1. 10. 2024 | Politika
»V Sloveniji živi več kot 460.000 starejših od 65 let, kar je dvakrat več kot leta 1991«
Ob mednarodnem dnevu starejših
© MaxPixel
Kot skupnost in država, ki spodbuja solidarnost in skrb za bližnjega, moramo nameniti pozornost razvoju podpornih sistemov za ranljive, še posebej za starejše, poziva predsednica Državnega zbora (DZ) Urška Klakočar Zupančič ob mednarodnem dnevu starejših. V Sloveniji namreč živi več kot 460.000 starejših od 65 let, kar je dvakrat več kot leta 1991, je navedla.
Izpostavila je temo letošnjega mednarodnega dneva starejših, 1. oktobra, ki je pomen krepitve sistemov oskrbe in podpore za starejše po vsem svetu in ki naslavlja številne izzive, s katerimi se soočamo tudi v Sloveniji.
"Zato je tudi razbijanje stereotipov o starejših zelo pomemben prispevek k vključujoči družbi, ki mora biti cilj vseh nas."
Urška Klakočar Zupančič,
predsednica Državnega zbora
Spomnila je, da je Jean-Jacques Rousseau nekoč poudaril, da je mladost čas učenja modrosti, starost pa čas njenega uresničevanja. "Zato je tudi razbijanje stereotipov o starejših zelo pomemben prispevek k vključujoči družbi, ki mora biti cilj vseh nas," je pozvala. Starejši so lahko mlajšim generacijam mentorji in svetovalci, saj imajo življenjske izkušnje. "Če nič drugega, zato da nas spomnijo, da so napake, ki jih počnemo v življenju, tudi velika priložnost za učenje," je Klakočar Zupančič sklenila svojo poslanico.
Generalna skupščina Združenih narodov je 1. oktober razglasila za mednarodni dan starejših leta 1990, da bi izpostavila pomen starejših in njihov prispevek v družbi. Projekcije po navedbi državnega statističnega urada kažejo, da se bo število ljudi v tej starostni skupini po svetu več kot podvojilo, in sicer s 761 milijonov leta 2021 na 1,6 milijarde leta 2050. Še hitreje se povečuje število oseb, starih 80 let ali več.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.