26. 8. 2024 | Svet
»Telegram spoštuje zakone EU«
Iz podjetja Telegram so po aretaciji njihovega soustanovitelja in glavnega izvršnega direktorja Pavla Durova ssporočili, da delujejo v skladu z zakonodajo EU
Iz podjetja Telegram so po aretaciji njihovega soustanovitelja in glavnega izvršnega direktorja Pavla Durova sporočili, da delujejo v skladu z zakonodajo EU. Po oceni podjetja s sedežem v Združenih arabskih emiratih je absurdno trditi, da je lastnik aplikacije odgovoren za zlorabe platforme. Odzval se je tudi francoski predsednik Emmanuel Macron.
39-letnega Durova so aretirali v soboto na letališču Le Bourget severno od Pariza, potem ko je prispel iz azerbajdžanske prestolnice Baku.
Francoske oblasti Durova obtožujejo, da ni sprejel zadostnih ukrepov za omejevanje kriminalnega delovanja na svoji platformi.
"Telegram spoštuje zakone EU, vključno z Aktom o digitalnih storitvah," so v nedeljo prek lastnega omrežja sporočili iz podjetja in dodali, da je moderiranje Telegrama v skladu s sprejetimi standardi.
Durov po njihovem mnenju nima ničesar za skrivati in redno potuje v Evropo. "Absurdno je trditi, da sta platforma ali njen lastnik odgovorna za zlorabo te platforme," so še zapisali, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
"Uveljavljanje zakonov je naloga sodstva, ki je popolnoma neodvisno. Aretacija direktorja Telegrama na francoskih tleh je potekala v sklopu sodne preiskave. Nikakor ne gre za politično odločitev. Naloga sodnikov je, da odločijo o zadevi."
Emmanuel Macron,
francoski predsednik
Na njegovo pridržanje se je danes odzval tudi Macron. Kot je zapisal na omrežju X, je po aretaciji zasledil lažne informacije o Franciji, ki po njegovih besedah "ostaja globoko zavezana svobodi izražanja in komuniciranja, inovacijam in podjetniškemu duhu".
"Uveljavljanje zakonov je naloga sodstva, ki je popolnoma neodvisno. Aretacija direktorja Telegrama na francoskih tleh je potekala v sklopu sodne preiskave. Nikakor ne gre za politično odločitev. Naloga sodnikov je, da odločijo o zadevi," je še zagotovil francoski predsednik.
Lastnik omrežja Telegram za šifrirano sporočanje s sedežem v Dubaju je svojo aplikacijo predstavljal kot alternativo velikim platformam v lasti ZDA, ki so bile deležne številnih kritik zaradi komercialnega izkoriščanja osebnih podatkov uporabnikov.
Telegram se je na drugi strani zavezal, da nikoli ne bo razkril nobenih podatkov o svojih uporabnikih.
Omrežje je imelo julija letos več kot 950 milijonov aktivnih uporabnikov.
ysnOoo_He8c
GZUvRGiP1wo
u67CL7HZmBY
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.