12. 5. 2024 | Svet
Srbski politiki zanikali genocid v Srebrenici
Dodik je izjavil, da se srbskemu narodu poskuša brez dokazov naprtiti odgovornost za genocid nad Bošnjaki v Srebrenici leta 1995
Srbski politiki iz Bosne in Hercegovine, Srbije in Črne gore so danes v Donji Gradini v BiH priredili slovesnost v spomin na žrtve koncentracijskega taborišča Jasenovac, v katerem je ustaški režim med drugo svetovno vojno pobil na deset tisoče ljudi. Ob tem pa so zanikali genocid v Srebrenici, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Donja Gradina je danes kraj na bregu Save v BiH nasproti hrvaškega Jasenovca, kjer je bilo med drugo svetovno vojno koncentracijsko taborišče. Taborišče, ki je bilo del Neodvisne države Hrvaške (NDH), je bilo ustanovljeno avgusta 1941 in razpuščeno aprila 1945. Največ žrtev je bilo Srbov, v njem pa so bili pokončani tudi številni Hrvati, Romi, Judje, Slovenci in drugi.
V Donji Gradini je bilo eno od morišč jasenovskega taborišča. Oblasti Republike Srbske in Srbije so tako kot v prejšnjih letih tam danes obeležile dan spomina na žrtve genocida v Jasenovcu. Med drugim so ob tem navedle, da je bilo tam v času ustaškega režima med leti 1941 in 1945 ubitih 700.000 ljudi, navaja Hina.
Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik je v nagovoru med drugim dejal, da je le "malo pripadnikov hrvaškega naroda, ki se niso solidarizirali z zločini ustaškega režima". Ob tem je napovedal, da bosta Republika srbska in Srbija v Donji Gradini postavili svoj spomenik žrtvam Jasenovca.
Dodik je še izjavil, da se srbskemu narodu poskuša brez dokazov naprtiti odgovornost za genocid nad Bošnjaki v Srebrenici leta 1995. "Tam se ni zgodil genocid, tukaj pa se je," je dejal po poročanju Hine.
Na spletni strani spominskega centra Jasenovac so dokumentirani podatki o nekaj več kot 83.145 žrtvah koncentracijskega taborišča. Med njimi je 47.627 Srbov, 16.173 Romov, 13.116 Judov, 4255 Hrvatov, 1128 Muslimanov in 266 Slovencev.
V spominskem parku Jasenovac slovesnost v spomin na žrtve tega taborišča pripravijo vsako leto aprila.
a7bMwkyiK4M
PREBERITE TUDI:
- Srebreniški genocid nam nastavlja ogledalo, v katerega bi se morali Evropejci zastrmeti. >>
- Intervju: Hasan Nuhanović, preživeli iz Srebrenice. "Ne želim se poglabljati v to, kakšni vzgibi in spodbude ženejo ljudi, da storijo tak zločin, kajti če skušam najti vzgib za množični zločin, tega racionaliziram. Zločina pa nikakor ni treba racionalizirati, treba ga je kaznovati." Pogovor je pripravila Heni Erceg. >>
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.