7. 10. 2024 | Svet
»Nobena statistika ali besede ne morejo zajeti obsega opustošenja, ki se je zgodilo«
Neizprosna tragedija na Bližnjem vzhodu
Zadnjih 12 mesecev Bližnji vzhod pretresa neizprosna tragedija, je ob prvi obletnici vdora Hamasa v Izrael, ki je sprožil izraelsko ofenzivo na Gazo, sporočil urad Združenih narodov za koordinacijo humanitarnih zadev (OCHA). Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je izrazil solidarnost z žrtvami Hamasovega napada in pozval k izpustitvi talcev.
"Nobena statistika ali besede ne morejo v celoti zajeti obsega fizičnega, duševnega in družbenega opustošenja, ki se je zgodilo," je danes sporočila začasna vodja urada OCHA Joyce Msuya.
"Vemo, kaj se mora zgoditi: talce je treba izpustiti in z njimi ravnati humano. Civiliste je treba zaščititi in poskrbeti za njihove osnovne potrebe. Arbitrarno pridržane Palestince je treba izpustiti. Humanitarne delavce je treba zaščititi in jim olajšati delo. Storilci morajo odgovarjati za resne kršitve mednarodnega humanitarnega prava. In napad na Gazo se mora končati," je sporočila Msuya.
OCHA izpostavlja, da je skoraj celotno prebivalstvo Gaze razseljeno, civilisti pa se soočajo s skrajnim pomanjkanjem in omejenim, včasih celo odsotnim, dostopom do zdravstva, hrane, elektrike in humanitarne pomoči. Opozarjajo še, da je bilo v palestinski enklavi ubitih več kot 300 humanitarnih delavcev, kar da je največ v katerikoli posamični krizi in zaradi česar je Gaza najbolj nevaren kraj za humanitarne delavce.
Države poziva, naj zagotovijo spoštovanje mednarodnega humanitarnega prava ter človekovih pravic.
"Vemo, kaj se mora zgoditi: talce je treba izpustiti in z njimi ravnati humano. Civiliste je treba zaščititi in poskrbeti za njihove osnovne potrebe. Arbitrarno pridržane Palestince je treba izpustiti. Humanitarne delavce je treba zaščititi in jim olajšati delo. Storilci morajo odgovarjati za resne kršitve mednarodnega humanitarnega prava. In napad na Gazo se mora končati."
Joyce Msuya,
začasna vodja urada OCHA
Guterres je medtem v izjavi menil, da se je na obletnico treba osredotočiti na dogodke izpred leta dni in se spomniti žrtev. Znova je zahteval takojšnjo in brezpogojno izpustitev vseh talcev, do takrat pa bi moral Hamas k njim spustiti pripadnike Mednarodnega odbora Rdečega križa.
Obenem pa vojna, ki je sledila napadom, povzroča izjemno trpljenje Palestincem v Gazi in sedaj še ljudem v Libanonu, je poudaril in dodal, da je sedaj čas, da orožje utihne. "Čas je za ustavitev trpljenja, ki je zajelo regijo. Čas je za mir, mednarodno pravo in pravičnost," je sporočil.
Pripadniki palestinskega islamističnega gibanja Hamasa so ob lanskoletnem vdoru v Izrael ubili okoli 1200 ljudi, še 250 pa jih zajeli za talce. Izrael je v odzivu razglasil vojno stanje in s ciljem uničenja Hamasa sprožil obsežno ofenzivo na Gazo, v kateri je bilo doslej po podatkih tamkajšnjih oblasti ubitih okoli 42.000 ljudi, več kot 97.000 je ranjenih.
Številne države in mednarodne organizacije spričo žrtev in opustošenja v enklavi pozivajo k prekinitvi ognja v Gazi, a se ta odmika. Več držav, tudi Slovenija, pa je od začetka vojne priznalo Palestino v podporo miru na Bližnjem vzhodu.
Od sredine septembra je Izrael okrepil še napade na sosednji Libanon, ciljal je tudi Sirijo in Jemen. V vojno se je z raketnimi napadi na Izrael vključil tudi Iran. Mednarodna skupnost zato svari pred morebitno popolno vojno v regiji.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.