STA

 |  Svet

»Ti zakoni bodo le poglobili trpljenje Palestincev, zlasti v Gazi«

Izraelski poslanci so sprejeli zakonodajo, s katero so agenciji Združenih narodov za palestinske begunce (UNRWA) prepovedali delovanje

sss

Vodja agencije Združenih narodov za palestinske begunce (UNRWA) Philippe Lazzarini
© UN Photo / Srdjan Slavkovic / Flickr

Vodja agencije Združenih narodov za palestinske begunce (UNRWA) Philippe Lazzarini v prepovedi delovanja agencije s strani Izraela vidi kampanjo za diskreditacijo organizacije. Prepričan je tudi, da bo to dejanje, ki po njegovem mnenju predstavlja nevaren presedan, še okrepilo trpljenje Palestincev.

Prepoved dejavnosti UNRWA v Izraelu je brez primere in predstavlja nevaren presedan, je v izjavi na omrežju X po glasovanju izraelskega parlamenta zapisal Lazzarini.

"Ti zakoni bodo le poglobili trpljenje Palestincev, zlasti v Gazi, kjer ljudje že več kot leto dni preživljajo čisti pekel," je zapisal. Opozoril je, da bo ukrep odvzel možnost izobraževanja 650.000 dekletom in fantom ter ogrozil celotno generacijo otrok. Gre za nič manj kot kolektivno kazen, je dodal.

Izraelski poslanci so danes sprejeli zakonodajo, s katero so agenciji Združenih narodov za palestinske begunce (UNRWA) s prihodnjim letom prepovedali delovanje v Izraelu in zasedenem Vzhodnem Jeruzalemu. Zakonodaja ogroža tudi delo agencije na območju Gaze, saj Izrael nadzira tamkajšnje mejne prehode.

Leta 1949 ustanovljena agencija ZN skrbi za humanitarno pomoč, izobraževanje, socialne storitve in zdravje za več milijonov palestinskih beguncev na območju Gaze, Zahodnem bregu, v Jordaniji, Libanonu in Siriji. UNRWA je ena največjih agencij ZN in ima okoli 40.000 zaposlenih, od tega 13.000 samo na območju Gaze.

Izrael že več mesecev opozarja, da se je v agencijo infiltriralo palestinsko islamistično gibanje Hamas. Trdi tudi, da je več njenih uslužbencev sodelovalo v napadu Hamasa na Izrael 7. oktobra lani. UNRWA obtožbe zavrača, številne države pa so zaradi očitkov ustavile ali začasno prekinile financiranje agencije.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.