8. 10. 2024 | Svet
Bo letošnje leto najbolj vroče v zgodovini meritev?
Povprečno globalno temperaturo, izmerjeno v septembru, so presegle le temperature v septembru 2023
Po izjemno deževnem in nevihtnem septembru, ko so po svetu hkrati zabeležili druge najvišje temperature v zgodovini meritev, bo letošnje leto "skoraj zagotovo" najbolj vroče v zgodovini meritev, so danes napovedali v službi za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus, potem ko so že lani zabeležili rekordno vroče leto.
Povprečno globalno temperaturo, izmerjeno v septembru, so presegle le temperature v septembru 2023, so danes sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb na osnovi več milijard meritev, ki so jih opravili sateliti, ladje, letala in vremenske postaje te evropske službe po vsem svetu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Globalno segrevanje ozračja ne pomeni samo vse višjih temperatur, temveč ima tudi posredni učinek, ki ga sprožajo višje temperature atmosfere in morij. Ker toplejši zrak lahko vsebuje več vlage in ker hkrati iz toplejših oceanov izhlapi več vode, se spremembe izrazijo v intenzivnejših padavinah in nevihtnih dogodkih.
Septembra je v nekaterih delih sveta v le nekaj dneh padla večmesečna količina padavin, je povedala namestnica direktorja službe Samantha Burgess. Pojasnila je, da se z naraščanjem temperatur tveganje za izjemne količine padavin še povečuje.
Direktor službe Carlo Buontempo je v intervjuju za STA julija pojasnil, da bi se svet lahko segrel za 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo že v začetku prihodnjega desetletja, saj je zaradi velikih količin toplogrednih plinov v ozračju veliko presežne energije.
"To pomeni, da bodo padavine še intenzivnejše, suše bodo postale daljše, pogostejše in intenzivnejše, pa tudi vročinski valovi bodo daljši, pogostejši in intenzivnejši," je povedal italijanski fizik za STA.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.