STA

 |  Svet

»Vsakršno nadaljnje vojaško posredovanje bi dramatično poslabšalo razmere«

Evropska unija (EU) ponavlja poziv k prekinitvi ognja med Hezbolahom in Izraelom

Zunanji ministri EU so danes na neformalnem srečanju ponovili poziv k prekinitvi ognja med libanonskim šiitskim gibanjem Hezbolah in Izraelom. Vsakršno nadaljnje vojaško posredovanje bi dramatično poslabšalo razmere, je spričo bojazni pred morebitno izraelsko kopensko ofenzivo na Libanon posvaril zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.

"Evropska unija ponavlja poziv k prekinitvi ognja med Hezbolahom in Izraelom, da bi obe strani implementirali resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov in omogočili vrnitev razseljenih oseb," je po videokonferenčnem zasedanju dejal Borrell, ki se mudi na službeni poti v Mehiki.

"Zagotoviti je treba suverenost Libanona in Izraela. Vsakršno nadaljnje vojaško posredovanje bi dramatično poslabšalo razmere, tako da se mu je treba izogniti," je posvaril pred morebitno dodatno zaostritvijo razmer na območju, kjer narašča strah pred kopensko ofenzivo izraelske vojske na Libanon.

Izpostavil je še ključno vlogo libanonskih oboroženih sil pri zagotavljanju stabilnosti doma in v regiji.

"Zagotoviti je treba suverenost Libanona in Izraela. Vsakršno nadaljnje vojaško posredovanje bi dramatično poslabšalo razmere, tako da se mu je treba izogniti."

Josep Borrell,
zunanjepolitični predstavnik EU

"Vendar pa za to potrebujejo našo podporo," je dodal Borrell. EU je ta mesec že sprejela odločitev o podpori libanonski vojski in jo je pripravljena povečati, je še povedal po zasedanju zunanjih ministrov članic unije.

Pomembno vlogo pri ohranjanju stabilnosti pa ima po mnenju Evropske unije tudi mirovna misija ZN v Libanonu (Unifil). Borrell je vse strani pozval, naj zaščitijo in podprejo Unifil.

K zadržanosti glede morebitne kopenske invazije je na videokonferenci pozval tudi državni sekretar na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Marko Štucin. Odločno je obsodil nasilje, ki dodatno destabilizira regijo in terja civilna življenja, ter vse vrste terorizma in dodal, da boj proti terorizmu ne opravičuje civilnih žrtev, so sporočili z ministrstva.

Štucin je izrazil podporo libanonskim oboroženim silam in misiji Unifil, katere osebje je potrebno zaščititi, ter poudaril zaskrbljenost zaradi humanitarne krize, zlasti na jugu Libanona, kjer trpijo civilisti na obeh straneh. Pri tem je poudaril, da se ne sme pozabiti na Gazo, kjer je poleg nujne humanitarne pomoči prav tako nujna prekinitev ognja in uresničitev rešitve dveh držav.

Slovenija podpira vsa prizadevanja, vključno s predlogi Francije in ZDA, za začasno prekinitev ognja. Podpira tudi dodatno humanitarno pomoč EU v višini 10 milijonov evrov in tudi sama ocenjuje potrebe na terenu za alokacijo pomoči, so sporočili z MZEZ.

Izrael je napade na Libanon okrepil pred tednom dni. Doslej je bilo ubitih že na stotine ljudi, med njimi več vodilnih članov oboroženega gibanja Hezbolah. Na deset tisoče pa jih je medtem zaradi napadov zapustilo svoje domove.

V zadnjih dneh se krepi tudi strah pred izraelsko kopensko ofenzivo na Libanon. Načelnik generalštaba izraelske vojske Herci Halevi je namreč v sredo vojakom naročil, naj se pripravijo na morebiten vstop v Libanon. Izraelski obrambni minister Joav Galant pa je danes zatrdil, da se bodo operacije proti Hezbolahu nadaljevale. Tudi Hezbolah je obljubil nadaljevanje spopadov in zatrdil, da je pripravljen na morebitno izraelsko kopensko operacijo.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.