačilo v višini »več kot milijon evrov« v nesorazmerju. Eden od odvetnikov se je obregnil ob trditve odvetnice, da za Vežnaverja dela že dolgo časa. Ko je pred leti, a ne zelo davno, nanj naletel pri enem od poslov, te odvetnice ni bilo zraven in v posel ni bila vključena. »Že na Tarči so pravilno ocenili, da bi za konkreten posel odvetnik po odvetniški tarifi lahko zaračunal tam okrog 5400–5500 evrov plus davek. Za milijon potrebuješ več kot 180 podobnih poslov,« nam je dejal mariborski odvetnik, ki vodi veliko odvetniško družbo. »Sklicevanje na zakon o odvetništvu ne pomeni, da je plačilo kakorkoli določeno. Zakon dopušča, da odvetnik in stranka nista vezana na odvetniško tarifo, ampak se lahko pisno glede plačila dogovorita drugače, pravzaprav kakorkoli.« Tretji je pojasnil: »Običajno odvetniki za take in podobne posle upoštevajo urne postavke. Če vzamemo eminentne odvetniške pisarne, so urne postavke od 180 do 250 evrov. Milijon evrov po postavki 250 evrov na uro pomeni opravljenih 4000 ur dela ali 500 delovnih dni po 8 delovnih ur vsak dan! To je le plastičen prikaz, kako bizarno visok je znesek.« Zgolj za primerjavo: Slovenski državni holding je junija lani sklenil pogodbi z znanim ljubljanskim odvetnikom Stojanom Zdolškom z urno postavko 150 evrov plus DDV in s pisarno Jadek & Pensa z urnimi postavkami od 100 do 210 evrov plus DDV. Ali kot pojasnjuje spet drug odvetnik: »Imam pogodbo z eno od poslovnih bank, za katero kot zunanji partner preverjam pravilnost pogodb, povezanih z nepremičninskim kreditiranjem. Gre za zelo veliko število pogodb, veliko zapletenih dejavnikov je, vendar letno plačilo ne preseže 150.000 evrov.«

Odvetnica Nina Zidar Klemenčič je sicer ena najbolj znanih slovenskih odvetnic. Med drugim kot odvetnica dela tudi za državna podjetja. Podatki javne baze Erar razkrivajo, da je njena odvetniška družba lani prejela skoraj 349.000 evrov javnega denarja, največ, 155.038 evrov, od državne avtocestne družbe Dars. Posel v Darsu je odvetnica dobila pod Janševo vlado, oktobra 2020, in sicer za nedoločen čas. Takrat je Dars že tri mesece vodil visok funkcionar Nove Slovenije Valentin Hajdinjak. »Odvetniška družba Zidar Klemenčič je na podlagi pogodbe opravljala storitve pravnega svetovanja in zastopanja na različnih področjih, in sicer na področjih avtovlek, korporacijskega svetovanja, medijskega prava, zastopanja v konkretnih sodnih primerih in v drugih zadevah,« so pojasnili iz Darsa in dodali, da od 17. avgusta lani odvetniška pisarna za Dars ni opravila nobenega svetovanja ali zastopanja.

A Hajdinjak danes ni več predsednik uprave Darsa. Z vodilnega mesta je odstopil novembra lani, po odmevnem razkritju POP TV o domnevnem podkupovanju in spornih javnih razpisih za izvajanje vleke pokvarjenih vozil z avtoceste, katerega osrednja oseba je žalski podjetnik Enes Draganović. Kdo je že to? Njegovo podjetje za avtovleko je kot koncesionar Darsa dolga leta služilo milijone evrov; leto 2022 je končalo z 1,4 milijona evrov čistega dobička. A to je hkrati tisti človek, ki je lastniku stavbe na Litijski ulici 51 Sebastjanu Vežnaverju posodil denar za izvedbo tega nakupa. Ne samo to: skupaj z Vežnaverjem imata v lasti podjetje za oddajo helikopterjev VIP Copter. Odvetnica Zidar Klemenčič je torej delala za Dars in za Vežnaverja, katerega prijatelj in poslovni partner pa je pogodbenik Darsa Draganović. Je bila odvetnica v konfliktu interesov – še zlasti, ker je, kot so nam potrdili tudi v Darsu, delala tudi na področju avtovleke? »Odvetniška družba Zidar Klemenčič ne pozna in tudi ne more komentirati poslovnih povezav njenih strank. Gospoda Draganovića ne zastopa,« so odgovorili iz odvetniške družbe in potrdili, da imajo z Darsom sklenjeno pogodbo o pravnem svetovanju in zastopanju.

Kaj pa so oziroma bodo storili v Darsu po razkritju povezave odvetnice-pogodbenice Darsa s koncesionarjem Darsa? Izvedeni niso bili nobeni postopki, saj so za povezavo izvedeli iz medijev nedavno, pravijo v Darsu, ki ga od novembra lani (začasno) vodi David Skornšek. Omenimo še, da Draganoviću veljavno pogodbeno razmerje za avtovleko z Darsom poteče 31. marca.

Na policiji so potrdili, da Nacionalni preiskovalni urad v povezavi z nakupom stavbe na Litijski vodi predkazenski postopek v skladu z usmeritvami pristojnega državnega tožilstva. Ali se bo poizvedovanje »raztegnilo« tudi na transakcije prodajalca? In tudi na nenavadno visok znesek, ki ga je prejela odvetnica?

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.