STA

 |  Svet

»Prihodnost otrok je v rokah današnjih odločevalcev«

Tveganja, ki jih s sabo prinašajo demografski premiki, vse intenzivnejše podnebne spremembe in hiter tehnološki razvoj, bi lahko za otroke v letu 2050 naslikali žalostno podobo prihodnosti

V letošnjem letu je Unicef letno poročilo, objavljeno na svetovni dan otroka, usmeril v prihodnost in prepoznal tri prevladujoče smernice, ki poleg nepredvidljivih konfliktov prinašajo tveganja za otroke, če ne bodo sprejeti ustrezni ukrepi.
© pixabay.com

Tveganja, ki jih s sabo prinašajo demografski premiki, vse intenzivnejše podnebne spremembe in hiter tehnološki razvoj, bi lahko za otroke v letu 2050 naslikali žalostno podobo prihodnosti, v danes objavljenem letnem poročilu opozarja Sklad ZN za otroke (Unicef). Poziva k nujnim ukrepom za zaščito pravic otrok v spreminjajočem se svetu.

V letošnjem letu je Unicef letno poročilo, objavljeno na svetovni dan otroka, usmeril v prihodnost in prepoznal tri prevladujoče smernice, ki poleg nepredvidljivih konfliktov prinašajo tveganja za otroke, če ne bodo sprejeti ustrezni ukrepi.

Kot prvo izpostavljajo demografske spremembe, pri čemer naj bi se število otrok na svetu še naprej gibalo okrog 2,3 milijarde, a bodo obenem predstavljali manjši delež vse večjega števila in vse starejših prebivalcev, ki naj bi jih bilo okrog deset milijard.

Medtem ko bo delež otrok padel v vseh regijah, bo njihovo število na nekaterih od najrevnejših območij, zlasti v podsaharski Afriki, močno naraslo. To prinaša potencial za krepitev gospodarske rasti, a le če bo imela mlada generacija dostop do kakovostne izobrazbe, zdravstva in zaposlitev, opozarja Unicef.

V nekaterih razvitih državah bi lahko otroci do leta 2050 predstavljali manj kot deset odstotkov prebivalstva, kar zbuja skrb za njihovo vidnost in pravice v družbah.

"Otroci prihodnosti se soočajo s številnimi tveganji, a želeli smo pokazati, da so rešitve v rokah današnjih odločevalcev."

Cecile Aptel,
namestnica vodje Unicefovega oddelka za raziskave

Kot drugi trend agencija ZN navaja podnebne spremembe. Če bo na področju izpustov toplogrednih plinov vztrajalo enako stanje, se bodo otroci leta 2050 soočali z osemkrat več vročinskimi valovi kot leta 2000, trikrat več poplavami in 1,7-krat več požari v naravi, napoveduje Unicef.

Nove tehnologije, predvsem umetna inteligenca, imajo medtem potencial za spodbujanje inovacij in napredka, a bi lahko obenem okrepile neenakosti med bogatimi in revnimi državami. V razvitih državah ima tako dostop do spleta 95 odstotkov ljudi, v manj razvitih pa le 26.

Splet sicer s sabo prinaša tudi tveganja. Nebrzdano širjenje novih tehnologij prinaša grožnje za otroke in njihove osebne podatke, saj jih izpostavlja spletnim predatorjem.

"Otroci prihodnosti se soočajo s številnimi tveganji, a želeli smo pokazati, da so rešitve v rokah današnjih odločevalcev," je za francosko tiskovno agencijo AFP dejala namestnica vodje Unicefovega oddelka za raziskave Cecile Aptel.

Poročilo sicer prinaša tudi več dobrih novic. Med drugim naj bi se še naprej višala pričakovana življenjska doba ob rojstvu, krepil naj bi se tudi dostop otrok do izobraževanja - leta 2050 naj bi tako imelo vsaj osnovnošolsko izobrazbo skoraj 96 odstotkov otrok po svetu, medtem ko zdaj ta delež znaša 80 odstotkov.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.