8. 3. 2024 | Mladina 10 | Svet
Nemčija ljubi zeleno
Nemški parlament je legaliziral konopljo
Rastline konoplje (stare okoli 4 tedne) v enem izmed stanovanj v Hamburgu
© Profimedia
Nemški parlament, Bundestag, je 23. februarja potrdil zakon, ki legalizira posest in rabo konoplje v rekreativne namene. Polnoletni Nemci bodo konopljo v manjših količinah lahko gojili doma ali pa jo kupili v nepridobitnih klubih, ki bodo v javni lasti.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
8. 3. 2024 | Mladina 10 | Svet
Rastline konoplje (stare okoli 4 tedne) v enem izmed stanovanj v Hamburgu
© Profimedia
Nemški parlament, Bundestag, je 23. februarja potrdil zakon, ki legalizira posest in rabo konoplje v rekreativne namene. Polnoletni Nemci bodo konopljo v manjših količinah lahko gojili doma ali pa jo kupili v nepridobitnih klubih, ki bodo v javni lasti.
Ko bo zakon začel veljati, bo v Nemčiji zakonita posest 50 gramov konoplje za osebno rabo doma in 25 gramov v javnosti, seveda to velja za polnoletne osebe. Poleg tega bo zakonito tudi, da polnoletni državljani doma gojijo do tri rastline konoplje. (Pre)prodaja ostaja prepovedana. Prav tako bo kajenje trave v javnosti dovoljeno, a ne v bližini vrtcev, šol in športnih igrišč.
Za tiste, ki konoplje nočejo vzgajati doma, se bodo predvidoma čez nekaj mesecev odprli lokalni nepridobitni klubi, kjer jo bo mogoče kupiti. Uporabniki se bodo morali včlaniti v klub, vsak klub bo imel največ 500 članov. Največja količina konoplje, ki jo bodo lahko kupili v enem dnevu, je 25 gramov, v enem mesecu pa 50 gramov. Člani kluba, stari od 18 do 21 let, bodo lahko kupili največ 35 gramov na mesec. Klubi bodo morali biti prav tako oddaljeni od vseh šol, vrtcev in drugih lokacij, kjer se zadržujejo mladoletne osebe. Gredice s konopljo ne bodo smele biti vidne z ulice. Konoplje torej ne bo mogoče kupiti v navadnih trgovinah v zasebni lasti, kot je bilo predlagano na začetku, a je temu ostro nasprotovala Evropska unija, saj naj bi bilo to v nasprotju z evropsko zakonodajo o tihotapljenju drog.
Nemčija bo s to zakonodajo postala prva velika evropska država, ki je konopljo legalizirala do takšne stopnje. Posest konoplje je za zdaj legalna še na Malti, kjer imajo lahko polnoletne osebe pri sebi sedem gramov in doma gojijo štiri rastline, je pa kajenje v javnosti tam še vedno prepovedano. Prav tako lahko štiri rastline gojijo v Luksemburgu, posest v javnosti pa je dekriminalizirana. Na Nizozemskem je konoplja nelegalna, a oblasti prodajo in rabo dopuščajo v posebnih »kavarnah«, na splošno pa je raba konoplje v rekreativne namene dekriminalizirana ( je le prekršek), tako kot v Sloveniji.
S sprejetjem novega zakona nista bili zadovoljni največji opozicijski stranki, krščanskodemokratska CDU in skrajno desna AfD. »Resno trdite, da bomo z legalizacijo več drog omejili uživanje drog med mladimi ... To je največja neumnost, kar sem jih kdaj slišal,« je dejal poslanec CDU Tino Sorge. Karl Lauterbach, nemški zdravstveni minister in idejni oče zakona, opozarja, da se je raba konoplje med mladimi že razširila in da je konoplja, ki jo je mogoče kupiti na črnem trgu, vedno močnejša in vsebuje primesi, ki lahko resno škodijo zdravju.
Obstaja pa tudi možnost, da bi se ta zakon razveljavil, če na oblast pridejo konservativci, to so namreč napovedali v CDU. Ta stranka vodi v javnomnenjskih anketah, sledi pa ji AfD. Nemci bi legalno konopljo lahko uporabljali že od 1. aprila, če zakon brez zapletov potrdi tudi Bundesrat, a je njegov dolgoročni obstoj negotov.
Druge evropske države nedvomno nestrpno čakajo, kakšne učinke bo imela legalizacija.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.