STA

 |  Svet

Novi vodja zveze NATO / »Ena stvar se zagotovo ne bo spremenila«

Nekdanji nizozemski premier Mark Rutte ob prevzemu vodenja zveze NATO med prioritetami izpostavil podporo Ukrajini

57-letni Rutte, ki je že četrti Nizozemec na čelu zavezništva v njegovi 75-letni zgodovini, je danes v okviru posebnega zasedanja Severnoatlantskega sveta od Stoltenberga prevzel vodenje 32-članskega zavezništva.

57-letni Rutte, ki je že četrti Nizozemec na čelu zavezništva v njegovi 75-letni zgodovini, je danes v okviru posebnega zasedanja Severnoatlantskega sveta od Stoltenberga prevzel vodenje 32-članskega zavezništva.
© NATO

Nekdanji nizozemski premier Mark Rutte je danes od Norvežana Jensa Stoltenberga prevzel vodenje zveze Nato, pri čemer je med tremi prednostnimi nalogami zavezništva izpostavil nadaljnjo podporo Ukrajini pri soočanju z rusko agresijo. Meni, da bodo ZDA ne glede na izid novembrskih predsedniških volitev še naprej podpirale Kijev.

57-letni Rutte, ki je že četrti Nizozemec na čelu zavezništva v njegovi 75-letni zgodovini, je danes v okviru posebnega zasedanja Severnoatlantskega sveta od Stoltenberga prevzel vodenje 32-članskega vojaškega zavezništva. Stoltenberg je ob tem svojemu nasledniku simbolično predal tudi kladivo za vodenje sej.

Novi generalni sekretar je že zjutraj ob prihodu na sedež Nata med tremi prednostnimi nalogami zavezništva izpostavil nadaljnjo podporo Kijevu pri njegovem soočanju z rusko agresijo. "Zagotoviti moramo, da bo Ukrajina prevladala kot suverena, neodvisna in demokratična država," je povedal.

"Podpora Ukrajini je tudi naložba v našo lastno varnost, saj je neodvisna in demokratična Ukrajina ključnega pomena za mir in stabilnost v Evropi," je kasneje dejal na svoji prvi novinarski konferenci v vlogi generalnega sekretarja.

Meni, da bodo tudi ZDA ne glede na izid novembrskih predsedniških volitev, na katerih se bosta pomerila republikanec Donald Trump in demokratka Kamala Harris, še naprej podpirale Kijev. Obe stranki in njuna kandidata se namreč zavedajo pomena transatlantskega odnosa za varnost ZDA, je povedal Rutte.

Glede ukrajinskih zahtev po odpravi omejitev pri uporabi zahodnega orožja za napade na rusko ozemlje se medtem ni želel izrecno opredeliti. Strinja se sicer, da pravica Kijeva do samoobrambe vključuje tudi napade na legitimne cilje na ozemlju agresorja, vendar pa o pogojih uporabe orožja odločajo države, ki so ga Ukrajini dobavile.

Spričo vojne v Ukrajini je pomembna tudi poglobitev odnosov Nata s partnerskimi državami, vključno s tistimi v indijsko-pacifiški regiji. "Kitajska je namreč postala ključna pri omogočanju ruske vojne v Ukrajini. Tega ne more nadaljevati brez posledic za njene interese in ugled," je poudaril novi generalni sekretar zveze Nato.

Poglobitev partnerstev je sicer ena od treh prioritet, ki si jih je za svoj mandat na čelu Nata zadal nekdanji nizozemski premier. Izpostavil je pomen sodelovanja z Evropsko unijo, ki jo je označil za edinstvenega in ključnega partnerja.

Tretja prednostna naloga pa bo okrepitev odvračalne in obrambne drže Nata. "Če želimo, da bodo naše zmogljivosti ustrezale našim potrebam, moramo bistveno povečati izdatke za obrambo. Delal bom z zaveznicami, da bi zagotovili zadostne naložbe v prava področja in da si bomo pravično razdelili breme naše kolektivne obrambe," je poudaril Rutte.

Že ob prihodu na slavnostno predajo poslov je sicer izpostavil, da se Natovo osnovno poslanstvo, ki je braniti ljudi, države in vrednote, zagotovo ne bo spremenilo.

Svojemu predhodniku se je zahvalil za uspešno vodenje zavezništva v zadnjih desetih letih in za prijateljski odnos, ki sta ga začela graditi leta 2010 kot premierja svojih držav na vrhu Nata v Lizboni. Poudaril je, da je predaja vodenja v zadnjih mesecih potekala brezhibno.

Zdaj že nekdanji generalni sekretar pa je izrazil prepričanje, da zavezništvo pušča v varnih rokah. "14 let je bil premier, vodil je štiri različne koalicijske vlade, tako da ve, kako sklepati kompromise in iskati konsenz. To so veščine, ki so tu na Natu zelo cenjene," je Stoltenberg povedal o svojem nasledniku.

Q4A9QXFVpyw

oyz_QIr7Th8

eePL05k8wM8

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.