Blejske počitnice družine Janša
Lepo je biti predsednik vlade in za direktorja nastaviti svojega človeka, s tem pa si zagotoviti popust, kakršnega ne dobi noben drug državljan
Fotografije družine Janša v Vili Zlatorog je prva objavila spletna stran trma.si in sicer že 23. junija 2021.
Janez Janša je v času, ko je bil predsednik vlade, z družino dvakrat dopustoval v Vili Zlatorog na Bledu. To je lepa, mogočna vila v lasti države. Stoji ob Blejskem jezeru, ima lasten pomol, vrt in dostop do vode pa sta skrita očem radovednežev. Prvič se je družina Janša tja odpravila po prvem valu epidemije in preživela tam teden od 19. do 26. julija. A na počitnice na Bled se je vrnila tudi leta 2021, od 16. do 23. julija. Javnost o tem ne bi vedela nič, če se ne bi v medijih pojavile nejasne fotografije družine Janša, najverjetneje posnete iz čolna, objavila pa jih je spletna stran trma.si.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Fotografije družine Janša v Vili Zlatorog je prva objavila spletna stran trma.si in sicer že 23. junija 2021.
Janez Janša je v času, ko je bil predsednik vlade, z družino dvakrat dopustoval v Vili Zlatorog na Bledu. To je lepa, mogočna vila v lasti države. Stoji ob Blejskem jezeru, ima lasten pomol, vrt in dostop do vode pa sta skrita očem radovednežev. Prvič se je družina Janša tja odpravila po prvem valu epidemije in preživela tam teden od 19. do 26. julija. A na počitnice na Bled se je vrnila tudi leta 2021, od 16. do 23. julija. Javnost o tem ne bi vedela nič, če se ne bi v medijih pojavile nejasne fotografije družine Janša, najverjetneje posnete iz čolna, objavila pa jih je spletna stran trma.si.
Vila Zlatorog je v lasti države, upravlja jo javno podjetje JGZ Brdo, ki skrbi za slovenske protokolarne objekte in tudi nekatere hotele, na primer Grad Brdo, Grad Strmol, Vilo Bled ob Blejskem jezeru in Vilo Tartini v Strunjanskem zalivu. Tako kot v drugih protokolarnih objektih tudi v Vili Zlatorog potekajo različni protokolarni dogodki, ko pa je prosta, jo tržijo, najemajo jo podjetja in seveda tudi zasebniki. Ni torej nobenih omejitev, zaradi katerih si kakšen premožnejši posameznik, na primer Janez Janša, vile ne bi mogel najeti. Ob tistem času so iz JGZ Brdo za 24 ur sporočili: »Vila Zlatorog je objekt v uporabi JGZ Brdo, ki se uporablja v protokolarne in tržne namene. Tržno se prodajajo proste kapacitete po veljavnem ceniku tržne dejavnosti. V zvezi s tržno dejavnostjo Vile Zlatorog so bili vsi gostje enako obravnavani, poravnane so tudi vse obveznosti iz tega naslova.« Potrdili so, da je Janez Janša Vilo Zlatorog najel kot zasebnik.
Vendar pa v JGZ takrat niso bili zelo prepričljivi glede cene, ki so mu jo ponudili za najem. Je bil morda takratni predsednik vlade obravnavan drugače od drugih gostov, je dobil popust, ki ga slehernik ne more dobiti? Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je tako že leta 2021 prejela prijavi, ki sta izražali dvome, da je Janša storitev plačal v celoti. Marjan Hribar, takratni direktor JGZ Brdo, je ves čas zagotavljal, da se je storitev obračunala po ceniku. Cenik, ki je veljal leta 2020 in je bil sprejet 23. junija 2020, je določal, da je cena ekskluzivne uporabe vile (do 6 oseb) 1500 evrov na dan, vsaka dodatna oseba pa pomeni še 150 evrov doplačila na noč. Janša je z družino v vili ostal sedem dni, to pomeni, da bi po takrat veljavnem ceniku moral plačati najmanj 10.500 evrov (sedemkrat 1500), to pa ne vključuje še morebitnih dodatnih gostov in hrane. A izkazalo se je, da je za tedenski najem vile ob Blejskem jezeru plačal le 3150 evrov.
Skupaj je zaradi strankarskega kolega Janša med bivanjem v vili na obali Blejskega jezera privarčeval 12 tisoč evrov.
V naslednjih vrsticah bomo predstavili kolobocijo, ki jo je ustvaril takratni direktor JGZ Brdo, da bi prikril nižjo ceno za Janšo. Marjan Hribar je 1. julija, slabe tri tedne pred Janševim prihodom, domnevno sprejel še en cenik, kar direktor lahko naredi. A s tem novim cenikom se je upravni odbor JGZ Brdo seznanil in ga sprejel šele na dopisni seji, ki je potekala med 4. in 7. avgustom, torej štirinajst dni po Janševem letovanju na Bledu. Hribar je protikorupcijski komisiji pojasnil, da ima direktor JGZ Brdo že od leta 2014 pooblastilo, da lahko začne cenik uporabljati, še preden ga upravni odbor zavoda sprejme. Na tem novem ceniku, ki bi lahko nastal seveda tudi pozneje, nenadoma ni bilo več možnosti najema celotne vile za 1500 evrov, vila se je nenadoma oddajala po sobah, vendar je še vedno v njej naenkrat lahko prebivala le ena skupina obiskovalcev. Ponujene sobe so bile: apartma z ločenim dnevnim prostorom, ki stane 280 evrov na noč, dvoposteljna soba I., ki stane 150 evrov, in dvoposteljna soba II., ki stane 180 evrov na noč. Pri vseh treh je zajtrk vključen. Janša z družino je uporabil tri sobe, v vili so gostje ostali en teden, zato je JGZ Brdo Janezu Janši zaračunal 21 prenočitev. Za vse prenočitve mu je računal po 150 evrov, torej ceno, določeno za najcenejše ponujene sobe, s čimer pridemo do zneska 3150 evrov. Že s to spremembo cenika je Janša plačal 7350 evrov manj kot bi tri tedne pred tem – po drugem v tistem času veljavnem ceniku, če seveda ne dvomimo, da sta obstajala dva cenika, in ne zapišemo, da je eden nastal pozneje, da bi s tem v JGZ Brdo legalizirali ceno, po kateri je vilo dobil v najem Janša.
Protikorupcijska komisija se je zato zadeve lotila z druge strani. Vprašala se je, ali so bile res vse najete sobe najcenejše? Ne. Ena izmed sob, v katerih je prebivala Janševa družina, je bil apartma z ločenim dnevnim prostorom, ki bi moral stati 280 evrov na noč, JGZ Brdo pa je Janši zanj zaračunal 150 evrov. Že s tem mu je prihranil 910 evrov. Tega namreč za druge najemnike ni naredil. Obiskovalec, ki je v vili bival dober mesec za Janšo, je za isto sobo odštel 252 evrov, kar je najemnina iz cenika (280 evrov) z 10-odstotnim popustom. Janši je torej direktor JGZ Brdo Marjan Hribar nedvomno zagotovil nižjo ceno kot drugim gostom za enako storitev pri istem veljavnem ceniku.
Pojasnilo javnega zavoda je bilo, da v resnici »nobena izmed sob ne izpolnjuje pogojev za dosego nadstandardnih klasifikacij«. To pojasnilo se seveda ne zdi smiselno, saj po ceniku v vili ponujajo tri različne vrste sob po različnih cenah.
A leta 2021, 13. maja, se je cenik znova spremenil, spet so se pojavila popolnoma drugačna imena za iste sobe. Po ceniku so bili takrat na voljo: predsedniški apartma (320 evrov na noč), suita (280 evrov), dvoposteljna soba II (180 evrov), dvoposteljna soba I (150 evrov), enoposteljna soba 1. mansarda (120 evrov) in enoposteljna soba 2. mansarda (90 evrov). Ta kategorizacija sob izhaja iz cenika, ki je bil sprejet 1. julija 2018.
JGZ Brdo kljub večkratnim pozivom KPK, naj pojasni razlike, ni uspelo pojasniti te bizarne kategorizacije sob in kakšna je razlika med njimi – zakaj stanejo različno za različne ljudi in katere kategorije so enakovredne po enem in drugem poimenovanju sob. Zato je KPK zaključila, da »ne more ugotoviti, ali so bile vse storitve dejansko zaračunane skladno s predmetnimi tržnimi ceniki, zlasti glede na kategorijo sob, v katerih so gostje nastanjeni«.
Direktor Hribar je med preiskavo KPK poudarjal, da Janša ni bil prvi gost, ki mu je bil izstavljen račun po tem prijaznem ceniku. Od 23. do 27. junija je v vili prebivala tako imenovana gospa Schaeffer (ime v dokumentih ni razkrito), ki je za osem prenočitev menda plačala 1375 evrov – 175 evrov na noč. Imela je namreč paket »butično doživetje«, ki naj bi bil nekoliko dražji od običajne prenočitve z zajtrkom, za katero se je odločil Janša. A se je KPK tu spet znašla pred novo nejasnostjo. Hribar je najprej pojasnil, da je novi cenik, po katerem je zaračunal obisk Janši, začel uporabljati 1. julija. Ga je torej uporabljal že teden dni prej?
Vse, kar smo zapisali doslej, je vezano na Janševo dopustovanje leta 2020. A tudi dopustovanje leta 2021 ni potekalo brez zapletov. Janša je z družino leta 2021 v Vili Zlatorog bival od 16. do 23. julija, a tokrat je za to plačal po drugem ceniku, tistem, ki je bil domnevno v uporabi od 31. maja 2021. JGZ Brdo mu je bivanje zaračunal po 1500 evrov na noč za ekskluzivni najem vile – tako kot bi mu ga moral že prejšnje leto, če ne bi bil Hribar nekaj tednov pred tem spremenil cenika –, kar bi spet pomenilo vsoto 10.500 evrov. A Janši je Hribar odobril 30-odstotni popust, tako da je na koncu leta 2021 za najem spet odštel manj, kot bi kdo drug, tokrat 7350 evrov. Hribar je imel namreč na direktorskem položaju pravico dati popust do 35 odstotkov, a to, da je Janši ta popust dal, je hotel najprej prikriti. Na sestanku s KPK je rekel, da Janši tega popusta ni dal. Na dobavnici, ki jo je poslal KPK, pa je pisalo, da dnevna najemnina za vilo znaša 1050 evrov, kar je seveda točno 30 odstotkov manj od dejanske cene, 1500 evrov.
Komisija je seveda lahko zgolj zaključila, »da je direktor JGZ Brdo komisiji na sestanku podajal netočne informacije oziroma zavajajoče informacije in podatke«. Oziroma da je lagal. Še več je odkrila KPK. Za dodatnih pet prenočitev sta se družini Janša v vili pridružili dve osebi, za kateri bi moral Janša po ceniku plačati dodatnih 150 evrov na osebo na noč, skupaj torej 1500 evrov. JGZ Brdo mu tega doplačila ni nikoli zaračunal, Janša pa ga ni plačal.
Prvič se je družina Janša v Vilo Zlatorog odpravila po prvem valu epidemije in preživela tam teden od 19. do 26. julija 2020.
KPK je seveda na koncu odločila, da je Marjan Hribar kršil načelo integritete, omenila pa je tudi zavajanje komisije o popustih, ki jih je kot direktor odobril Janezu Janši, poleg tega je še oviral komisijo pri delu. Navedla je tudi njegovo izjavo za medije, da so bili vsi gosti obravnavani enako, s čimer je »medijem oziroma javnosti podal zavajajoče informacije, ki se ne ujemajo z dejstvi oziroma z resničnim stanjem«. Ugotovitvam komisije je pritrdilo tudi upravno sodišče, to pomeni, da so zdaj pravnomočne.
Kdo je Marjan Hribar? Lahko rečemo le, da je njegova pot dodobra prepletena z Janševo. Kariero je začel v Termah Krka, v času prve vlade Janeza Janše leta 2005 pa je postal generalni direktor direktorata za turizem na ministrstvu za gospodarstvo, ki ga je takrat vodil Andrej Vizjak. Leta 2011 je sodeloval v volilnem štabu SDS, leta 2013 pa je bil izvoljen za predsednika gospodarskega foruma SDS za štiriletni mandat. Tretja vlada Janeza Janše ga je 14. aprila 2020, točno mesec in dan po nastopu, imenovala za vršilca dolžnosti direktorja JGZ Brdo. Aprila 2021 je bil imenovan še za polni mandat štirih let, a ga ni končal, saj je s položaja direktorja odstopil 8. junija 2022, teden po tem, ko je delo začela vlada Roberta Goloba.
Hribar je v korespondenci s protikorupcijsko komisijo Janšo pohvalil kot ljudskega človeka. O hrani, ki so jo pripravljali za premiera in njegovo družino, je povedal: »Termin svečana ali protokolarna večerja odpade, saj je imela družina preproste zahteve, kot so juha, glavna jed s prilogo, solata in sladica. Želeli so predvsem domače jedi, kot so cmoki, testenine ipd.«
In koliko denarja je prihranil Janša pri teh dveh dopustih zaradi odločitev Marjana Hribarja? Za nastanitev leta 2020 bi moral pred spremembo cenika 1. julija plačati 10.500 evrov, po spremembi je plačal 3150 evrov. Leta 2021 bi za nastanitev po polni ceni moral prav tako odšteti 10.500 evrov, a je s popustom plačal le 7350 evrov. Prav tako bi moral plačati še dve dodatni nastanitvi, ki bi ga morali po ceniku stati 1500 evrov. Skupaj je zaradi strankarskega kolega med bivanjem v vili na obali Blejskega jezera privarčeval 12 tisoč evrov.
So pa jedli preproste, ljudske jedi.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.