LV, STA

 |  Politika

Dva milijona evrov za digitalizacijo dolgotrajne oskrbe

Poseben poudarek na razvoju informacijskega sistema za vstopne točke na centrih za socialno delo

© Borut Krajnc

Za projekt digitalizacije dolgotrajne oskrbe je zagotovljenih nekaj več kot 2,1 milijona evrov javnih sredstev, so sporočili z ministrstva za solidarno prihodnost. Poseben poudarek investicije bo vsebinska podpora pri razvoju informacijskega sistema za vstopne točke na centrih za socialno delo v okviru enotnega informacijskega sistema, so dodali.

V Sloveniji imajo namreč izvajalci storitev dolgotrajne oskrbe in socialnega varstva različne informacijske sisteme, ki med seboj niso ustrezno povezani ali usklajeni. Jedrni namen investicije je zato nuditi vsebinsko podporo pri nadgradnji teh informacijskih sistemov, da se bodo lahko povezali v enotni informacijski sistem, so sporočili.

Poleg tega bo pripomogla k nadgradnji informacijskih sistemov za učinkovito beleženje, shranjevanje, uporabo in izmenjavo podatkov pri izvajalcih storitev dolgotrajne oskrbe in socialnega varstva ter prispevala k razvoju orodij za direktno delo z ljudmi, so dodali.

Vzpostavitev vsebinskih podlag, ki bodo omogočile razvoj informacijskih rešitev, so tudi eden izmed ključnih pogojev za izvajanje novega zakona o dolgotrajni oskrbi, so poudarili.

Ministrstvo za solidarno prihodnost bo z investicijo najprej ponudilo vsebinsko podporo pri vzpostavitvi začetnega informacijskega sistema vstopnih točk dolgotrajne oskrbe, izdelalo oceno trenutnega stanja digitaliziranosti izvajalcev dolgotrajne oskrbe in socialnega varstva, vzpostavilo podlage za razvoj enotnega informacijskega sistema ter pripravilo smernice zanj.

Pomemben sistemski del projekta Digitalizacija sistema zapisovanja, shranjevanja in uporabe podatkov v dolgotrajni oskrbi in socialnem varstvu - DIGIDO pa je tudi vzpostavitev podatkovnega in analitskega sistema za dolgotrajno oskrbo pri investitorju - Inštitutu RS za socialno varstvo.

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac ob tem poudarja, da poglavitna vrednost projekta pospešene digitalizacije dolgotrajne oskrbe ostajata posledična učinkovitost in splošna dostopnost storitev. "Vesel sem, da ta novi sistem dobiva jasno obliko tudi v življenju in izvedbi, da bo kar najbolje služil uporabnicam in uporabnikom storitev ter zaposlenim na vstopnih točkah," je zapisal.

Obdobje izvajanja aktivnosti investicije je od 1. aprila 2024 do 31. oktober 2028. Skupna višina javnih sredstev, proračunskih in kohezijskih, namenjenih programu digitalizacije, bo znašala nekaj več kot 2,1 milijona evrov, so še sporočili z ministrstva.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.