12. 4. 2024 | Mladina 15 | Družba
Prelomni prenos
Po prenosih iz katoliških cerkva, po prenosu evangeličanskih bogoslužij je prišel čas tudi za muslimane
Kamera RTV Slovenija med molitvijo
© Borut Krajnc
V sredo ob šestih zjutraj se je tik pred sončnim vzhodom v Sloveniji zgodilo nekaj, kar se še ni nikoli. Osrednji medij, javna televizija RTV Slovenija, je neposredno prenašal molitev ob ramazanskem bajramu, prenašal je torej verski obred islamske skupnosti.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
12. 4. 2024 | Mladina 15 | Družba
Kamera RTV Slovenija med molitvijo
© Borut Krajnc
V sredo ob šestih zjutraj se je tik pred sončnim vzhodom v Sloveniji zgodilo nekaj, kar se še ni nikoli. Osrednji medij, javna televizija RTV Slovenija, je neposredno prenašal molitev ob ramazanskem bajramu, prenašal je torej verski obred islamske skupnosti.
»Letošnji bajram bo zaznamovan s pomembnim mejnikom v prizadevanjih Islamske skupnosti za večjo vključenost in prepoznavnost muslimanov v slovenski družbi,« je v sporočilu za javnost zapisal Mešihat islamske skupnosti. »Ta dogodek predstavlja pomembno prelomnico v družbeni zavesti ter zgodovinski trenutek za slovenske muslimane, saj širši slovenski javnosti omogoča vpogled v bogastvo in raznolikost slovenske družbe. To je med drugim tudi priložnost za krepitev medkulturnega dialoga, razumevanja in spoštovanja v naši družbi.«
Med bajramsko hutbo (nagovorom) se je mufti Nevzet Porić tudi vprašal: »Zakaj so toliko ljudem, posebej otrokom, odvzeli življenje? Mislimo na vsa življenja – ukrajinska, ruska, judovska in palestinska. Kdaj se bo zlo vojne, morija nedolžnih, končalo? Zastavljamo si vprašanje, ali so zastavljeni cilji posameznikov vredni toliko življenj? Zakaj so nekateri otroci prikrajšani za dostojno in lepo otroštvo? Sprašujemo se, zakaj v svetu obstajajo dvojna merila? Zakaj so poteptane vrednote, na katerih je bila zgrajena Evropa in drugi deli sodobnega sveta? Zakaj je svet tako okruten in nepravičen? Na ta vprašanja, žal, ne dobimo odgovorov. Pred nami je obdobje velike negotovosti. Nihče ne more predvideti, v katero smer se bo svet razvijal v nadaljnjem obdobju. Zagovarjamo mir in sočustvujemo z vsemi, ki so pregnani iz svojih domov, ne glede na to, o katerem delu sveta govorim.« Z izrečenimi muftijevimi besedami se lahko strinjamo.
Muslimani so v Sloveniji v zadnjih desetletjih prehodili trnovo pot. Najprej so se leta borili za postavitev džamije, v tem času so jih napadali politiki in katoliška cerkev, nekdanji ljubljanski nadškof Franc Rode je svaril pred neko drugo kulturo in drugo silo, od katere se je treba distancirati. Hkrati se je zaradi terorističnih napadov po svetu v Sloveniji širila islamofobija. Ne nazadnje so policisti na cesti ustavili ženo tedanjega muftija, ker je nosila muslimansko ruto, pa tudi Janez Janša v svojih sporočilih rad napada islam. Leta 2021, ko je bil predsednik vlade, je poobjavil tvit, v katerem je pisalo, da je Koran knjiga, ki je povzročila največ smrti, trpljenja, zatiranja, osiromašenja in družbene zaostalosti. Hitro je treba pripisati, da je lahko vsaka sveta knjiga, ki se bere na fundamentalističen način, vzrok trpljenja in zatiranja. Divjanje države Izrael nad Palestinci je dokaz za to trditev.
Odločitev o prenosu molitve iz džamije je bila torej pogumna, a hkrati nujna. Javna televizija sicer vsak teden prenaša bogoslužje iz katoliških cerkva.
Tukaj pa je treba postaviti piko. Islamska verska skupnost v Sloveniji ni več marginalizirana, njeni verniki lahko, kot določa slovenska ustava, delujejo svobodno. Nihče jim ne omejuje izražanja vere. A islamska skupnost je hkrati politični subjekt, v javni prostor, tako počne tudi katoliška cerkev, pošilja politična sporočila. Do nekaterih izmed njih je treba biti zelo kritičen. Tako v imenu verskih resnic nasprotuje predlogu zakona o prostovoljnem končanju življenja, skupaj s katoliško cerkvijo pa nasprotuje porokam istospolnih partnerjev, ki jih je z jasno ustavno odločbo dopustilo slovensko ustavno sodišče.
V Sloveniji je ločenost cerkve od države ustavna kategorija.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.