8. 10. 2024 | Svet
Evropski parlament zahteva vračilo več kot 300.000 evrov od nekdanjega evroposlanca Le Pena
Predmet spora so povračila stroškov v okviru proračunske postavke, ki je namenjena kritju upravnih in operativnih stroškov evropskih poslancev
Evropski parlament zahteva vračilo več kot 300.000 evrov od 96-letnega nekdanjega evroposlanca Jean-Marie Le Pena, očeta vodilne predstavnice francoske skrajne desnice Marine Le Pen, ki je parlamentu v času svojega mandata neupravičeno zaračunaval stroške, je v ponedeljek poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Z odločbo z dne 8. julija, ki je bila vročena Le Penu, vendar ni bila javno objavljena, je generalni sekretar Evropskega parlamenta od njega zahteval plačilo 303.200 evrov. Nekdanji vodja francoske skrajne desnice se je zoper to odločitev že pritožil na Splošno Sodišče EU v Luksemburgu, navaja AFP.
Predmet spora so povračila stroškov v okviru proračunske postavke, ki je namenjena kritju upravnih in operativnih stroškov evropskih poslancev. Vendar se ta sredstva ne smejo uporabiti za "financiranje kakršne koli evropske, nacionalne, regionalne ali lokalne volilne kampanje" ali za nakup nepremičnin ali vozil, določajo pravila Evropskega parlamenta.
Le Pen je v času svojega mandata med letoma 2009 in 2018 v okviru te proračunske postavke med drugim dobil povrnjene stroške za letake, pisala, vizitke, kravate, dežnike, kuhinjske tehtnice, stenske ure, očala za navidezno resničnost in 129 steklenic vina, navaja poročilo Evropskega urada za boj proti goljufijam (Olaf).
Iz Evropskega parlamenta so za AFP sporočili, da so v primeru resnih znakov finančnih nepravilnosti dolžni izvesti preiskavo, pridobiti pojasnila in izterjati morebitna neupravičeno povrnjena sredstva. Dodali pa so, da to "ne nadomešča nobenega drugega sodnega postopka ali preiskave".
Konec septembra se je namreč začelo tudi sojenje Marine Le Pen zaradi obtožb o zlorabi evropskih sredstev. Poleg nje je obtoženih še več kot 20 ljudi, več trenutnih in nekdanjih poslancev v nacionalnem in Evropskem parlamentu ter članov francoske skrajno desne stranke Nacionalni zbor, med katerimi je tudi Jean-Marie Le Pen.
Tožilstvo jim očita, da so vzpostavili sistem, s katerim so pogodbe asistentov evropskih poslancev med letoma 2004 in 2016 zagotavljali sodelavcem stranke, ki so se ukvarjali z delom v stranki v Franciji in ne z evropskimi zadevami, kar predstavlja kršitev pravil EU. Celoten znesek neustrezno porabljenega denarja se giblje pri nekaj manj kot sedmih milijonih evrov.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.