LV, STA

 |  Svet

Demokratska konvencija doslej v znamenju enotnosti in optimizma

Kamala Harris bo na oder stopila danes

Kamala Harris

Kamala Harris
© Gage Skidmore / Flickr

Prva polovica demokratske konvencije v Chicagu je presegla tudi najbolj optimistična pričakovanja demokratskih strategov, politikov in volivcev, primerjave z letom nemirov 1968 pa se niso uresničile, menijo udeleženci konvencije in več ameriških političnih komentatorjev. Med drugim izpostavljajo optimizem in sproščeno vzdušje.

Po obupnem nastopu predsednika Joeja Bidna na junijskem televizijskem soočenju z Donaldom Trumpom so se javnomnenjske raziskave močno obrnile v prid republikanskega kandidata, donatorji in politični zavezniki pa so čedalje bolj odkrito odrekali podporo Bidnu.

Ta je naposled odstopil od kampanje in izrazil podporo podpredsednici ZDA Kamali Harris, nakar so se demokrati poenotili in strnili svoje vrste.

Harris je do Bidnovega odstopa od kandidature dosegala še slabše rezultate od predsednika, nato pa so se zadeve spremenile dobesedno čez noč. Demokratski volivci so si oddahnili, podpora je začela naraščati, njena kampanja pa je v mesecu dni zbrala pol milijarde dolarjev donacij.

Harris je v anketah prevzela tudi vodstvo pred Trumpom, čeprav doslej še ni imela nobenega intervjuja, prav tako še ni predstavila svojega političnega programa. Demokrate sicer bolj zanima možnost zmage proti Trumpu, program pa bi njihovo kandidatko izpostavil kritičnim napadom medijev in republikancev.

Tako politične komentatorje kot udeležence dogodka v Chicagu je presenetila razlika v razpoloženju v primerjavi s konvencijo republikanske stranke.

Republikanski delegati so julija svoje glasove za Trumpovo kandidaturo oddajali formalno, demokrati so to v torek izvedli ob glasbeni spremljavi in glasnih vzklikih. Slišati je bilo tudi napovedi "boja za svobodo". Ob tem se niso uresničile napovedi o nemirih in obsežnih propalestinskih protestih.

Razlika se kaže tudi v sproščenosti in humorju govornikov, kar je bilo v preteklosti bolj značilno za republikance. Nastopajoči na republikanski konvenciji v Milwaukeeju so nizali govore o katastrofalnem stanju v državi, med demokrati v Chicagu pa prevladujejo sproščenost, izrazi upanja ter zbadljivke na račun Trumpa, ki sta jih v svoje govore med drugim vključila tudi nekdanji predsednik Barack Obama in njegova soproga Michelle.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.