STA

 |  Svet

»To pomeni konec schengna«

Je uvedba nadzora na vseh nemških kopenskih mejah nesprejemljiva?

Uvedba nadzora na vseh nemških kopenskih mejah je nesprejemljiva, se je poljski premier Donald Tusk odzval na odločitev Berlina, ki bo v okviru poostrenega boja proti nezakonitim migracijam in čezmejnemu kriminalu začela veljati 16. septembra. Po Tuskovih besedah to pomeni konec delovanja schengenskega območja.

"Poljska ne potrebuje poostrenega nadzora na naši meji, temveč večjo vključenost držav, kot je Nemčija, v varovanje in zaščito zunanjih meja EU," je dejal Tusk in napovedal, da bo poljska vlada države, na katere bo vplivala odločitev nemške vlade, pozvala k nujnim posvetovanjem o nadaljnjih korakih v okviru EU, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nemška notranja ministrica Nancy Faeser je v ponedeljek odredila ponovni začasni nadzor na kopenskih mejah z vsemi sosednjimi državami, da bi še bolj omejila število ljudi, ki v državo vstopajo brez vizumov. O tej odločitvi je ministrica obvestila Evropsko komisijo.

"Poljska ne potrebuje poostrenega nadzora na naši meji, temveč večjo vključenost držav, kot je Nemčija, v varovanje in zaščito zunanjih meja EU."

Donald Tusk,
poljski premier

V Bruslju so danes potrdili, da so prejeli obvestilo nemških oblasti in ga preučujejo. Ponovili pa so stališče, da mora biti to nujen in sorazmeren ukrep.

Nemčija od septembra 2015 izvaja nadzor na meji z Avstrijo in ga od takrat podaljšuje. Berlin je oktobra lani ponovno vzpostavil začasni nadzor na mejah s Češko, Poljsko in Švico, da bi preprečil pritok nezakonitih migracij v Nemčijo.

Prihodnji teden pa bo Nemčija uvedla nadzor še na meji s Francijo, Dansko, Belgijo, Nizozemsko in Luksemburgom, sprva pa bo trajal šest mesecev.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.