STA

 |  Svet

Trump želi imenovati ministre brez potrditve senata

Pri tem se sklicuje na izjemo, ki mu omogoča začasno imenovanje članov vlade med prekinitvijo zasedanj senata, na položaju pa bi ostali več mesecev

Trump je na družbenem omrežju X v nedeljo zapisal, da se mora s tovrstnim imenovanjem ministrov strinjati tudi republikanski senator, ki želi prevzeti vodenje večine v kongresu

Trump je na družbenem omrežju X v nedeljo zapisal, da se mora s tovrstnim imenovanjem ministrov strinjati tudi republikanski senator, ki želi prevzeti vodenje večine v kongresu
© Gage Skidmore / Flickr

Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump želi imenovati ministre brez potrditve senata. Pri tem se sklicuje na izjemo, ki mu omogoča začasno imenovanje članov vlade med prekinitvijo zasedanj senata, na položaju pa bi ostali več mesecev, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Trump je na družbenem omrežju X v nedeljo zapisal, da se mora s tovrstnim imenovanjem ministrov strinjati tudi republikanski senator, ki želi prevzeti vodenje večine v kongresu.

Več vidnejših kandidatov za vodje senatne večine je že izrazilo pripravljenost za sodelovanje, med njimi tudi floridski senator Rick Scott, ki je po poročanju britanskega BBC favorit za ta položaj.

Republikanci bodo o vodji republikanske večine v senatu predvidoma glasovali v sredo, poroča britanski BBC.

V ZDA morajo ministrski kandidati dobiti odobritev senata. Pred tem morajo kandidati, ki jih predlaga predsednik, skozi senatne odbore.

Ima pa predsednik ZDA pravico, da med počitnicami senata začasno imenuje ministre. S tem naj bi se zagotovila sposobnost delovanja vlade. Tako imenovane ministre mora nato do konca zasedanja potrditi senat, da lahko ostanejo na položaju. V praksi lahko funkcijo opravljajo skoraj dve leti, pojasnjuje dpa.

Ameriški predsedniki so se doslej le redko posluževali te izjeme, takšna imenovanja pa so vodila tudi v sodne spore. Med drugim so zaradi tega določili, da mora prekinitev senata trajati najmanj deset dni, da so izpolnjeni pogoji za takšno imenovanje. Da bi preprečili takšna imenovanja, pa se senat sestaja najmanj na deset dni.

Trump je medtem napovedal, da bo nekdanji direktor ameriške službe za priseljevanje in carino (ICE) Tom Homan zadolžen za državne meje. Ob tem je Homana na družbenem omrežju Truth Social označil za carja mej in pojasnil, da bo zadolžen za vse oblike deportacij tujcev, ki so nezakonito v ZDA.

Homan, ki je vodil ICE v prvem Trumpovem mandatu med letoma 2017 in 2018, velja za zagovornika sporne odločitve o ločitvi otrok nezakonitih priseljencev od staršev. Ponekod je trajalo več let, da so se družine ponovno združile. Homan in Trump sta pozneje trdila, da je bil ukrep namenjen odvračanju, da družine sploh ne bi želele priti v ZDA.

Poleg Homana pa je Trump v nedeljo napovedal še imenovanje republikanske kongresnice Elise Stefanik na položaj ameriške veleposlanice pri Združenih narodih. Stefanik je potrdila poročila o imenovanju, ki ga je označila za čast, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

I_7zRQm7n5k

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.