STA

 |  Svet

»Izraelske taktične prekinitve ognja ne vplivajo na dostavo pomoči v Gazi«

Izraelska vojska je namreč napovedala dnevne "taktične prekinitve" vojaških aktivnosti na jugu Gaze, da bi omogočila oskrbo s človekoljubno pomočjo

Domnevne "taktične prekinitve" vojaških aktivnosti v Gazi, ki jih je minuli konec tedna napovedala izraelska vojska, za zdaj nimajo nobenega vpliva na dostavo nujno potrebne pomoči za prebivalce palestinske enklave, je danes po navedbah francoske tiskovne agencije AFP sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).

"Na splošno lahko rečemo, da Združeni narodi niso zaznali vpliva na oskrbo s humanitarno pomočjo po enostranski objavi te tehnične prekinitve," je dejal predstavnik WHO na palestinskih ozemljih Richard Peeperkorn.

Izraelska vojska je namreč v nedeljo napovedala dnevne "taktične prekinitve" vojaških aktivnosti na omejenem območju na jugu Gaze, da bi omogočila oskrbo s človekoljubno pomočjo. Odločitev so sprejeli po tem, ko je mednarodna javnost večkrat opozorila, da palestinsko prebivalstvo strada, ker Izrael tudi namerno onemogoča dostavo hrane in druge pomoči Gazi.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je sicer kmalu zatem izrazil nasprotovanje dnevnim lokalnim "taktičnim prekinitvam" ognja, izraelska vojska pa je zatrdila, da bo kljub tem načrtom nemoteno nadaljevala operacije v Rafi na skrajnem jugu razdejane palestinske enklave.

"Zelo smo zaskrbljeni, ker je še vedno onemogočen popoln dostop humanitarne pomoči, ker talci še vedno niso osvobojeni, ker spopadi kljub zavezujočim odredbam Meddržavnega sodišča še vedno potekajo in ker se mirovni načrt še vedno ne izvaja."

Josep Borrell,
visoki zunanjepolitični predstavnik EU

Na katastrofalne razmere v Gazi je danes v objavi na omrežju X znova opozoril tudi visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.

"Zelo smo zaskrbljeni, ker je še vedno onemogočen popoln dostop humanitarne pomoči, ker talci še vedno niso osvobojeni, ker spopadi kljub zavezujočim odredbam Meddržavnega sodišča še vedno potekajo in ker se mirovni načrt še vedno ne izvaja," je sporočil po pogovoru z jordanskim zunanjim ministrom Ajmanom Safadijem.

Izraelska ofenziva v Gazi, ki traja že več kot osem mesecev, je po zadnjih podatkih tamkajšnjega zdravstvenega ministrstva terjala najmanj 37.431 življenj, še več kot 85.000 ljudi je ranjenih.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.