14. 11. 2024 | Svet
Bo EU prekinila redni politični dialog z Izraelom?
Izrael krši človekove pravice in mednarodno humanitarno pravo
Izraelska zastava, izobešena na poslopju stavbe slovenske vlade v času tretje Janševe vlade
© Luka Dakskobler
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell članicam predlaga prekinitev političnega dialoga z Izraelom. Kot je pojasnil njegov tiskovni predstavnik Peter Stano, bo Borrell v ponedeljek zunanje ministre EU pozval, naj se do predloga opredelijo. Govorili bodo o tem, ali Izrael krši človekove pravice in mednarodno humanitarno pravo.
Belgija. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Foto: Thierry Monasse/STA Arhiv STA
"Visoki predstavnik bo ministre pozval, naj predstavijo svoj pogled na predlog za prekinitev političnega dialoga z Izraelom v okviru pridružitvenega sporazuma," je na današnji novinarski konferenci Evropske komisije povedal Stano.
Spomnil je, da je Borrell že po oktobrskem zasedanju v Luxembourgu napovedal, da bo na tokratnem ministrskem zasedanju ministre pozval, naj preučijo, ali je Izrael prekršil določili iz pridružitvenega sporazuma glede spoštovanja človekovih pravic in mednarodnega humanitarnega prava.
Sporazum med EU in Izraelom iz leta 2000 med drugim predvideva redne izmenjave za krepitev odnosov in nadaljnji razvoj partnerstva. Navaja tudi, da odnosi med pogodbenicama temeljijo na spoštovanju človekovih pravic in načel demokracije.
Diplomati so za nemško tiskovno agencijo dpa, ki je v sredo poročala o Borrellovem predlogu, pojasnili, da prekinitev institucionalnega političnega dialoga ne pomeni prekinitve pridružitvenega sporazuma ali pridružitvenega sveta, v okviru katerega strani razpravljata o izvajanju sporazuma.
Potezo visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU, ki se poslavlja s položaja, je po mnenju diplomatov mogoče pojasniti tudi z dejstvom, da je EU že pred meseci prosila Izrael za sejo pridružitvenega sveta. Na njej bi razpravljali o razmerah na območju Gaze in obtožbah proti Izraelu, a z izraelsko vlado niso uspeli doseči dogovora o organizaciji srečanja.
Da bo predlog prejel potrebno soglasno podporo držav članic, je sicer malo verjetno, saj so članice glede vojne na Bližnjem vzhodu precej razdeljene. Slovenija predlog, razprava o katerem se šele začenja, po neuradnih informacijah podpira. Ponedeljkovega zasedanja se bo udeležila zunanja ministrica Tanja Fajon.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.