STA

 |  Svet

Novinarske organizacije pozivajo EU k okrepitvi pritiska na Izrael

Med podpisniki pisma, ki je nastalo v luči priprav na zasedanje zunanjih ministrov, sta Društvo novinarjev Slovenije in Sindikat novinarjev Slovenije

Šestdeset novinarskih organizacij je danes pozvalo EU, naj zaradi ubijanja novinarjev in drugih kršitev medijske svobode zadrži izvajanje pridružitvenega sporazuma z Izraelom in uvede sankcije. Med podpisniki pisma, ki je nastalo v luči priprav na zasedanje zunanjih ministrov, sta Društvo novinarjev Slovenije in Sindikat novinarjev Slovenije.

Kot v pismu izpostavljajo organizacije, so izraelske sile od začetka vojne v Gazi ubile več kot 100 palestinskih novinarjev in medijskih delavcev, najmanj 30 od teh jih umrlo med opravljanjem svojega dela. V istem obdobju, v katerem je po njihovih navedbah umrlo največ novinarjev v več desetletjih, so bili ubiti še trije libanonski in en izraelski novinar.

Pri tem poudarjajo, da je ubijanje novinarjev - zagrešeno bodisi namerno bodisi iz brezbrižnosti - vojni zločin.

K temu se pridržujejo še popolna prepoved dostopa do območja Gaze za neodvisne medije, rekordno število arbitrarnih pridržanj medijskega osebja, obtožbe o mučenju in slabem ravnanju z novinarji, cenzura in nezaslišane omejitve medijske svobode, dodajajo.

Te kršitve in zlorabe terjajo ustavitev izvajanja pridružitvenega sporazuma med EU in Izraelom ter nadaljnje sankcije unije proti odgovornim, so prepričane organizacije, ki dodajajo, da vlade 27 članic žal še niso soglasno priznale in obsodile zločinov izraelske vojske v Gazi.

"EU, ki je vodilni trgovinski partner Izraela, mora nujno sprejeti potrebne sklepe in storiti vse, da zagotovi, da vlada preneha pobijati novinarje in začne spoštovati pravico do informacij in medijsko svobodo, tako da medijem omogoči dostop do Gaze."

Julie Majerczak,
vodja Novinarjev brez meja (RSF) v Bruslju

Kot izpostavlja vodja Novinarjev brez meja (RSF) v Bruslju Julie Majerczak, drugi člen sporazuma določa spoštovanje človekovih pravic in demokratičnih načel, izraelska vlada pa da to očitno krši.

"EU, ki je vodilni trgovinski partner Izraela, mora nujno sprejeti potrebne sklepe in storiti vse, da zagotovi, da vlada preneha pobijati novinarje in začne spoštovati pravico do informacij in medijsko svobodo, tako da medijem omogoči dostop do Gaze," je sporočila.

Organizacije, med katerimi sta poleg RSF med drugim še Odbor za zaščito novinarjev (CPJ) in Human Rights Watch (HRW), so poziv na EU, tudi na visokega zunanjepolitičnega predstavnika Josepa Borella, naslovile v času priprav na neformalno zasedanje zunanjih ministrov povezave, ki bo v četrtek v Bruslju.

Zunanji ministri so v preteklosti sicer že razpravljali o možnosti revizije sporazuma med EU in Izraelom. Ta mesec se je v luči dogajanja v Gazi tudi slovenski premier Robert Golob pridružil pozivu irskega kolega k pregledu sporazuma med EU in Izraelom.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.