Dr. Boris Vezjak

 |  Politika

Zakaj je muzej fojb še vedno brez pravega odziva slovenske politike?

Bo slovenska politika kakorkoli ob tem dejanju institucionalizacije zgodovinske laži odreagirala? Zakaj tema ne zanima predsednika vlade, predsednice republike, celo ne borčevskih organizacij?

Matteo Salvini pred nekaj leti med prireditvijo pri bazoviški fojbi. V polemiki po prireditvi je med drugim dejal, da je bila edina krivda žrtev ta, »da so bili Italijani, kdor zanika, dvakrat ubije. Mi ne pozabimo.«

Matteo Salvini pred nekaj leti med prireditvijo pri bazoviški fojbi. V polemiki po prireditvi je med drugim dejal, da je bila edina krivda žrtev ta, »da so bili Italijani, kdor zanika, dvakrat ubije. Mi ne pozabimo.«
© Profimedia

Italijanski poslanci so dokončno potrdili ustanovitev muzeja spomina na fojbe v Rimu in o tem sprejeli zakon. »Grozote, ki so jih ustvarili totalitarizmi dvajsetega stoletja, morajo postati konkretne in aktualne priče mlajših in predvsem prihodnjih generacij«, je ob ustanovitvi muzeja dejal predsednik dežele Lacij Francesco Rocca.

Besedilo Muzeja spomina, kot se bo uradno imenoval, v dveh členih ob vsem drugem navaja, da je njegov namen »ohranjati in obnavljati spomin na tragedijo Italijanov in vseh žrtev fojb ter rekonstruirati in pripovedovati zgodovino Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije.«

Bo slovenska politika kakorkoli ob tem dejanju institucionalizacije zgodovinske laži odreagirala? Zakaj tema ne zanima predsednika vlade, predsednico republike, celo ne borčevskih organizacij?

Muzej revizionizma

Podobno velja za domače medije. Zaenkrat je le POP TV na kratko poročal, da koalicijska Levica razmišlja o pritisku na Italijo in predlaga, da bi ministrstvo za zunanje zadeve zahtevalo pogovor z italijanskim veleposlanikom. Vendar takšnega namena doslej ni bilo zaznati. Še huje, pri Tanji Fajon ne komentirajo ničesar. V vmesnem času premier, po fotografijah sodeč, prijazno paberkuje na sestankih z Giorgio Meloni, recimo nekaj tednov nazaj na Cipru, a verjetno ne o fojbah, čeprav predsednica italijanske vlade tudi sicer v preteklosti ni skrivala občasnih simpatij do Benita Mussolinija.

Poslanec Levice Matej Tašner Vatovec se je na omrežju X odzval na razkritje, da bo v Rimu stal muzej o fojbah, za katerega lahko upravičeno pričakujemo, da bo predstavil zmanipulirana dejstva o njih: »Muzej revizionizma. Ugotovitve mešane komisije zgodovinarjev o vojni so jasne – fojbe so mitologija. Italija seveda ni nikoli uradno potrdila teh ugotovitev. Morda pa Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve povabi italijanskega VP na pogovor?«

Objava vodje poslanske skupine Levice Mateja T. Vatovca na omrežju X

Objava vodje poslanske skupine Levice Mateja T. Vatovca na omrežju X
© X / Twitter

Slovanski krvoločni bes

O fojbah ne obstajajo zgolj različna mnenja – po prepričljivih zgodovinskih dokazih so zgolj izmišljotina. Tega dejstva ne morejo spremeniti niti sramotni pokloni bivšega predsednika Boruta Pahorja na »fojbi laži« pri Bazovici. Nekateri angleški dokumenti o čiščenju tega opuščenega premogovniškega jaška ali šohta po odhodu partizanske vojske iz Trsta prepričljivo dokazujejo, da gre za zmanipulirano mnenje o genocidnih sosedih v »barbarstvu stoletja«, ki ga je proizvedel »slovanski krvoločni bes«, če navedem bivšega italijanskega predsednika Giorgia Napolitana.

Še več, fojbe so večkrat služile za prikrivanje fašističnih zločinov na obmejnem območju. Tudi odkritja mešane italijansko-slovenske komisije, ki je v zadnjih letih 20. stoletja pripravila poročilo, italijanske oblasti pomenljivo ignorirajo.

O sramotnem udinjanju Boruta Pahorja in Janeza Janše v primeru fojb sem večkrat podrobno pisal. Da slovenska politika v tem hipu znova molči, zgolj kaže, da se Golobova vlada v tem ne razlikuje posebej od prejšnje. Politična propaganda, podprta z italijanskimi mediji, zato zlahka revidira zgodovino na račun mrtvih, saj ima na slovenski strani ves čas zvestega molčečega ali celo glasnega partnerja. Še več, s tem na nek način imitira slovensko desnico, ki izvaja podobno politično propagando z elementi zgodovinskega revizionizma, povezanimi z drugo svetovno vojno.

Zanikovalec zločina

»Zanikovalec zločina je sposoben zločine ponoviti. Bojte se stranke Levica in Mateja Tašnerja Vatovca,« smo nato prebrali grobo reakcijo pri šefu SDS Janezu Janši. Če bi bila na oblasti SDS, bi očitno italijanski strani čestitala zaradi novega muzeja, vse politike, ki dvomijo v resničnost fojb, pa označila za zločince.

Dokler slovenska vlada ne zahteva pojasnil od italijanske, pa bo zagotovo držalo, da je Tašner Vatovec posredno zločinec tudi za stranki Gibanje Svoboda in Socialni demokrati. Za slednjo morda niti ne velja, kar je zapisal Grega Repovž, da si mora spremeniti ime, ker je udeležba na borčevskih proslavah še edino, kar je ostalo od socialne demokracije. No, strogo vzeto njihov molk glede fojb kaže, da niti glede tega več niso čisto prepričani.

Zato bodo v Levici enkrat pač morali nehati mencati in se odločiti, kako dolgo bodo še trpeli tolikšno poniževanje.

**Avtorjev komentar je bil najprej objavljen na spletnem blogu IN MEDIA RES**

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.