STA

 |  Svet

Zakaj Mongolija ni aretirala Putina?

Ukrajina je kot hud udarec za mednarodni kazenski sistem oklicalo potezo Mongolije, ki ni aretirala ruskega predsednika Vladimirja Putina

Ruski predsednik Vladimir Putin je v ponedeljek prispel v Mongolijo, kjer se bo danes sestal s predstavniki države. Ker je Mongolija članica Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), ki je zaradi domnevnih vojnih zločinov za Putina lani izdalo nalog za prijetje, je po Ukrajini k njegovi aretaciji danes pozvala tudi organizacija Human Rights Watch.

Tiskovni predstavnik ukrajinskega zunanjega ministrstva Georgij Tihi je dejal, da je to, da Mongolija ni pridržala Putina, "hud udarec za Mednarodno kazensko sodišče in sistem kazenskega prava".

"Mongolija je obtoženemu zločincu omogočila, da se izogne sodišču, in s tem deli odgovornost za vojne zločine," je zapisal na omrežju Telegram.

Ukrajina je Mongolijo prejšnji teden pozvala, naj Putina med njegovim obiskom aretira. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je dejal, da Moskva ni zaskrbljena zaradi kakršnih koli ukrepov v zvezi z nalogom za preiskavo in da ima Rusija z Mongolijo "odličen dialog" pa tudi da so se o vseh vidikih obiska predhodno pogovorili.

"Mongolija je obtoženemu zločincu omogočila, da se izogne sodišču, in s tem deli odgovornost za vojne zločine."

Georgij Tihi,
tiskovni predstavnik ukrajinskega zunanjega ministrstva

Sodišče je nalog za aretacijo Putina izdalo marca lani zaradi njegove domnevne odgovornosti za nezakonite deportacije ukrajinskih otrok z okupiranih območij v Rusijo.

Od izdaje tega mednarodnega naloga in začetka ruske invazije na Ukrajino februarja 2022 je Mongolija prva država pogodbenica ICC, ki jo je obiskal Putin.

Kot država pogodbenica ICC bi ga morala Mongolija aretirati, a Moskve to ne skrbi, saj zaradi prijateljskih odnosov ne vidi nobene nevarnosti za Putina, je pred dnevi dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.

Da bi ga aretirali, tudi ni verjetno, ker je Mongolija odvisna od Rusije, medtem ko si prizadeva ohraniti uravnotežene odnose tako z močnima sosedama Kitajsko in Rusijo kot tudi z Zahodom, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Putin je na obisk azijske države prispel na vabilo mongolskega kolega Uhna Hurelsuha z namenom okrepitve sodelovanja med državama, so sporočili iz Kremlja. Do obiska prihaja ob 85. obletnici zmage sovjetskih in mongolskih sil nad Japonci, ki so leta 1939 okupirali Mandžurijo.

JnD-f8AeOds

xwSMn7bhquc

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.