Slovenske banke so zelo dobičkonosne

Pod naslovom »Slovenske banke so zelo dobičkonosne« je dnevnik Delo z dne 8. oktobra 2024 objavil razgovor s članom vodstva Evropske centralne banke, ki med drugim ugotavlja, da »so slovenske banke dobro kapitalizirane, zelo dobičkonosne in po dobičkonosnosti nad povprečjem evropskega območja, predvsem zaradi zelo visoke neto obrestne marže.«

»Sledi dobičku in prideš do lastnika!« bi svetoval Poirot, če po svoje povzemam Agatho Christie. Pridevnik »slovenski« se namreč nanaša na Slovence ali Slovenijo, delniški kapital večine bank, ki poslujejo v Sloveniji pa ni v slovenskih rokah. Hvalospev dobičku »slovenskih bank« se torej poleg na res slovenske banke (SID banka, Delavska hranilnica, DBS banka in v manjši meri NLB) nanaša tudi in predvsem na dobiček bančnih izpostav finančnih korporacij v Sloveniji, ki imajo centralne sedeže in večino lastnikov v tujini. Dobiček, ki je krajevno po izvoru res slovenski, po plačilu davka namreč v največji meri ni več slovenski oziroma od slovenskih bank.

Smiselno bi bilo torej o dobičku bančne dejavnosti v Sloveniji, za katero je Zveza potrošnikov Slovenije dne 4. 7. 2024 zapisala: »Slovenske banke z nerazumno nizkimi obrestnimi merami za denar, ki jim ga prek depozitov posodimo in hkrati relativno visokimi obrestnimi merami za denar, ki si ga od njih sposodimo mi, ravnajo nepošteno«, zapisati: »Banke, ki poslujejo v Sloveniji, so zelo dobičkonosne.« 

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.