9. 8. 2024 | Mladina 32 | Pisma bralcev
Proti kom nas brani NATO ?
Gospod profesor Dr.Bogomir Kovač se sprašuje pred kom nas brani NATO?
Menim, da je NATO že ubranil Evropo pred agresorji, saj že skoraj 80 let nimamo vojne v Evropi z izjemo ’plemenskih’ vojn na Balkanu. Kot prvo menim, nas je NATO ubranil predvsem pred vojnami med samimi članicami NATA, saj so v preteklosti med njimi potekale s presledki permanentne vojne več stoletij. Kot drugo nas je NATO ubranil pred potencialnimi agresorji in nam je zagotovil mir že skoraj 80 let, čeprav po svetu divjajo stalni konflikti in napetosti tudi v naši bližini. Kdo je ali bo naslednja nevarnost za Evropo, se še ne ve in ni mogoče vedeti, saj se vojne napovedujejo na kratek rok ali se sploh ne napovedujejo. Poznavalci vojne pravijo, da v kolikor želiš obvarovati mir, se moraš pripravljati na vojno. Po razpadu Sovjetske zveze je bil NATO v močnem zatonu in grozil mu je resen razpad. Napad Ruske federacije na samostojno, suvereno državo, članico OZN Ukrajino je NATO poenotil in ponovno pognal zanemarjeno vojaško industrijo. Za koga danes Ruska federacija vlaga že 10% BDP v oboroževanje, se trenutno še ne ve?
Ker se države počutijo ogrožene, se je od leta 1990 že 16 držav odločilo za referendume in zaprosilo za članstvo v NATU, tako da danes NATO šteje že 32 članic. Države so prilagodile svoje obrambne strategije v okviru NATA.
Putin svojih vojnih namenov niti ne skriva. Desničarskemu aktivistu Tuckerju je zaupal, da sanja, da bi Ukrajino izbrisal z zemljevida. V podobnem položaju se nahaja še 8 držav v bližini Rusije. Putinove imperialne sanje niso samo sanje? Ali je Ukrajina Hitlerjevi Sudeti, se bo šele pokazalo?
Narodi in države so se od nekdaj povezovali v koalicije in zavezništva iz različnih razlogov tako v napadalne kot tudi v obrambne namene kot na primer križarji, protestanti proti katolikom, koalicija proti Napoleonu, sile Antante proti centralnim silam v I. svetovni vojni, zavezniki proti Hitlerju v II., varšavski pakt napram NATU po II. svetovni vojni. Po II. svetovni vojni so koalicijo oblikovali tudi neuvrščeni. Tudi danes nevtralni Danska in Avstrija sta bili v preteklosti vedno članici raznih koalicij ali združenj.
Ker že skoraj 80 let nimamo vojne v Evropi, menim, da je NATO skupaj z drugimi mednarodnimi institucijami del rešitve in ni problem za Evropo. Svoje obrambne strategije v okviru NATA je združilo že 32 držav in v zadnjem letu sta se po več kot 200 letih nevtralnosti pridružili tudi Švedska in Finska. V NATU sedaj snuje obrambo 32 držav in skoraj milijarda prebivalcev. V Evropi smo si lahko zagotovili mir med kopico različnih narodov, primeren standard in ekonomijo in spodbudno demokracijo. Pruski vojaški teoretik Carl von Clausewitz je dejal, da so vojne spopad političnih volj in da je vojna zgolj nadaljevanje politike z drugimi sredstvi.
Mir ni večen. Pred novim EU parlamentom in EU komisijo pa ostaja še veliko izzivov.
Glavni članek
Komentar / Pred kom nas brani Nato?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.