STA

 |  Svet

Borrell / »Libanonu je treba zagotoviti pomoč, da bi preprečili nadaljnjo eskalacijo«

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je v Evropskem parlamentu poudaril, da je v Libanonu razseljenih že 20 odstotkov prebivalcev, ter pozval k prekinitvi ognja

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je danes v Evropskem parlamentu poudaril, da je v Libanonu razseljenih že 20 odstotkov prebivalcev, ter pozval k prekinitvi ognja. Libanonu je treba zagotoviti pomoč, da bi preprečili nadaljnjo eskalacijo, predvsem pa mora po njegovem libanonski politični razred vzpostaviti delujočo državo.

"Zdaj je trenutek resnice, da vidimo, ali smo res sposobni pomagati Libanonu, predvsem pa mora libanonski politični razred prevzeti nadzor nad državo," je v razpravi o stopnjevanju nasilja na Bližnjem vzhodu in razmerah v Libanonu poudaril Borrell.

Razmere se slabšajo, saj izraelske sile bombardirajo Libanon, vstopile so na libanonsko ozemlje. Prizadetih je na stotisoče ljudi, razseljenih je približno 20 odstotkov libanonskega prebivalstva, 150.000 ljudi je zbežalo v Sirijo, 2000 je smrtnih žrtev izraelskih napadov, je dejal.

Po njegovem je treba doseči premierje z diplomatskimi sredstvi ter zagotoviti materialno in človekoljubno pomoč Libanonu, ki pa mora izvoliti predsednika države in vzpostaviti delujočo državo. Zavzel se je za podporo libanonski vojski. Poudaril je tudi, da mirovna misija ZN Unifil na jugu Libanona potrebuje širši mandat, kar se v tem trenutku ne zdi realno. "Če sile ZN ne bodo okrepljene, bo težko preprečiti, da bi Libanon postal nova Gaza," je opozoril Borrell.

Evropski poslanci so v razpravi pozivali tako h končanju izraelskih napadov v Libanonu kot v Gazi, se zavzeli za vrnitev talcev, ki jih je zajel Hamas, pa tudi, da mora EU še naprej trdno stati ob strani Izraelu.

V razpravi sta sodelovala tudi evroposlanca iz Slovenije Matjaž Nemec (S&D/SD) in Milan Zver (EPP/SDS).

"Če sile ZN ne bodo okrepljene, bo težko preprečiti, da bi Libanon postal nova Gaza."

Josep Borrell,
visoki zunanjepolitični predstavnik EU

Od brutalnega napada Hamasa na Izrael pred letom dni je celoten Bližnji vzhod po besedah Nemca zajela nočna mora. Vsak dan umira preveč nedolžnih ljudi, mednarodno pravo in institucije umirajo pred našimi očmi, je opozoril in poudaril, da Evropa in ZDA ne smeta več pošiljati orožja v Izrael.

"Potrebno je premirje na vseh frontah in to zdaj," je dejal Nemec. Če bi Izrael sprejel mir, bi se talci lahko vrnili domov in vojna bi se lahko končala. Če se to ne bo zgodilo, pa je treba po njegovem prepričanju uvesti sankcije proti Izraelu, prekiniti pridružitveni sporazum z Izraelom in sankcionirati ekstremiste na vseh straneh, vključno z izraelsko vlado.

Zver pa je poudaril, da je vojna s Hezbolahom le ena od posledic napada Hamasa na Izrael pred letom dni. "V zadnjem letu je na Izrael priletelo 13.200 raket iz Gaze, 12.400 iz Libanona, 4000 iz Irana, od tega več kot pol balističnih, 180 iz Jemna, 60 iz Sirije, in potem nekateri pravite, da je Izrael agresor," je opozoril. Resnični agresor je po njegovem mnenju iranski režim, ki spodbuja teroristične in vojne operacije v regiji in širše.

Borrellov mehak nastop do Irana je bil po Zverovih besedah napačen. EU mora zato storiti troje: obnoviti sankcije proti iranskemu režimu, iransko revolucionarno gardo uvrstiti na seznam terorističnih organizacij ter podpirati iransko opozicijo.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.