9. 10. 2024 | Politika
Podprli predlog zakona o kriptovalutah
Člani odbora državnega zbora (DZ) za finance so podprli vladni predlog zakona o izvajanju uredbe EU o trgih kriptosredstev
© pixabay.com
Člani odbora DZ za finance so na današnji seji brez glasu proti podprli vladni predlog zakona o izvajanju uredbe EU o trgih kriptosredstev. S predlaganim zakonom bo Slovenija v nacionalni pravni red prenesla lani sprejeti uredbi EU, ki opredeljujeta trg kriptosredstev in imata za cilj varnejše ter preglednejše digitalne finančne sisteme.
Cilj evropske uredbe o trgih kriptosredstev je predvsem zaščititi vlagatelje, in sicer s povečanjem preglednosti in vzpostavitvijo celovitega okvira za izdajatelje in ponudnike storitev, vključno s skladnostjo s pravili o preprečevanju pranja denarja, so ob določitvi besedila predloga zakona avgusta pojasnili na ministrstvu za finance.
Uredba zagotavlja posebna pravila za kriptosredstva ter povezane storitve in dejavnosti, ki še niso zajete v zakonodajnih aktih EU o finančnih storitvah. Uporablja se za fizične in pravne osebe in nekatere druge subjekte, ki se ukvarjajo z izdajanjem, javnimi ponudbami in uvrščanjem v trgovanje kriptosredstev ali opravljajo storitve v zvezi s temi sredstvi v EU.
Kot kriptosredstvo uredba opredeljuje digitalno predstavitev vrednosti ali pravice, ki jo je mogoče elektronsko prenesti in shraniti z uporabo tehnologije razpršene evidence ali podobne tehnologije.
Uredbo se bo v celoti začelo uporabljati 30. decembra, predlagani zakon pa predstavlja ustrezno zakonsko podlago, da se bo uredbo lahko izvajalo v Sloveniji, je ob današnji drugi obravnavi predlaganega zakona dejala državna sekretarka na ministrstvu za finance Nikolina Prah.
Na podlagi uredbe se s predlogom zakona določa pristojna organa za izdajanje in odvzem dovoljenj ter nadzor ponudnikov storitev v zvezi s kriptosredstvi. To bosta Agencija za trg vrednostnih papirjev in Banka Slovenije. Pristojna organa se določata tudi kot enotni točki za sodelovanje s pristojnimi organi držav članic, Evropskim organom za vrednostne papirje in Evropskim bančnim organom, je pojasnila Prah.
Predlagani zakon obenem ureja način opravljanja nadzora, nadzorne ukrepe, postopek njihovega izrekanja ter prekrške, ki jih izrekata pristojna organa.
Določeno je tudi šestmesečno prehodno obdobje, da bodo imeli obstoječi ponudniki storitev s kriptosredstvi čas za prilagoditev novi zakonodaji.
Predlagani zakon je ob odsotnosti razprave podprlo osem članov odbora, noben ni glasoval proti. Ob tem so sprejeli tudi več dopolnil koalicijskih poslanskih skupin Svoboda, SD in Levica, s katerimi so upoštevali pripombe zakonodajno-pravne službe DZ.
Člani odbora so se na seji med drugim seznanili tudi z informacijami o izvajanju načrta za okrevanje in odpornost, poročilu o stanju na trgu finančnih instrumentov v letu 2023 ter letnimi poročili Odbora za finančno stabilnost, Agencije za trg vrednostnih papirjev za leto 2023 in Agencije za zavarovalni nadzor za leto 2023.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.