STA

 |  Svet

ZDA zaradi napada na Izrael sprožile kazenski postopek proti voditeljem Hamasa

Med obtoženimi sta tudi vodja palestinskega islamističnega gibanja Jahja Sinvar in njegov pokojni predhodnik Ismail Hanija. Obtožbe proti šesterici so povezane s terorizmom.

ZDA so v povezavi z napadom na Izrael 7. oktobra lani sprožile kazenski postopek proti šestim voditeljem Hamasa, je sporočilo pravosodno ministrstvo. Med obtoženimi sta tudi vodja palestinskega islamističnega gibanja Jahja Sinvar in njegov pokojni predhodnik Ismail Hanija. Obtožbe proti šesterici so povezane s terorizmom.

Voditelji so obtoženi vodenja prizadevanj Hamasa za uničenje Izraela in ubijanja civilistov, je dejal generalni tožilec ZDA Merrick Garland. V sedmih točkah obtožnice, ki zajemajo obdobje več desetletij, jim med drugim očitajo umore ameriških državljanov, zaroto z namenom financiranja terorizma in uporabo orožja za množično uničevanje.

Ameriško pravosodno ministrstvo je ob tem 7. oktober označilo za "vrhunec desetletja trajajoče Hamasove kampanje terorizma in nasilja nad Izraelom in njegovimi zavezniki".

Med obtoženimi so vodja gibanja Sinvar, njegov pokojni predhodnik Hanija, prav tako pokojni vodja vojaškega krila, brigad Ezedin al Kasam, Mohamed Deif, namestnik poveljnika krila Marvan Isa, ki naj bi umrl v začetku leta, vodja urada za diasporo Haled Mešal in vodja urada za odnose s tujino Ali Baraka, poročajo tuje tiskovne agencije.

"Danes razkrite obtožnice so le del naših prizadevanj, da bi zajeli vse vidike delovanja Hamasa."

Merrick Garland,
generalni tožilec ZDA

Med Hamasovim napadom na Izrael je bilo po podatkih Washingtona ubitih okoli 40 ameriških državljanov, najmanj deset pa jih je bilo zajetih oz. so pogrešani. Kot je še povedal Garland, ZDA umore Američanov preiskujejo kot teroristična dejanja.

"Danes razkrite obtožnice so le del naših prizadevanj, da bi zajeli vse vidike delovanja Hamasa," je dejal in dodal, da bodo tem ukrepom sledili drugi.

ZDA si sicer skupaj z Egiptom in Katarjem že mesece prizadevajo za dogovor o izpustitvi talcev in prekinitvi ognja v vojni v Gazi, ki jo je sprožil napad 7. oktobra, v katerem je bilo ubitih več kot 1200 ljudi in ugrabljenih 251 talcev. Od tega jih je 97 še vedno v ujetništvu, a naj bi jih bilo po podatkih Izraela 33 že mrtvih.

qPQmkLgE3i0

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.